Вести

February 16, 2024

Оптимизирање на подвизи за паладините во портата на Балдур 3

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Во Baldur's Gate 3, Паладините се застрашувачки воини кои можат да ја докажат својата моќ против секој непријател на бојното поле. Иако се познати по својот тежок оклоп и Божествен удар, паладините исто така можат да користат подвизи за да ги подобрат своите способности и разновидност.

Оптимизирање на подвизи за паладините во портата на Балдур 3

Подобрување на оценките за способности

Паладините имаат широк спектар на оценки за способности за покривање, вклучувајќи ја силата, харизмата и Уставот. Се препорачува да се даде приоритет на Подобрувањата на оценките за способност секогаш кога е можно за да се направи вашиот Paladin потрајни и поштетни. Сепак, преземањето подвизи може во голема мера да ги подобри штетите и издржливоста на вашиот Paladin.

Тешки

Тешкиот е едноставен подвиг што го зголемува здравјето на ликот за двапати од нивото на карактерот. Овој подвиг е особено корисен за Паладинците кои размислуваат за подобрување на оценката за способноста на Уставот. Со Tough, здравјето на крајот на играта на Паладин може да достигне импресивни нивоа, овозможувајќи му да издржат повеќе удари и да го продолжат својот опстанок на бојното поле.

Дивјак напаѓач

Savage Attacker им дозволува на Paladins да го превртуваат оштетувањето од оружје при меле напади. Иако овој подвиг можеби не е толку корисен за сите Паладини, оние кои често го користат Divine Smite можат значително да го подобрат својот просечен резултат на штета. Кога се комбинира со стилот на „Големото борење со оружје“, Savage Attacker може значително да го подобри потенцијалот за оштетување на Паладин.

Сентинел

Сентинел е одличен подвиг за Паладинците кои сакаат да се истакнат во тенкирањето. Таа дава можност да ги напаѓате непријателите кои ги таргетираат вашите сојузници, дава предност при нападите со можности и ги имобилизира непријателите кои предизвикуваат напад на можности од вас. Овој подвиг може да се користи и одбранбено и офанзивно, дозволувајќи им на Паладините да го контролираат бојното поле и да направат дополнителна штета.

Голема борба со оружје

Големата борба со оружјето е најдобриот подвиг за Паладините кои сакаат да го максимизираат резултатот на нивната штета. Нуди бонус акционен замав при критичен удар или убивање, како и можност да се жртвува точноста за зголемена штета. Овој подвиг добро се поврзува со Divine Smite и други подвизи како Sentinel и Polearm Master, што го прави моќен избор за Paladins кои сакаат да бидат врвни џелати.

Полеарм мајстор

Polearm Master се смета за врвен подвиг за Paladin конструкциите во BG3. Со користење на оружје слично на копје, како што се Halberd, Glaive, Pike, Quarterstaff или Spear, Paladins можат да направат бонус акционен напад со крајот на оружјето. Овој подвиг, исто така, им овозможува на Паладините да ги напаѓаат непријателите кои влегуваат во нивниот опсег. Polearm Master е особено корисен за паладини со меч и табла и може да обезбеди значителен скок на штета без да ја жртвува точноста.

Заклучок

При изборот на подвизи за вашиот Паладин во BG3, земете го во предвид вашиот стил на игра и посакуваната улога на бојното поле. Без разлика дали давате приоритет на издржливоста, резултатот на оштетување или контролата на бојното поле, достапни се неколку одлични опции за подвиг. Со избирање на вистинските подвизи, можете да ги подобрите способностите на вашиот Паладин и да се осигурате дека тие ќе останат огромна сила во секоја средба.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести