Вести

November 1, 2023

Претстојните изданија на игри за компјутер во 2023 и 2024 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Додека PlayStation 5 и Xbox Series X може да доминираат во центарот на вниманието на вестите за игри, компјутерот продолжува да биде една од најдобрите платформи за игри таму. Во 2023 година, имаше различни изданија од висок профил, а треба да дојде уште повеќе.

Претстојните изданија на игри за компјутер во 2023 и 2024 година

Изданија на игри за компјутер од 2023 година

Еве некои од најдобрите претстојни компјутерски игри што треба да пристигнат во 2023 година:

Ѕвезден океан: Втората приказна Р

 • Датум на издавање: 2 ноември 2023 година
 • Жанр: Играње улоги (RPG)
 • Развивач: Square Enix, Gemdrops
 • Издавач: Square Enix

Римејк на Star Ocean: The Second Story, оваа игра следи еден офицер на Федерацијата и една млада девојка додека се обидуваат да го спасат нејзиниот народ и планетата Протерување.

Robocop: Rogue City

 • Датум на издавање: 2 ноември 2023 година
 • Жанр: Стрелач, авантуристички
 • Развивач: Teyon
 • Издавач: Након

Влезете во металните чевли на иконскиот херој со дел-човек, дел-машина и целосно полицаец во оваа експлозивна авантура во прво лице. Донесете ја правдата во градот опфатен со криминал, истовремено откривајќи ја вистината зад корупцијата и алчноста.

Принципот Талос 2

 • Датум на издавање: 2 ноември 2023 година
 • Жанр: загатка, авантура, инди
 • Развивач: Croteam
 • Издавач: Devolver Digital

Долгоочекуваното продолжение на Принципот Талос го продолжува наследството на филозофското истражување и загатките што го навлекуваат умот. Потопете се во наратив кој навлегува уште подлабоко во суштината на човештвото.

Банди на Шервуд

 • Датум на издавање: 2 ноември 2023 година
 • Жанр: стрелец, играње улоги (RPG), авантура
 • Развивач: Appeal Studios
 • Издавач: Након

Влезете во резамислениот свет на Робин Худ во футуристичка дистопија. Борете се против угнетувачките војски на шерифот од Нотингем и искористете ја моќта на Филозофските Камења.

Nickelodeon All-Star Brawl 2

 • Датум на издавање: 3 ноември 2023 година
 • Жанр: Боречки, Платформа
 • Развивач: Ludosity
 • Издавач: GameMill Entertainment

Удари, клоцај, исече, експлозија и удирање со твоите противници во овој откачен цртан филм. Соборете ги од сцената и покажете ги своите вештини.

Како змеј Гејден: Човекот што го избриша неговото име

 • Датум на издавање: 9 ноември 2023 година
 • Жанр: Играње улоги (RPG), Хак и режа/Победи ги, авантура
 • Развивач: Ryū Ga Gotoku Studios
 • Издавач: Сега

Започнете на возбудливо патување со Казума Кирју во оваа занесна приказна за откупување, одмазда и издржливост. Соочете се со вашето минато и зачувајте ја вашата иднина.

Call of Duty: Modern Warfare III

 • Датум на издавање: 10 ноември 2023 година
 • Жанр: Стрелач
 • Развивач: Sledgehammer Games
 • Издавач: Activision

Нурнете во интензивна кампања што продолжува токму таму каде што застана Modern Warfare II. Повторно доживејте ги најголемите моменти од серијата во мултиплеер и борбени орди на немртовци во најголемата мапа на Call of Duty Zombies досега.

Денот пред

 • Датум на издавање: 10 ноември 2023 година
 • Жанр: Стрелач, авантуристички
 • Развивач: Fntastic
 • Издавач: MyTona

Разбудете се сами во постпандемиска Америка преплавена од заразени и преживеани. Најдете одговори и ресурси за да преживеете во оваа отворена игра за преживување MMO.

Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered

 • Датум на издавање: 14 ноември 2023 година
 • Жанр: Стрелач, авантуристички
 • Развивач: Nightdive Studios
 • Издавач: Nightdive Studios

Завршете го ловот во оваа верна реставрација на класичниот стрелец во прво лице. Борба против титуларниот антагонист Oblivion и неговите следбеници, Flesh Eaters.

Тактика на Персона 5

 • Датум на издавање: 17 ноември 2023 година
 • Жанр: Играње улоги (RPG), Симулатор, Стратегија, Тактички
 • Развивач: Atlus
 • Издавач: Atlus, Sega, SEGA of America

Трансформирајте го саканиот свет на Persona 5 во воодушевувачки тактички спин-оф. Придружете им се на Фантомските крадци во битка против железната контрола на воената група Легионери.

Блуи: Видеоиграта

 • Датум на издавање: 17 ноември 2023 година
 • Жанр: Авантура
 • Развивач: Artax Games
 • Издавач: Outright Games

Искусете го светот на Блуи, австралиското говедско куче, во оваа лесна авантуристичка игра. Играјте со пријателите и истражувајте ги ликовите и локациите од ТВ-шоуто.

Последниот воз дома

 • Датум на издавање: 28 ноември 2023 година
 • Жанр: Стратегија во реално време (RTS), Стратегија, Тактички
 • Развивач: Ashborne Games
 • Издавач: THQ Nordic

Преземете команда со легијата чехословачки војници среде хаотична граѓанска војна. Водете ги своите трупи низ суровата дивина разурната од војна во оклопниот воз и водете ги на безбедно.

Аватар: Границите на Пандора

 • Датум на издавање: 7 декември 2023 година
 • Жанр: Авантура
 • Развивач: Massive Entertainment
 • Издавач: Ubisoft Entertainment

Започнете на необично патување во срцето на Пандора како Нави киднапиран и обликуван од човечката корпорација RDA. Откријте ги повторно вашите корени и обединете се со колегите кланови за да ја заштитите западната граница на Пандора од немилосрдните сили на RDA.

Изданија на игри за компјутер од 2024 година

Еве некои од потврдените датуми и гласини за 2024 година:

Сам во темнината

 • Датум на издавање: 16 јануари 2024 година
 • Жанр: Авантура
 • Развивач: Pieces Interactive
 • Издавач: THQ Nordic

Повторно посетете ги морничавите длабочини на Дерчето Манор во оваа резамислена почит на култната класична хорор игра. Откријте ја мистеријата зад исчезнатиот вујко и соочете се со злобните сили што демнат внатре.

Принцот од Персија: Изгубената круна

 • Датум на издавање: 18 јануари 2024 година
 • Жанр: Авантура
 • Развивач: Ubisoft Montpellier
 • Издавач: Ubisoft Entertainment

Вклучете епска авантура во овој волшебен акционен платформер во стилот на Метроидванија. Искусете ја брзата борба во реално време и истражете ја богатата персиска поставка на Ubisoft.

Текен 8

 • Датум на издавање: 25 јануари 2024 година
 • Жанр: Боречки
 • Развивач: Bandai Namco Studios
 • Издавач: Bandai Namco Entertainment

Влезете во следната генерација на битка со Tekken 8. Сведок на кулминативната пресметка меѓу Џин Казама и Казуја Мишима и доживејте ја еволуцијата на франшизата со редизајнирани визуелни ликови и деструктивни фази.

Како змеј: Бесконечно богатство

 • Датум на издавање: 26 јануари 2024 година
 • Жанр: Играње улоги (RPG), Хак и режа/Победи ги, авантура
 • Развивач: Ryū Ga Gotoku Studios
 • Издавач: Сега

Здружете ги силите со Ичибан Касуга и Казума Кирју во оваа RPG авантура што го опфаќа огромниот Пацифик. Вклучете се во возбудливи битки и приспособете ги вештините на вашата забава со неверојатни работни места и персонализирани надградби.

Самоубиствен одред: Убиј ја Justice League

 • Датум на издавање: 2 февруари 2024 година
 • Жанр: Стрелач, авантуристички
 • Развивач: Rocksteady Studios
 • Издавач: Warner Bros. Interactive Entertainment

Преземете ги улогите на Харли Квин, Дедшот, Капетан Бумеранг и Кралот Ајкула во оваа кооперативна игра. Бијте го Брејниак и неговите членови на Justice League контролирани од умот во универзумот Аркам.

Персона 3 Вчитај повторно

 • Датум на издавање: 2 февруари 2024 година
 • Жанр: Играње улоги (RPG), Стратегија, Стратегија базирана на пресврт (TBS), авантура
 • Развивач: Atlus
 • Издавач: Atlus, Сега

Започнете на извонредно патување низ мистичниот и опасен Темен час. Ослободете ја вашата моќ да се борите против загадочните сили и да ги спасите вашите пријатели во оваа презамислена класика на RPG.

Helldivers II

 • Датум на издавање: 8 февруари 2024 година
 • Жанр: Стрелец, тактички
 • Развивач: Arrowhead Game Studios
 • Издавач: Sony Interactive Entertainment

Подгответе се за меѓугалактичка пресметка во овој експлозивен кооперативен научно-фантастичен стрелец. Заштитете ја Супер Земјата од вонземска закана и искористете стратешки стратегии за да го надмудрите непријателот.

Волкот меѓу нас 2

 • Датум на издавање: 31 декември 2024 година
 • Жанр: Посочете и кликнете, Авантура
 • Развивач: AdHoc Studio, LCG Entertainment
 • Издавач: LCG Entertainment

Вратете се во светот на Fables во оваа епизодна графичка авантуристичка игра. Следете го Bigby Wolf во нова приказна исполнета со не толку шарени ликови од познатите бајки.

Ремастер на Star Wars: Dark Forces

 • Датум на издавање: 29 февруари 2024 година
 • Жанр: Стрелач
 • Развивач: Nightdive Studios
 • Издавач: Lucas Arts

Искусете ја ремастерираната верзија на Star Wars: Dark Forces. Придружете се на бунтовничката алијанса во нивната борба против Империјата и откријте ги тајните на Ѕвездата на смртта.

Игри без прозорец за ослободување

Еве неколку игри кои моментално се во развој:

 • Death Stranding 2
 • Ковчегот II
 • Состојба на распаѓање 3
 • Хари Потер: Шампиони во квидич
 • Сагата на Сенуа: Hellblade II
 • Опседната чоколада
 • Надворешните светови 2
 • Свитоците на старецот VI
 • Grand Theft Auto VI
 • СТАЛКЕР 2: Срцето на Чорнобил
 • Череп и коски

Имајте предвид дека датумите и деталите за објавување се предмет на промена. Останете во тек за повеќе ажурирања за овие возбудливи претстојни компјутерски игри!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести