Вести

February 15, 2024

Отклучување на моќта на високата еволуција во Marvel Snap

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Некои од најпопуларните и најмоќните негативци во универзумот на Марвел се Big Bad картичките на Marvel Snap. Тие обезбедуваат ефекти што ја менуваат играта што потенцијално може да ги превртат натпреварите наопаку. Повеќето од нивните способности се засноваат на нивните ликови од стрипови или филмски интерпретации, вклучувајќи го и High Evolutionary.

Отклучување на моќта на високата еволуција во Marvel Snap

Висока еволуција во Guardians of the Galaxy Vol. 3

High Evolutionary е главниот негативец на Guardians of the Galaxy Vol. 3. Во филмот тој е креатор на цивилизации и суштества. Тој ја развива интелигенцијата, моќта и многу повеќе на суштествата.

Висока еволуција во Марвел Снеп

Во Marvel Snap, High Evolutionary е картичка со четири трошоци и четири моќи со ефект кој гласи: „На почетокот на играта, отклучете го потенцијалот на вашите картички без никакви способности“. Овој ефект што ја менува играта ги отклучува тајните способности на сите картички од ванила, правејќи повеќе негови архетипови на палубата кои потенцијално може да ја променат мета.

Сите тајни способности на картичките од ванила

Пред да нурнеме во најдобрите картички за користење со High Evolutionary, најновата од Big Bad картичките во Marvel Snap, еве ги сите тајни способности на картичките од ванила што самиот негативец ги отклучува:

  • Оса (0-цена, 1-напојување): On Reveal: Повредете случајна непријателска картичка овде со -1 моќност.
  • Маглив витез (1-цена, 2-моќ): Кога ќе завршите кривина со непотрошена енергија, дајте друга пријателска картичка +1 Моќ.
  • Шокер (2-цена, 3-моќ): On Reveal: Дајте ја најлевата картичка во вашата рака -1 Цена.
  • Киклоп (3-цена, 4-моќ): Кога ќе го завршите свиокот со непотрошена енергија, измачете два случајни непријатели овде со -1 моќност.
  • Работата (4-цена, 6-моќ): На Reveal: Повредете 3 случајни непријателски картички овде со -1 моќност.
  • Одвратност (5-цена, 9-моќ): чини еден помалку за секоја непријателска карта во игра што е погодена со негативна моќност.
  • Hulk (6-цена, 12-моќ): Тековно: кога завршувате кривина со непотрошена енергија, +2 моќност. (Ако е во рака или во игра).

Најдобрите палуби со висока еволуција

Чиста висока еволуција

Одбраната е навреда. Слика од екранот преку Untaped.gg

Стандардниот начин да се игра High Evolutionary е во шпил со поголемиот дел од тековните ванила карти. Оваа палуба има две главни механики, околу кои се врти севкупната стратегија на неговите офанзивни и одбранбени мотори - заштеда на енергија за да се исфрлат повеќе картички со висока моќност и нанесување негативна моќност на картичките на вашиот противник за да се отклучат моќни ефекти.

Cyclops, The Thing и Abomination имаат корист од нанесувањето негативна моќ на картите на противникот. Scorpion и Spider-Woman може да се додадат за уште една моќна опција за дебафирање.

Што се однесува до стратегијата за „заштеда на непотрошена енергија“ (лебдечки), способностите на Misty Knight, Abomination и Hulk го користат механичарот, особено со Hulk како примарен извор на енергија за вашите локации во доцната игра. Сончевата дамка може да биде и потенцијален извор на енергија, благодарение на неговата способност да добива енергија еднаква на вашата непотрошена енергија на секој чекор.

InSheNaut

Моќта е сè. Слика од екранот преку Untaped.gg

Друга палуба каде што може да се користат креациите на High Evolutionary е во палубата InSheNaut. Овде, главната стратегија е да се создаде што е можно поголема моќ со помош на She-Hulk и The Inifinaut, истовремено искористувајќи ја моќта од почетокот до средината на играта на креациите за висока еволуција.

Главниот офанзивен мотор на оваа палуба е прескокнувањето на шестата кривина што може да го отвори патот за играта на She-Hulk и Infinaut на свиокот седум. Затоа е важно Magik да ја претвори локацијата во Limbo што ќе ја продолжи играта и ќе ви даде повеќе време да ја поставите потенцијалната масивна комбинација во последниот свиок.

Заштедата на енергија што ви е потребна за да го направите She-Hulk единица со нула цена и 10-Power единица на свиокот седум ќе има корист од комбинацијата на картички како што се Sunspot и Misty Knight, како и способноста на Cyclops што може да се претвори како навреда за вашата страна. . Ова поставување ќе изгради енергија на најмалку две локации, затоа секогаш имајте за цел да го извлечете ова сценарио во секоја игра колку што е можно повеќе.

Затворете го палубата со картички што можат да ги заштитат вашите единици, како што е Armor (за спречување на вашите картички да бидат уништени во каква било форма) и Caiera (за заштита на вашите карти со една и шест цена). Може да се додаде и Cosmo бидејќи може да ги наруши способностите на On Reveal, што ги прави неефикасни способностите на картичките како Шанг-Чи и Килмонгер.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести