Вести

November 14, 2023

Оптимизирање на удобноста и перформансите: влијанието на Secretlab врз светските спортови за 2023 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Worlds 2023 x Secretlab – Ергономија за професионални спортисти за е-спорт

Оптимизирање на удобноста и перформансите: влијанието на Secretlab врз светските спортови за 2023 година

Светот 2023 ја достигнува својата завршна фаза, со мошне очекуваниот натпревар помеѓу WBG и T1 закажан за 19 ноември. Бидејќи овие два тима се натпреваруваат за шампионската титула, од клучно значење е да се препознае значењето на ергономијата во модерната ера на е-спортови. Разговаравме со Secretlab, глобалниот спонзор и официјален претседавач на LoL Esports, за нивните немилосрдни напори да обезбедат најдобра удобност за играчите на Worlds 2023.

Улогата на Secretlab во LoL Esports

Secretlab е клучен играч во светот на LoL Esports веќе неколку години, воспоставувајќи долгогодишно партнерство со Riot Games. Како официјален партнер за стол пет последователни години, Secretlab се покажа дека обезбедува врвно искуство за седење за гејмерите. Ова партнерство е доказ за посветеноста на компанијата да испорача исклучителна удобност, дозволувајќи им на играчите да се претстават најдобро што можат во натпревари со високи влогови како оние на Worlds. Иако механиката и стратегијата се клучни во е-спортот, удобноста на седиштата исто така игра голема улога, бидејќи може значително да влијае на перформансите и здравјето на играчите, особено во стресната средина за играње.

Влијанието на игрите врз здравјето на играчите

Д-р Линдзи Миглиоре, лекар за еспортска медицина и PMR и основач на GamerDoc, го нагласува данокот што професионалниот е-спорт го носи на телото и на умот. Поради немилосрдниот распоред, повторливите движења потребни за играње и ограниченото време за одмор, играчите се подложни на мускулно-скелетни и нервни повреди. Во повеќето случаи, играчите го одложуваат третманот и чекаат до вонсезоната за рехабилитација. Сепак, за тимовите кои се квалификуваат за меѓународни турнири како Световите, нивниот распоред е продолжен, што резултира со уште пократки времиња за опоравување. Комбинацијата од интензивни препукувања, соло сесии во доцните ноќни редици, лишување од сон поради џет-заостанување и зголемено оптоварување на тренинзите пред натпреварите дополнително го влошуваат физичкиот и менталниот напор на играчите.

Важноста на дизајнот во удобноста

Занемарувањето на важноста на ергономијата може да доведе до изгорување, повреди на зглобот и други сериозни проблеми кои можат значително да влијаат на перформансите на играчите и тимовите. Secretlab соработува со професионалци како д-р Миглиоре за да го дизајнира најдобриот можен стол за игри за долги сесии за игри. Компанијата верува дека движењето е клучно за ублажување на стресот на телото. Нивните столчиња се дизајнирани да поттикнуваат природно движење, истовремено обезбедувајќи ја вистинската количина на удобност и поддршка. Карактеристики како што е сопствената основа на седиштата со камчиња во TITAN Evo ги водат телата до средината за подеднаква распределба на притисокот, додека разгорените рабови создаваат доволно простор за движења. Дополнително, на играчите кои се борат да одржат правилно држење на телото поради близината на екранот, им се препорачува да се истегнуваат или да прават паузи за време на рунди или тајмаути.

Премин од професионалци во секојдневни корисници

Столовите за игри не се корисни само за спортистите за е-спорт, туку и за поединци кои поминуваат подолги временски периоди на нивните работни станици. Secretlab ги препознава различните активности во кои се вклучени луѓето, како што се пишување извештаи, присуство на виртуелни состаноци, игри, па дури и дремка. Столовите на компанијата се дизајнирани да приспособат природни поместувања и прилагодувања на држењето за време на овие активности. 4-насочниот лумбален систем L-ADAPT им овозможува на корисниците да ја свиткаат искривувањето на 'рбетот додека преминуваат помеѓу позите. Покрај лумбалната поддршка, правилната положба на рацете и стапалата е од суштинско значење за намалување на стресот и за подобрување на искуството во седењето. Потпирачите за раце треба да им овозможат на подлактиците да се постават хоризонтално, избегнувајќи прекумерен притисок на внатрешната страна на лактот. Стапалата треба да се засадат цврсто на подот, а Secretlab нуди професионален потпирач за нозе за поединци кои не можат да стигнат до земјата. За оптимална удобност, исто така, се препорачува одржување на цврст долен дел од грбот на задниот дел од седиштето и одржување на зглобовите течни за време на паузите.

Прецизен процес на дизајнирање

Водството на Secretlab во индустријата за столчиња за игри произлегува од нивниот фокус на ергономијата и мултидисциплинарниот пристап кон дизајнот и развојот. Нивниот водечки производ, TITAN Evo, е дизајниран да обезбеди рамномерна распределба на тежината и нуди целосно прилагодување за индивидуалните преференции за поддршка и позиција. Секој дизајн е подложен на ригорозно тестирање од страна на корисникот, вклучително и мапирање на притисокот, за да се осигура дека употребата во реалниот живот го поддржува концептот на врвна удобност. Додека другите брендови може да се обидат да ги имитираат столовите на Secretlab, нивното недоволно разбирање зад дизајнот често резултира со неуспех да се испорача кохезивен производ кој ја подобрува долгорочната ергономска удобност.

Заклучок

Како што се приближува финалето на Worlds 2023, Secretlab ќе ги поддржува и WBG и T1 со нивните столчиња за игри, овозможувајќи им на играчите да ги испорачаат своите најдобри перформанси на најудобниот можен начин. Важноста на ергономијата во е-спортот не може да се прецени, бидејќи директно влијае на здравјето, благосостојбата и севкупните перформанси на играчите. Посветеноста на Secretlab за обезбедување исклучителна удобност и дизајн служи како доказ за нивната посветеност на заедницата за е-спорт. Без разлика дали се работи за професионални спортисти за е-спорт или секојдневни корисници, столовите за игри на Secretlab нудат совршен спој на удобност, поддршка и прилагодување, обезбедувајќи оптимално седење за сите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести