Вести

February 12, 2024

Подемот на Сајфер: Ослободување на невидена моќ кај ВАЛОРАНТ

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Еден од моите ХРАБРИ соиграчи имаше план додека се вчитавме во напаѓачката икрата на Бриз. Нивниот план беше едноставен: ако го видите Cypher, ротирајте. И тие не беа целосно погрешни.

Подемот на Сајфер: Ослободување на невидена моќ кај ВАЛОРАНТ

Претходната состојба на Сајфер

Пред Patch 7.09, Cypher не беше популарен избор во VALORANT. Играчите повеќе би сакале да се соочат со Cypher наместо со Killjoy или Chamber во непријателскиот тим. Неговите поставки лесно може да се пробијат со куче Skye или Yoru клон. Дополнително, неговиот врв беше неодолив бидејќи само еднаш ги откри непријателите.

Бафовите

Сепак, Patch 7.09 промени сè. Cypher доби љубители на неговиот ултимативен во претходните закрпи, но овој конкретен лепенка му даде нова личност и неверојатна моќ. Тој стана суштински избор на повеќето карти во сегашната ротација.

Промени во Traps

Закрпата им отежна на непријателите да ги откријат и уништат замките на Сајфер. Извидниците и клоновите повеќе не можат да ги уништат стапиците, а хитбоксите на Skye's Trailblazer и Fade's Prowlers беа променети за да биде уште потешко нивното откривање. За да ги скршите стапиците, сега треба да користите штетна алатка или да пукате во нивниот извор.

Контраигра

Единствениот фер контра на Cypher во моментов е НУЛА/точка на KAY/O, но дури и тоа може да се избегне или да се скрши. Пробивањето на стапицата откако ќе се активира е неверојатно тешко и често резултира со смрт.

Најсилниот агент Баф

Замките на Сајфер сега зашеметуваат побрзо и подолго време, што го прави клучно за непријателот да реагира брзо. Ако стапицата не е скршена или ако играчот умре откако се зашемети, стапицата повторно се вооружува. Ова е веројатно најсилниот агент во VALORANT.

Силни страни на Сајфер

Со Cypher во вашиот тим, можете лесно да ги заклучувате страниците во одбраната, да управувате со страните без да се грижите за опсегот и да му обезбедите вредни информации за вашиот тим. Неговата стапка на избор порасна откако лепенката падна, поставувајќи го меѓу првите пет агенти.

Улогата на Сајфер

Вештиот Сајфер може да ги промени шансите за навидум непобедлив натпревар во одбраната. Во нападот, тој може да демне и да понуди клучна интелигенција на начини на кои ниеден друг стражар не може. Сепак, не сите играчи на Cypher се вешти или прилагодливи. Некои одбиваат да го контролираат крилото или да учат од своите грешки.

Заклучок

Иако постојат начини да се заобиколат способностите на Cypher, добар играч на Cypher ќе знае точно каде се нивните непријатели и за што се способни.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести