Вести

February 14, 2024

Откријте ги тајните на DLC-то на Pokémon Scarlet and Violet

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

DLC на Pokémon Scarlet and Violet нè запозна со Blueberry Academy во Унова, каде што престојува BB Elite Four. Меѓу овие елитни студенти, постојат врски со претходните ликови и потенцијална врска со Легенди: Арцеус.

Откријте ги тајните на DLC-то на Pokémon Scarlet and Violet

BB Elite Four

BB Elite Four на академијата Blueberry се состои од четири нови DLC ликови: Криспин, Амарис, Дрејтон и Лејси. Овие студенти се најсилни во академијата, освен Киеран, актуелниот шампион.

Врски со претходни ликови

Додека ликовите на DLC се нови во франшизата, некои од нив имаат врски со ликовите од претходните игри. На пример, Дрејтон е внук на водачот на салата на генералот V, Дрејден, што е очигледно од нивните слични имиња и заедничката претпочитаност за Покемонот на змејот.

Лејси, од друга страна, има две врски кои можеби не се веднаш видливи. Дијалогот во DLC потврдува дека Лејси е ќерка на Клеј, еден од водачите на салата во Унова, и двајцата го имаат Екскадрил како ас Покемон.

Врска со легенди: Арцеус

Поврзаноста на Лејси со Клеј ја поврзува и со лик во Легендите: Арцеус по име Лиан. Иако тоа не е експлицитно наведено, сличноста меѓу Клеј и Лиан укажува на можна далечна релативна врска. Нивните слични фризури и капи не можат да бидат обична случајност. Оваа врска имплицира дека Лиан би можела да биде предок и на Клеј и на Лејси.

Ако ова е вистина, Лејси би била потомок на кланот Бисери, на кои Лиан му припаѓала додека се грижела за благородниот Клевор. Интересно, бисерно-розовиот кардиган и косата на Лејси можеби беа суптилен навестување за нејзината поврзаност со Кланот на бисерите и Легендите: Арцеус.

Врската на Перин

Перин, уште еден лик од Scarlet and Violet DLC, исто така има врска со Legends: Arceus. Перин во голема мера наликува на Адаман, водачот на Дијамантскиот клан. Нивната посебна боја на коса и очи се неверојатно слични, како што истакнаа играчите кога Перин првпат беше откриена во трејлерот за DLC.

Идни врски

Врските помеѓу Лејси и Перин до Легендите: Арсеус сугерираат дека можеби ќе видиме повеќе ликови со тајни врски со играта додека франшизата продолжува да се шири. Внимавајте на идните ажурирања и изданија на DLC!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести