Вести

November 15, 2023

Снуп Дог се проширува во технологијата со игри со смртна казна: диверзификација на игри и зајакнување на создавачите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Раперот Снуп Дог, познат по својата успешна музичка кариера, ги прошири своите деловни потфати во светот на технологијата. Заедно со неговиот син, Кордел Бродус, Снуп го најави лансирањето на Death Row Games, студио за игри фокусирано на обезбедување можности за различни креатори и проширување на наративот околу игрите.

Снуп Дог се проширува во технологијата со игри со смртна казна: диверзификација на игри и зајакнување на создавачите

Диверзификација на деловното портфолио

Снуп Дог изгради разновидно деловно портфолио со текот на годините, со бројни успешни потфати. Оваа недела, тој додаде уште едно пердув на својата капа со влегување во технолошката индустрија. Death Row Games има за цел да создаде простор за различни креатори во екосистемот за игри и да придонесе во процесот на донесување одлуки во индустријата.

Unreal Engine 5: The Foundation of Death Row Games

Death Row Games се потпира на Unreal Engine 5 (UE5) на Epic Games, платформа заснована на заедница која им овозможува на креаторите да развиваат содржина користејќи код со отворен код. Разновидниот код овозможува создавање игри кои се функционални на различни конзоли, вклучително и Xbox, Playstation, PC и VR уреди. Epic Games наплаќа 5% надомест за авторски права за програмерите кои ја продаваат својата содржина преку платформата.

Учеството на Снуп Дог во игри

Снуп Дог веќе подолго време е вклучен во индустријата за игри. Тој беше дел од колективот за е-спортски игри FaZe Clan и дури имаше прилагоден скин во популарните игри како Call of Duty и Call of Duty: Modern Warfare. Во 2019 година, тој ја започна Gangsta Gaming League, негова сопствена серија на еспортски турнири. Дополнително, Снуп објави ексклузивна NFT колекција насловена „Патување со кучето“ во 2021 година.

Бизнис вложувања на Снуп

Death Row Games се приклучува на обемната листа на деловни потфати на Снуп Дог, кои имаат проценета нето вредност од 160 милиони долари. Некои од неговите значајни потфати вклучуваат линија производи за домашни миленици, фирма за ризичен капитал наречен Casa Verde Capital, брендот за канабис Leafs by Snoop, Snoopadelic Films, линијата за џин Indoggo и многу повеќе.

Иднината на игрите на смртната казна

Иако останува неизвесно дали Снуп ќе одржи концерт на Fortnite како Тревис Скот, тој веќе остави свој белег во гејмерскиот метаверс. Снуп беше домаќин на виртуелна изведба и објави приспособени NFT за обожавателите во гејмерскиот метаверс The Sandbox во 2021 година. Со Death Row Games, Снуп и неговиот син имаат за цел да создадат платформа што ќе ја прикаже културата и приказните на различните создавачи, особено оние од недоволно опслужените заедници.

Како заклучок, налетот на Снуп Дог во светот на технологијата со Death Row Games означува уште една пресвртница во неговата успешна кариера. Обезбедувајќи можности за различни создавачи и придонесувајќи во процесот на донесување одлуки во индустријата за игри, Снуп има за цел да го прошири наративот околу игрите и да ја прикаже културата на недоволно опслужените заедници.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести