Вести

February 12, 2024

Откријте го волшебниот свет на славејот: процедурално генерирана фантастична авантура

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Додека се тркам низ воздухот, брзо се приближувам до работ на карпата, почнувам да жалам за мојата одлука да ја користам картичката Трикстер. Картичката за Мало царство, една од многуте во Најтингел, изгледаше сомнителна, нудејќи ми да „скокнам до големи височини“, но беше премногу добра за да биде вистинита. Тактичко избегнување подалеку од непријателот врзан Фае сега ме гледа како катапултирам кон морето.

Откријте го волшебниот свет на славејот: процедурално генерирана фантастична авантура

Мешање на историјата и фантазијата

Кога беше објавено, естетиката на Најтингел го привлече вниманието на многумина. Нејзините фантастични светови со газиран ламба, чудни суштества и аголни ликови во викторијански стил со широки раменици и мали колкови ја прават оваа ко-оп PvE авантура да се издвојува меѓу изобилството на игри за преживување што ги гледаме во моментов. Иако Најтингел секако изгледа уникатно, огромната длабочина на светот е она што го прави да се истакнува најмногу.

Спој на реална историја, литературни влијанија и алтернативна реалност создадена од Inflexion Games, Nightingale ве гледа како шетате низ фантастичен свет кој опфаќа бајки и фолклор со кои сме запознаени, историски личности од реалниот живот и некако познати имиња од класичните романи. На вашето патување, преземате потраги од оние како Виктор Франкенштајн и Нели Блај и се среќавате со басни суштества кои потсетуваат на оние од детските книги со приказни.

Светот на славејот

Доаѓајќи од развивач во кој се сместени индустриски ветерани од студија како BioWare, ова не треба да биде огромен шок - градењето на светот е нивниот леб и путер. Оние кои се преселиле од BioWare во Inflexion опфатиле широк спектар на жанрови: научна фантастика со Mass Effect, средновековна фантазија со Dragon Age, па дури и фантазија за боречки вештини со Jade Empire. Така, градењето игра во просторот „современа историска фантазија“ ги заинтригира.

Резултатот е прекрасен свет, иако груб околу рабовите, со многу познати елементи за преживување, како изработка, лов и риболов, но и постојано чувство дека не знаете што има зад аголот.

Процедурално генерирани царства

Овде не се само волшебните Фаес на Најтингел што прават магии - има и некоја искрено неразбирлива магија зад сцената.

Изграден на посветен сервер на Inflexion, „светот“ на Најтингел е составен од безброј процедурално генерирани Царства. Овие кралства ги создавате со комбинирање на картичката Biome со картичката Major на страницата на порталот. Картичката Biome го поставува теренот, додека картичката Major влијае на кои NPC, точки на интерес и други клучни елементи се појавуваат во тој свет. Со други зборови, има изобилство од комбинации што можете да ги составите, при што секоја резултира во царство кое дури ни развивачите не можат да го предвидат.

Како што напредувате, собирате и создавате повеќе Realm картички, овозможувајќи ви да правите нови комбинации. Сакате да ги зачините работите уште повеќе? Користете мала картичка во Transmuter за да ги промените аспектите на царството во кое моментално се наоѓате, во реално време. Може да играте на карта што го зафаќа светот во бескрајна ноќ, но ја зголемува вашата магична моќ или карта што ја зголемува вашата штета, но ве оптоварува. Со овие картички, секогаш има улов - како што ме научи на Trickster.

Водич во дупката за зајаци во царството

Ова може да звучи огромно, но имате водич кој ви помага да не се изгубите низ дупката за зајаци во царството. Пак, застрашувачки изглед на Фае, поставува цели кои се особено корисни уште на почетокот додека се обидувате да се справите со Најтингел. Како што напредувате, добивате повеќе потраги од НДК, но секогаш имате можност да го отфрлите сето тоа и да одите на шетање во ваше слободно време. Пребарајте „Fabled Creatures“ со пријателите, изградете импресивен имот без ограничувања за сместување, пополнете ги загатките од Бастилја или соберете „Хоуп ехо“ што ја обновуваат веселбата на самиот славеј. Има многу работи што треба да се направат, а проблемот е да одлучите на што прво да се фокусирате.

Ран пристап и вредност

Со оглед на тоа што Nightingale влегува во раниот пристап само на 20 февруари, она што се нуди овде е многу импресивно, но дефинитивно има потреба од полирање. Inflexion планира целосно лансирање девет до 12 месеци по објавувањето на раниот пристап, со првичен фокус да биде „стабилно лансирање“ и да се поправат сите „итни проблеми“ пред да се решат ажурирањата, новите содржини, подобрувањата и системите за игра.

Можеби ќе ве изненади тоа што Nightingale чини 29,99 долари за ран пристап, речиси колку една целосна игра, но Флин нагласува дека понудата вредност по таа цена е клучна за студиото - нешто што тој верува дека не го прават сите игри.

Од осум до девет часа што ги поминав со Најтингел, можам со сигурност да кажам дека нуди многу за нејзината цена, дури и ако му треба малку работа. Едвај ја изгребав површината за време на моето играње и постојано бев намамувана од тепаната патека да се засолнам од смртоносните градници, да истражувам скриени пештери (со лути мечки внатре) и да барам ресурси за да изработам нова опрема и да го изградам мојот имот. Секој пат кога се обидував да се откачам, бев маѓепсан да направам уште една задача. Овде се подготвува нешто магично и едвај чекам да видам како ќе излезе.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести