Вести

October 29, 2023

Сезона на Call of Duty League 2024: Крај на долгата оф-сезона и возбудлив распоред откриен

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вонсезоната на Call of Duty League конечно се ближи кон крајот, според неодамнешниот извештај. Професионалните КОД играчи со нетрпение го очекуваа почетокот на новата сезона, бидејќи беа без конкуренција во последните пет месеци. Додека некои играчи играа други игри за да ја пополнат празнината, очекувањата за сезоната на Call of Duty League 2024 се зголемуваат.

Сезона на Call of Duty League 2024: Крај на долгата оф-сезона и возбудлив распоред откриен

Долга оф-сезона

Вонсезоната во еспорт сцената на Call of Duty е проблем кој се повторува. По првенството на Call of Duty League, обично има период на тишина без да се играат турнири. Овогодинешната вонсезона беше делумно исполнета со World Series of Warzone, но тоа не беше доволно за да се задоволи натпреварувачкиот дух на играчите.

Распоред CDL 2024 година

Џејкоб Хејл, истакнат известувач на Call of Duty, неодамна објави извештај на Твитер во кој го прикажува распоредот за сезоната на Call of Duty League 2024 година. Иако изворите не се потврдени, Хејл има силно искуство со вестите за е-спорт на Call of Duty. Според неговиот извештај, сезоната ќе се состои од четири големи турнири и едно првенство. Еве ги датумите:

  • Главни I: Квалификации од 8-ми декември до 21-ви јануари, LAN од 25-ти до 28-ми јануари
  • Главни II: Квалификации од 16-ти февруари до 17-ти март, LAN од 21-ви до 24-ти март
  • Главни III: Квалификации од 12 април до 12 мај, LAN од 16 до 19 мај
  • Мајор IV: Квалификации од 24-ти мај до 16-ти јуни, LAN од 20-ти до 23-ти јуни
  • Шампионат: 11-ти до 14-ти јули

Хејл исто така спомна дека Мајор I ќе се игра во Бостон во јануари, што може да направи интересни временски услови. Тој нагласи дека LAN настаните ќе имаат поголема тежина од онлајн натпреварите.

Официјално соопштение

Официјалното соопштение за сезоната на Call of Duty League 2024 се очекува да биде објавено на 2-ри ноември од страна на Activision Blizzard. Оваа објава ќе потврди дали распоредот наведен од Џејкоб Хејл е легитимен.

Престижната лига Call of Duty

Call of Duty лигата е најпрестижниот турнир во еспортската сцена Call of Duty. Тоа е местото каде што се крунисуваат светските шампиони и се натпреваруваат највисоките тимови. Минатата сезона, New York Subliners се појавија како трикратни шампиони, освојувајќи ги Major I, Major V и шампионатот во Call of Duty League. Сезонава има големи очекувања за составот, но ги очекува тешка конкуренција од другите тимови.

За повеќе вести од Call of Duty за е-спорт, останете следени на Esports.net.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести