Вести

April 12, 2024

Следната голема промена во Покемон VGC: професионалците се фрлаат во регулативата Г

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Клучни производи за носење

  • Легендарниот Покемони Влегува во борбата: Регулативата G воведува правило за промена на играта што дозволува еден ограничен Легендарен Покемон по тим.
  • Калирекс ја зазема централната сцена: Shadow Rider Calyrex, со својата огромна брзина и специјалниот напад, заедно со Terastallization, е врвен избор меѓу професионалците.
  • Бројачи во подем: Очекувајте да видите наплив на гломазни покемони од мрачен тип додека играчите се обидуваат да се спротивстават на доминацијата на Shadow Rider Calyrex.
  • Легендарите на новата генерација IX за гледање: Кораидон, Мираидон и Терапагос треба да ја размрдаат мета со нивните уникатни способности и улоги.
  • Различни мета предвидени: Ограничувањето на еден ограничен Легендар по тим поттикнува разновиден и стратешки тимски состав.

Pokémon Scarlet and Violet's VGC се подготвува за сеизмичка промена со воведувањето на Регулативата G, ново множество правила што го раздвижува конкурентниот сад со дозволување на еден ограничен Легендарен Покемон во секој тим. Разговорите со некои од најдобрите светски играчи на Европското меѓународно првенство (EUIC) - вклучително и тешкашите како Џеуди Азарели, Џејмс Беек и Волф Глик - откриваат мешавина од исчекување и стратешка рекалибрација додека заедницата се подготвува за овој трансформативен период.

Следната голема промена во Покемон VGC: професионалците се фрлаат во регулативата Г

Загатката Калирекс

Во центарот на вниманието, без сомнение, најсветло свети на Shadow Rider Calyrex. Овој легендарен Покемон, познат по својата неверојатна брзина и астрономски специјален напад, е подготвен да ја редефинира мета. Играчите се особено возбудени (и претпазливи) за неговиот потенцијал кога се поврзани со Терастализацијата, која не само што ги закрпи нејзините ранливости туку и ја засилува нејзината офанзивна моќ. Џозеф Угарте истакна: „Со терастализација... Calyrex Shadow само се подобрува. Нема Dynamax за да се спротивстави на тоа, а Tera Ghost може значително да ја зголеми штетата на Astral Barrage“

Сепак, за секоја акција, има еднаква и спротивна реакција. Алекс Гомез Берна и другите професионалци предвидуваат контра-движење, предвидувајќи пораст на гломазните темни типови дизајнирани да го издржат налетот на Shadow Rider Calyrex. На тој начин се очекува натпреварувачката сцена да се развива, поттикнувајќи динамика каде моќта ја проверува моќта.

Новите кандидати на генералот IX

Надвор од Calyrex, воведувањето на Koraidon, Miraidon и Terapagos на Gen IX во VGC најавува нови стратешки димензии. Секој од нив носи уникатни способности на бојното поле, од поставување на теренот до манипулација со временските услови, ветувајќи дека ќе ги збогати тимските композиции и динамиката на битката. Џејмс Бек беше воодушевен за Терапагос, забележувајќи го неговиот потенцијал да ги наруши противниците со неговата способност да ги поништи теренот и временските ефекти, заедно со супер-ефективниот потег за ширење што ги таргетира Покемон користејќи терастализација.

Арон „Сајбертрон“ Женг, пак, се обложува на Кјогре да направи шмек и покрај присуството на застрашувачки контри. Неговиот оптимизам е доказ за трајната одржливост на добро конструирани тимови и класични стратегии во еволуирачкиот пејзаж на VGC.

Се чека разновидно бојно поле

Можеби највозбудливиот аспект на Регулативата Г е различноста што ја ветува. Со само еден ограничен Легендар по тим, играчите се охрабруваат да истражуваат поширок спектар на стратегии и комбинации на Покемони. Волф Глик го долови ова чувство, предвидувајќи мета што е „прилично широка наместо многу централизирана“, сценарио каде што креативноста и иновативноста се клучни за победата.

Додека Регулативата G се наѕира на хоризонтот, заедницата VGC врие од шпекулации, стратегија и возбуда на конкуренцијата. Бидејќи легендарните сили ќе се судрат, следните месеци несомнено ќе бидат спектакл на тактичка брилијантност и моќ на Покемон. Без разлика дали сте искусен професионалец или амбициозен шампион, бојното поле на Pokémon VGC што се развива е повик за оружје, повикувајќи го секој тренер да одговори на предизвикот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести