Вести

February 14, 2024

Оптимизирање на изборот на оклоп во Helldivers 2: Најдобри избори за мобилност, брзина и рамнотежа

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Во Helldivers 2, постојат три типа на оклоп: лесен, среден и тежок граден. Секој тип има своја пасивна статистика која обезбедува борбени фанови на теренот. Додека некои пасивни статистики се повторуваат во текот на играта, достапни се различни комбинации, како што се лесен или тежок оклоп со 50 проценти намалување на експлозивната штета.

Оптимизирање на изборот на оклоп во Helldivers 2: Најдобри избори за мобилност, брзина и рамнотежа

При изборот на оклоп, важно е да се земе предвид вашиот стил на игра, оружје и Стратегеми. Дополнително, без разлика дали играте соло или со тим, исто така ќе влијае на вашиот избор на оклоп.

Најдобар тип на оклоп за купување е лесен оклоп. Не само што обезбедува пасивна статистика слична на средни или тешки типови, туку и дава приоритет на мобилноста. Ова овозможува без напор лизгање, нуркање и избегнување на куршуми без да бидете совладани од непријателите. Дополнителната мобилност овозможува и употреба на поцврсто оружје и стационарно потпорно оружје.

Еве го нашиот ранг на најдобриот оклоп во Helldivers 2:

  1. SC-34 Инфилтратор (светло)
  2. ДП-53 Спасител на слободниот или ДП-40 Херој на федерацијата (средно)
  3. Инженер за ровови CE-35 (среден)
  4. SC-30 Trailblazer Scout (светло)
  5. CM-09 Bonesnapper (средно)
  6. SA-12 Servo Assisted (средно)
  7. B-24 Enforcer (средно)

Ве молиме имајте предвид дека оваа листа може да се промени како што ќе стане достапен нов оклоп.

При изборот на оклоп, важно е да се даде приоритет на брзината и рамнотежата. Ако играте соло, се препорачува да изберете лесен оклоп. Меѓутоа, ако играте со тим, препорачливо е да имате поизбалансиран оклоп, при што вашата пасивна статистика зависи од вашиот стил на игра и изборот на Stratagem.

Најдобриот избор е лесниот оклоп SC-34 Infiltrator. Во моментов е најбрз во Helldivers 2 и доаѓа со избалансирана статистика. Иако нема дополнителна заштита во своите пасивни, неговата сила лежи во неговата вкупна брзина, скришум и способности за репозиционирање. Инфилтраторот е одличен избор и за соло и за тимски играчи.

DP-53 Savior of the Free и DP-40 Hero of the Federation се исто така одличен избор. Тие обезбедуваат избалансирана статистика, давајќи ви брзина и дополнителна амортизација против дојдовните оштетувања. Спасителот на слободниот го намалува ризикот од умирање од хеморагии и критични оштетувања, што го прави особено корисен за време на роевите на Терминидите.

CE-35 Trench Engineer е добро избалансиран среден оклоп. Нуди 30 проценти намалување на одбивањето на оружјето кога е стуткано и склоно, што го прави идеален за скришум или борби на долг дострел. Исто така, обезбедува дополнителни две гранати, што овозможува ефикасна елиминација на непријателот.

SC-30 Trailblazer Scout е уште еден лесен оклоп кој се истакнува во регенерацијата на брзината и издржливоста. Најпогоден е за играчи со висока будност кои уживаат во постојано движење. Сепак, неговиот мал оклоп значи дека оштетувањето може да се преземе побрзо отколку со други оклопи.

CM-09 Bonesnapper делува како лекар на групата. Обезбедува дополнителни газења и дополнително здравје, создавајќи градба на танкер без да се жртвува брзината. Овој оклоп се препорачува за соло играчи и за оние кои сакаат да исполнат поддршка.

SA-12 Servo Assisted нуди избалансирана статистика, со дополнителна заштита на екстремитетите и зголемен опсег на фрлање. Тој е одличен избор за диверзантски мисии и го намалува ризикот од скршеници на екстремитетите од експлозивно оштетување.

Вреди да се спомене B-24 Enforcer, иако е оклоп од Superstore. Вклучува разумни пасивни средства кои го намалуваат одвраќањето и ја зголемуваат отпорноста на оштетување. Тој е корисен во битки со долг дострел, но неговата регенерација со мала издржливост го става играчот во ризик доколку биде заробен во непријателска територија.

Како заклучок, при изборот на оклоп во Helldivers 2, дадете приоритет на мобилноста, брзината и рамнотежата. Размислете за вашиот стил на игра, оружје и дали играте соло или со тим. SC-34 Infiltrator, DP-53 Savior of the Free и DP-40 Hero of the Federation се меѓу најдобрите избори. Сепак, најдобриот оклоп за вас на крајот зависи од вашите индивидуални преференции и стратегии.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести