Вести

January 6, 2022

Светско првенство во Лигата на легендите 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Светското првенство во Лигата на легендите е најпрестижниот и најголемиот годишен турнир во висококонкурентната Лига на легендите. Како што е-спорт обложувањето расте во популарност, така расте и интересот за овој настан.

Светско првенство во Лигата на легендите 2022 година

Водечките онлајн обложувалници нудат пазари на сите главни региони и фази на светскиот шампионат, вклучувајќи ја групната фаза, четвртфиналето, полуфиналето и финалето.

Што е Светско првенство во Лигата на легендите?

Светското првенство во Лигата на легендите е годишен настан каде што најдобрите играчи од секој регион се собираат за да се натпреваруваат за награден фонд од над 2 милиони долари. Настанот опфаќа повеќе од три недели натпреварување и кулминира во финалниот натпревар, каде што тимовите се борат на Summoner's Rift за доминација и фалење.

Тоа е многу популарен настан за обложување преку Интернет што ентузијастите за обложување еСпорт со нетрпение го очекуваат. Непотребно е да се каже дека ќе има високо ниво на интерес за сајтови за е-спорт обложување, каде што ќе добиете и многу совети за обложување еСпорт.

Светското првенство LoL 2022 година ќе ги собере најдобрите играчи на League of Legends во светот. Ќе дојде со добри можности за онлајн обложување за ентузијасти за е-спорт обложување.

Каде ќе се одржи Светското првенство LoL 2022?

Настанот ќе се одржи во четири различни градови низ Северна Америка. На официјалната веб-страница на Riot Games се објавени градовите домаќини на Светското првенство во Лигата на легендите 2022 година.

Првично беше планирано Светското првенство во Лигата на легендите да се одржи во Северна Америка оваа година, но турнирот беше сменет во Кина. Ова беше направено за да им се обезбеди на кинеските навивачи поавтентично искуство во светот откако земјата беше домаќин на мал турнир во 2020 година.

Светското првенство за 2021 година се одржа во Рејкјавик, Исланд, откако првично беше закажано во Шензен, Кина. Тој беше преместен на Исланд поради околностите предизвикани од пандемијата. Во моментов не е познато дали и кога Кина ќе биде домаќин на уште еден настан од Светскиот шампионат LoL во иднина.

Како што истакнува Riot, тоа е прв случај на годишно натпреварување кое се одржува во повеќе од една земја. Исто така, ќе биде прв пат од 2016 година да биде домаќин во Северна Америка.

Настанот ќе започне со одржување на првата етапа во Мексико Сити, а местото на одржување ќе биде натпреварувачката арена Liga Latinoamerica.

Домаќин на групната фаза на натпреварувањето и четвртфиналето ќе бидат во Њујорк, а местото на одржување ќе биде театарот Хулу лоциран во Медисон Гарден во Њујорк.

Финалето ќе следи по полуфиналето во арената Скотјабанк во Торонто на стадионот Левис во Сан Франциско.

Додека светот сè уште се опоравува од ефектите на пандемијата, Riot Games веќе гледа напред кон 2022 година, кога Световите ќе се одржат во Северна Америка. Како еден од главните е-спортски настани за LoL обложување онлајн, сигурно ќе привлече силен интерес.

Сè уште не е познато дали Worlds 2022 ќе има публика во живо или не. Се очекува да бидат објавени повеќе информации за турнирот на почетокот на следната година, бидејќи безбедносните упатства за тековната пандемија COVID-19 се развиваат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести