Вести

February 16, 2024

Посветеноста на Мајкрософт за хардверот на Xbox и идните планови

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Со неодамнешната објава на Мајкрософт за плановите за пренесување на ексклузивни наслови на Xbox на други платформи, постоеше загриженост меѓу тврдокорните обожаватели на Xbox за иднината на конзолата. Како и да е, Мајкрософт ја потврди својата посветеност на хардверот на својата конзола, ставајќи ги на крај овие грижи.

Посветеноста на Мајкрософт за хардверот на Xbox и идните планови

Xbox-ексклузивни игри на други платформи

Извештаите за Xbox-ексклузивните игри кои се пренесуваат на платформи како PlayStation 5 и Nintendo Switch предизвикаа возбуда во гејмерската заедница. Како одговор, Мајкрософт директно се осврна на проблемот, наведувајќи ги своите приспособени планови за бизнисот со игри и како тоа ќе влијае на марката Xbox и екосистемот напред.

Посветеноста на Мајкрософт за хардверот на Xbox

Спротивно на стравувањата на некои играчи на Xbox, Мајкрософт нема намера да се откаже од кој било аспект од хардверот Xbox, вклучувајќи ги конзолите и периферните уреди. Во специјалното деловно издание на Xbox Podcast, директорите на Xbox, вклучително и извршниот директор на Microsoft Gaming Фил Спенсер и претседателот на Xbox Сара Бонд, потврдија дека четири неименувани игри на Xbox ќе доаѓаат на други платформи како пробна серија. Сепак, Xbox сè уште е целосно посветен на своите конзоли и Game Pass како клучни фактори во неговите идни планови.

Важноста на хардверот

И Бонд и Спенсер го истакнаа значењето на хардверот во искуството на Xbox и ги уверија фановите дека нема планови да се движат подалеку од него. Додека Мајкрософт истражува нови стратегии, фокусот останува на создавање игри за Xbox и обезбедување пристап до нив преку различни екрани. Ова вклучува инвестиции во облак игри, PC Game Pass и можност за пренесување игри на ривалски платформи.

Претстојат возбудливи случувања

Според Сара Бонд, обожавателите на Xbox можат да се радуваат на новото хардверско откривање во 2024 година, со тоа што Мајкрософт веќе инвестирал во патоказот на следната генерација. Компанијата има за цел да испорача значителен технички скок во претстојната генерација на хардвер. Оваа посветеност на иновации и унапредување ја покажува посветеноста на Microsoft на екосистемот Xbox.

Заклучок

Како заклучок, ако сте сопственик на конзола Xbox или сте заинтересирани за екосистемот Xbox, бидете сигурни дека Microsoft не го напушта својот хардвер. Компанијата останува посветена да ги поддржува своите конзоли на долг рок. Додека некои игри на Xbox на крајот може да се појават на конзолите PlayStation и Nintendo, хардверот Xbox ќе продолжи да биде приоритет за Microsoft.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести