Вести

February 14, 2024

Победете ги Терминидите и Автоматите за да ја заштитите Супер Земјата во Хелдајверс 2

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Во Helldivers 2, играчите ја преземаат улогата на Helldiver, заштитник на Супер Земја и работат заедно со другите за да ги поразат фракциите кои освојуваат. Постојат две главни фракции во играта: Терминидите и Автоматите.

Победете ги Терминидите и Автоматите за да ја заштитите Супер Земјата во Хелдајверс 2

Терминиди

Терминидите се огромни суштества слични на бубачки кои претставуваат значителна закана за Хелдајверите. Брзо се ројат и лесно можат да ги совладаат неподготвените играчи. Важно е да останете внимателни и да ги слушате нивните врескања додека внимавате на мини-картата за да ги следите нивните движења. Терминидите имаат различни типови, секој со свои уникатни напади и одбрани. Тие вклучуваат:

 • Чистач
 • Ловец
 • Воин
 • Стакер
 • Bile Spewer
 • Жолчен титан
 • Полнач
 • Командант на потомството

Роеви Терминиди се состојат од стандардни мали инсекти, поголеми бели инсекти со брза подвижност и поширок дофат и тешко оклопни инсекти. Bile Titan, Charger и Brood Commander се масивни терминиди со абдомен исполнет со киселина и силен оклоп. Овие поголеми Терминиди бараат употреба на Стратегеми и оружје за поддршка за пораз.

Автомати

Автоматите се интелигентни роботи вооружени со огнено оружје и навалица. Тие доаѓаат во различни верзии и патролираат на картата. Стандардните роботи со огнено оружје пукаат со ласерски куршуми, додека роботите кои фрлаат гранати претставуваат закана од далечина. Навалица роботи, познати како Berserkers, ги наполнуваат играчите со сечила и моторни пили. Автоматите личат на иконски машини од Терминатор, Аватар и Војна на ѕвездите. Овие поголеми роботи имаат специфични слабости кои тешко се искористуваат со стандардно оружје. Непријателите на Automaton во Helldivers 2 вклучуваат:

 • Марудер
 • комесар
 • Берсеркер
 • Извидник Страјдер
 • Девастатор
 • Хулк
 • Резервоар
 • Dropship (брод исполнет со засилување)

Двете фракции имаат можност да повикаат засилувања, што резултира со пробивање на картата и појава на дополнителни непријатели. Стелт тактиките се поефикасни против Automatons, додека се препорачуваат сеопфатни артилериски напади против Терминидите. Иако моментално има само две фракции во Helldivers 2, веројатно е дека во иднина ќе бидат додадени повеќе непријателски фракции.

Како заклучок, како Helldiver, играчите мора да бидат подготвени да се соочат со Терминидите и Автоматите за да ја заштитат Супер Земја. Со разбирање на уникатните карактеристики и слабости на секоја фракција, играчите можат да стратегираат и да работат заедно за да ги надминат овие застрашувачки непријатели.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести