Вести

March 23, 2024

Скриените скапоцени камења на еспортот што треба да се гледа во 2024 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Пејзажот за е-спорт е џин кој постојано се развива, се протега низ жанровите и ги заробува срцата на милиони ширум светот. Додека гигантите како MOBA и FPS игрите доминираат на насловите, неколку потценети е-спортски заедници страсно ги поддржуваат нивните омилени игри, честопати летаат под мејнстрим радарот. Додека нурнуваме во 2024 година, ајде да фрлиме малку светлина на пет такви е-спортови кои го заслужуваат вашето внимание.

Скриените скапоцени камења на еспортот што треба да се гледа во 2024 година

Клучни средства за носење:

  • Времето на Империите е сведок на оживување, плени над 70.000 гледачи со својата стратешка длабочина.
  • Магија: Собирот отскокна во еспортската сцена, привлекувајќи 30.000 врвни гледачи за неговото Светско првенство.
  • Шампиони во земјотресот го ревитализира жанрот на аркадни стрелци, со растечка база на фанови во конкурентната арена.
  • Удри нуди уникатен пресврт на играта на MOBA, одржувајќи силна гледаност и богата натпреварувачка сцена.
  • Super Smash Bros продолжува да напредува, со големи турнири кои привлекуваат стотици илјади гледачи.

Age of Empires: The King Returns

Некогаш врвот на стратешките игри во реално време, Времето на Империите имаше свој дел од подеми и падови. Сепак, неодамнешните преработки и проширувања, особено лансирањето на Age of Empires 4 и на Султаните се вознесуваат експанзија, вдадоа нов живот во серијата. Со врвна гледаност од над 70.000 во 2024 година, стратешката длабочина на играта и конкурентната сцена се поживописни од кога било.

Магија: Собирот: Отпорен конкурент

Magic: The Gathering (MTG), родоначалникот на модерните колекционерски игри со карти, имаше бурно патување во областа на еспортот. И покрај распуштањето на својата професионална лига во 2021 година, МТГ се врати во важност. На Светско првенство во магија во 2023 година привлече 30.000 врвни гледачи, сигнализирајќи ветувачка иднина за оваа славна игра.

Шампиони во земјотресот: Брзиот аутсајдер

Во областа на FPS игрите, Шампиони во земјотресот го оживува дејството на адреналинот на неговите претходници. И покрај тоа што е засенет од главните наслови, тој собра посветени следбеници, со врвна гледаност од 30.000 и комбиниран награден фонд приближно 4 милиони долари. За љубителите на конкурентни стрелци со високи октани, Quake Champions е задолжително гледање во 2024 година.

Smite: Борба со боговите

Удри се издвојува во преполниот жанр МОБА со тоа што ги втурнува играчите во митолошки битки меѓу боговите. Иако не е толку широко признат како неговите колеги, иновативната игра и привлечната конкурентна сцена на Smite ја задржаа неговата гледаност силна. Со вкупниот награден фонд кој надминува 11 милиони долари, Smite останува титан сам по себе.

Super Smash Bros: The Fighting Phenomenon

И покрај доминацијата на сериите како Tekken и Street Fighter, Super Smash Bros има издлабено ниша во заедницата на борбени игри. Со записи како Melee и Ultimate кои привлекуваат десетици илјади гледачи на големите турнири, серијата ја прикажува трајната привлечност и натпреварувачкиот дух на водечкиот тепач на Nintendo.

Како што се впуштаме понатаму во 2024 година, овие потценети е-спортови нудат богата таписерија на натпреварувачка возбуда, стратешка длабочина и страст во заедницата. Без разлика дали сте стратешки познавач, љубител на игри со карти, специјалист за стрелци, мајстор за MOBA или фанатик за борбени игри, има нешто во светот на е-спортот што чека да ве плени.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести