Вести

February 15, 2024

Ремонт на PvP Sandbox на Destiny 2: балансирање и ажурирања за игра засновани на вештини

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Уште од воведувањето на иницијативи како Crucible Labs, се чувствуваше неизбежно PvP на Destiny 2 еден ден да добие сеопфатна преработка. Првиот чекор на тоа патување пристигнува со Ажурирањето 7.3.5 на 5 март, каде се менува сè, од здравјето на играчите до економијата на муниција.

Ремонт на PvP Sandbox на Destiny 2: балансирање и ажурирања за игра засновани на вештини

Ремонт на Sandbox на Crucible

Претстојниот ремонт на песокот на Crucible има за цел да ги реши основните причини за проблемите што го погодија PvP искуството на Destiny 2. Тимот на PvP Strike претстави пакет ажурирања дизајнирани да ја подобрат целокупната игра.

Цели на ажурирањата

Strike Team постави три главни цели за претстојните ажурирања:

  1. Подобрете го разбирањето на играчите за редоследот на настани што доведоа до нивна смрт на натпревар.
  2. Променете го песокот за оружје за да го земете предвид подобрувањето во севкупната вештина на играчот.
  3. Намалете ја количината на опции со низок ризик со висока награда што им се достапни на играчите и направете го совладувањето на примарното оружје аспиративна потрага.

Промени во здравјето на играчите

За да се постигнат овие цели, здравјето на играчите се зголемува од 70 на 100, обезбедувајќи поголема грануларност за балансирање на играта и намалување на релативната смртност на повеќе елементи на песокот.

Заладување на способности

Заладувањето на способностите во PvP ќе се казни, со казна од 15 проценти применета на мелење, гранати и заладување на способностите во класата и 20 проценти казна за супер ладење. Сепак, навалицата и супер способностите ќе добијат љубители на штета за да се компензира за зголеменото здравје на играчите и намаленото време на работа.

Промени во примарното оружје

Примарното оружје ќе претрпи различни измени за повторно да се балансираат нивните тавани на вештини. Ќе се зголеми критичната штета на сите примарни оружја, освен лакови. На рачните топови и SMG ќе им се намали оштетувањето на телото, нагласувајќи ја важноста на прецизноста.

Промени на специјално и тешко оружје

Специјалното и тешко оружје исто така ќе се ажурираат за да се усогласат со промените во здравјето на играчите. Основното оштетување на пушки во трага, сачмарки, фужн пушки и глаиви ќе се зголеми. Glaives ќе добијат 20 проценти на удар за оштетување на проектилот и 16 проценти на удар за оштетување на навалица. Митралезите во отворот Heavy ќе добијат зголемување на штетата за 20 проценти, додека тешките фрлачи на гранати ќе бидат нервозни за пет проценти во нивното оштетување од детонација.

Специјална економија на муниција

Економијата на Специјална муниција ќе претрпи значителна промена. Играчите ќе го започнуваат секој натпревар со специјална муниција во вредност од две убиства, но повеќе нема да се репродуцираат со повеќе во текот на натпреварот. Специјална муниција ќе биде доделена преку систем заснован на поени, охрабрувачки убиства, асистенции и објективна игра. Убиствата од специјално и тешко оружје нема да придонесат за мерачот, а Специјалната муниција повеќе нема да паѓа при смрт.

Идни ажурирања

Ремонтот на песокот е само почеток. PvP Strike Team планира да направи дополнителни измени врз основа на повратните информации од играчите. Во наредните недели се очекуваат повеќе најави за награди, подесување на режимот на игра и дружење.

Заклучок

Со претстојниот ремонт на песокот и специфичните ажурирања за балансирање, PvP на Destiny 2 треба да влезе во нова ера. Играчите можат да се радуваат на побалансирано и поурамнотежено искуство во игра засновано на вештини. Обележете ги вашите календари за 5 март и подгответе се да се нурнете во возбудливите промени!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести