Вести

February 16, 2024

Отстранет е дигиталниот поглед на Wingman's Threat and Ammo Pool Nerfed: Apex Legends Сезона 20 промени

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Играчите на Apex Legends го изразија своето незадоволство од дигиталната закана на Wingman и неговиот базен со муниција во сезоната 20. Сепак, нивните поплаки беа брзо разгледани од страна на развивачите.

Отстранет е дигиталниот поглед на Wingman's Threat and Ammo Pool Nerfed: Apex Legends Сезона 20 промени

Отстранет дигитален поглед за закана на Wingman

За време на северноамериканската сесија на ALGS scrims, фановите забележаа дека глетката за дигитална закана на Wingman, која им овозможува на корисниците да ги гледаат непријателите преку димните екрани, беше заменета со 1x HCOG нишан. Оваа промена наиде на одобрување од професионални играчи и други навивачи. Отстранувањето на нишанот Дигитална закана беше намерно, како што потврди дизајнерот на оружје на Apex, Ерик Канавезе на Twitter/X.

Муниција базен Nerfed

Покрај отстранувањето на нишанот за дигитална закана, програмерите исто така ја намалија резервата за муниција на Wingman од 110 куршуми на 90. Ова прилагодување има за цел да го балансира оружјето и да спречи негово надмоќување.

Влијанието на промените

Брзата имплементација на овие промени во 20-та сезона изненади многу играчи, кои не беа сигурни дали се работи за намерен нерв или несакана грешка. Историски гледано, програмерите на Apex беа попасивни во правењето прилагодувања, обично зачувувајќи ги за сезонски ажурирања или настани во средината на сезоната. Сепак, Wingman претстави неколку проблеми во 20-та сезона, бидејќи веќе беше моќно оружје со голем потенцијал за оштетување и способност брзо да собори повеќе непријатели. Отстранувањето на дигиталните закани од SMGs индиректно го наруши Wingman, што го прави единственото оружје способно да гледа низ димите со добар домет и голема штета.

Популарноста на Wingman

Популарноста на Wingman во сезоната 20 беше дополнително зголемена со воведувањето на системот за надградба на легендата. Овој систем вклучуваше надградба на третото ниво за Lifeline, што ја претвори нејзината врвна во пакет за нега што содржи црвено оружје од митски нивоа. Како резултат на тоа, тимовите со Lifeline имаа поголеми шанси да добијат Wingman преку нејзината крајна способност.

Позитивен прием

Промените на Wingman беа добро прифатени од професионалните играчи и заедницата. Доминацијата на оружјето во рангирана и професионална игра се сметаше за угнетувачка, а нервите им донесоа олеснување на многу играчи.

Заклучок

Глетката за дигитална закана на Wingman е трајно отстранета, а базенот со муниција е намален во сезоната 20 на Apex Legends. Овие промени имаат за цел да го балансираат оружјето и да ги решат грижите на играчите. Одговорот од професионалните играчи и заедницата беше огромно позитивен. Играчите се охрабруваат да се прилагодат на овие промени и да продолжат да уживаат во играта со самодоверба.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести