Вести

February 16, 2024

Совладување на мисијата Retrieve Essential Personnel во Helldivers 2: Стратегии за успех

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Во хаотичниот свет на Helldivers 2, Automatons претставуваат постојана закана за опстанокот на научните тимови на Супер Земја. Сепак, постои надеж во форма на Хелдајвер, херојот кој може да ги придружува овие тимови до безбедно. Ако сакате успешно да ја завршите мисијата Retrieve Essential Personnel во Helldivers 2 и да ги спасите научните тимови, еве неколку клучни стратегии што треба да ги имате на ум.

Совладување на мисијата Retrieve Essential Personnel во Helldivers 2: Стратегии за успех

Поправете го вашето оптоварување

За да се справите со предизвиците на мисијата Retrieve Essential Personnel, од клучно значење е да ја имате вистинската опрема. Погрижете се да опремите моќни стратегеми и оружја со брза подвижност, како што се SG-225 Breaker, Orbital Gatling Barrage, Eagle Strafing Run, Orbital 120MM HE Barrage, Stalwart, митралез, фрлач на гранати и G-16 Impact. Овие ќе ви помогнат да ги преживеете немилосрдните бранови на непријатели со кои ќе наидете.

Спуштете се блиску до целта

Кога ја започнувате мисијата, обидете се да паднете на планетата што е можно поблиску до целта. Бидете подготвени за непосредно прекршување на бот, што ќе ви даде малку време да повикате набавки. Имајте на ум дека муницијата ќе биде ретка во оваа мисија, затоа користете ја мудро. Целната област брзо ќе се преполни со Automatons, затоа фокусирајте се на отстранување на пробивање на бот во исто време и искористете го малиот прозорец на можност да ги отклучите вратите што ги држат истражувачите.

Изберете ефективни стратегии

Изберете Stratagems кои можат брзо да ги исчистат непријателските роеви без да се ставите во линијата за отпуштање. Овие Стратегеми ќе ви помогнат да ја задржите контролата врз ситуацијата и да ги спречите Automatons да ве совладаат. Користете ги стратешки за да создадете отвори и да го сведете бројот на непријателот на минимум.

Придружба на истражувачите

Во мисијата Retrieve Essential Personnel, можете да придружувате само тројца истражувачи истовремено по терминал. Секој терминал има копче со кое можете да комуницирате за да ја отворите вратата и да ги ослободите истражувачите. Копчето може да се користи повеќе пати, за да можете повторно да ја посетите истата зграда за да ослободите повеќе истражувачи. Треба да има најмалку две места за одржување исполнети со истражувачи.

При придружба на истражувачите, тие ќе следат линеарна патека до точката на извлекување, која е означена со механички двојни врати со осветлена светлина. Вашата цел е да придружувате вкупно 20 истражувачи во рок од 40 минути за да ја завршат целта на спасувачките научни тимови.

Справување со автоматските непријатели

Типот на непријатели на Automaton со кои ќе се соочите ќе зависи од нивото на тежина што ќе го изберете. Без оглед на тешкотијата, важно е силите на Automaton да се сведат на минимум за да се избегне преоптоварување. Бидете внимателни и прекинете ги артилериските напади кога ќе пристигне Dropship за да ги држите под контрола пробивањата на ботот. Дополнително, секогаш имајте при рака оружје за поддршка за да ги исчистите сите групи на непријатели.

Прекинувачот SG-225 е особено ефикасен против Automatons поради неговата брза стапка на пукање и моќните куршуми. Користете го за брзо елиминирање на непријателите додека ги придружувате истражувачите. Не заборавајте да ја исчистите областа користејќи артилериски удари пред да придружувате за да го намалите бројот на непријатели со кои треба да се справите. Зачувајте ги вашите удари и гранати за моменти кога не придружувате.

Заштита на истражувачите

Имајте на ум дека истражувачите се ранливи и лесно можат да умрат ако има премногу непријатели околу нив. Дури и еден куршум може случајно да убие истражувач. Вежбајте прецизност и користете го Breaker за да ги елиминирате сите непријатели што претставуваат закана за истражувачите. Откако истражувачите со придружба се безбедни, повторно исчистете ја областа за да се обезбеди нивната безбедност. Повторете го овој метод додека сите 20 истражувачи не бидат безбедно извлечени.

Следејќи ги овие стратегии и користење на вистинската опрема, можете успешно да ја завршите мисијата Retrieve Essential Personnel во Helldivers 2 и да ги спасите научните тимови. Среќно, Хелдајвер!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести