Вести

February 14, 2024

Последна епоха: Микротрансакции и фер игра

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Last Epoch, акционен RPG, можеби не е класифициран како наслов на услуга во живо, но важно е да се разбере дали има микротрансакции или не.

Последна епоха: Микротрансакции и фер игра

Дали има микротрансакции во последната епоха?

Last Epoch има цена од 34,99 долари на Steam и вклучува микротрансакции. Играчите имаат можност да разменуваат вистински пари за валута во играта наречена Epoch Points, која може да се користи за набавка на козметика од продавницата во играта.

Програмерите на Eleventh Hour Games во моментов нудат различни пакети на Epoch Points за купување на Steam. Овие пакети се движат од 50 епохални поени за 4,99 долари до 200 епохални поени за 19,99 долари, со дополнителни ставки вклучени во поскапите пакети.

Игрите на Единаесеттиот час ги уверија играчите дека нема да има елементи од плаќање до победа во Последната епоха. Играта никогаш нема да понуди предности во игра преку купување со вистински пари. Сите предмети достапни за купување ќе бидат чисто козметички.

Перспектива на програмерите

Директорот на играта Џад Коблер го објасни вклучувањето на микротрансакции во објава на форумот во мај 2023 година. Тој изјави дека цената од 35 долари не била наменета да биде единствен извор на приход за Last Epoch. На студиото му требаат други начини за да генерира приходи и да ги покрие трошоците за развој. Коблер, исто така, ги призна грешките направени во периодот на раниот пристап на играта во справувањето со микротрансакции.

Прилагодувања и повратни информации

Следејќи ги повратните информации од обожавателите, „Eleventh Hour Games“ направија приспособувања на стапката на конверзија помеѓу Epoch Points и USD. Сега, 10 епох поени се еквивалентни на еден долар, а цените на козметиката се намалени. Дополнително, сите артикли во продавницата се продаваат во зголемувања од 50 поени, обезбедувајќи играчите да ја трошат само потребната сума.

Како заклучок, Last Epoch содржи микротрансакции во форма на Epoch Points, кои може да се купат со вистински пари. Сепак, овие микротрансакции се ограничени само на козметички производи и играта не нуди никакви предности во игра преку купување со вистински пари. Програмерот ги зеде предвид повратните информации и направи прилагодувања за да обезбеди фер и избалансирано искуство за сите играчи.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести