Вести

February 14, 2024

Сагата за Селен Тацуки: Престанок, издржливост и независност

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Од крајот на декември 2023 година, заедницата на VTuber е воодушевена од тековната сага за Селен Тацуки и НИЏИСАНЏИ ЕН. Селен Тацуки, талентирана стримерка и членка на вториот бран на таленти на VTuber на NIJISANJI EN, брзо стана популарност со нејзината енергична личност и импресивните вештини за играње. Меѓутоа, нејзиното патување ненадејно се променило кога НИЏИСАНЏИ ЕН го раскинала договорот на 5 февруари 2024 година.

Сагата за Селен Тацуки: Престанок, издржливост и независност

Која е Селен Тацуки?

Селен Тацуки, позната по својата хаотична и натпреварувачка природа, стана една од најомилените стримери на NIJISANJI EN. Со преку 800.000 претплатници на YouTube и 130.000 следбеници на Twitch, таа беше сила со која треба да се смета во заедницата VTuber. Нејзиното ненадејно раскинување ги остави фановите да се прашуваат што се случило.

Престанокот

NIJISANJI EN и ANYCOLOR, матичната компанија, објавија соопштение на Твитер во кое го објавија раскинувањето на договорот со Селен Тацуки. Компанијата како главни причини за нивната одлука ги наведе постојаното прекршување на договорот, погрешните изјави на социјалните платформи, непочитувањето на потврдата за правата и тековните извештаи за несоодветно однесување. Сепак, спецификите на овие тврдења остануваат нејасни, со само два примера дадени.

Контроверзи и спротивставени тврдења

Еден од наведените примери беше предупредувањето дадено на Селен во мај 2023 година за давање погрешни изјави кои може да ја нарушат репутацијата на компанијата. Вториот пример вклучува славеничка насловна страница на Последната шолја кафе на Лили Пичу, која Селен ја објави како божиќен подарок за нејзината заедница. NIJISANJI тврдеше дека Селен продолжила со неовластено објавување на насловната страница, додека Селен и други извори, вклучително и самата Лили Пичу, го оспориле ова тврдење.

Хоспитализацијата и наводите на Селен

Селен откри дека била хоспитализирана по проблемите со музичкото видео, наведувајќи ја несреќата. Сепак, по нејзиното раскинување, таа појасни дека всушност била хоспитализирана поради обид, најверојатно мислејќи на обид за самоубиство. Таа го припиша ова на внатрешно малтретирање и токсична средина во рамките на NIJISANJI EN. Загриженоста беше покрената и за контролата на НИЏИСАНЏИ врз приватниот профил на Твитер на Селен, каде што беа дадени изјави во врска со нејзината хоспитализација без појаснување дека тие не се од самата стример.

Одговор на NIJISANJI

NIJISANJI не ја призна јавно Селен од нејзиното раскинување, освен изјавата до акционерите на ANYCOLOR во која се истакнува дека финансиското влијание од раскинувањето на нејзиниот договор би било занемарливо. Сепак, третманот на Селен доведе до негативни последици за компанијата, вклучително и пад на вредноста на акциите и прекинување на заедничките проекти од други компании и поединци.

Последиците

Селен, која сега ја користи својата лична сметка DokiBird, доби значителни следбеници по нејзиното раскинување. Нејзиниот канал на YouTube надмина 500.000 претплатници и таа ја прифаќа својата новооткриена независност како независен креатор. Таа планира да се фокусира на создавање содржина без корпоративни ограничувања и се надева дека ќе продолжи напред во позитивна и поддржувачка заедница.

Како заклучок, сагата за Селен Тацуки и НИЏИСАНЏИ ЕН е приказна за прекин и издржливост. Додека спецификите на раскинувањето остануваат нејасни, Селен најде сила во својата заедница и е решена да успее како независен креатор. Да ја поддржиме и да учиме од ова искуство, промовирајќи култура на почит и разбирање во заедницата на VTuber.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести