Вести

February 15, 2024

Оптимизирање на изборот на брод во черепот и коските: големина, сила и стратегија

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Во мултиплеер пиратската игра Череп и коски, играчите имаат пристап до различни бродови. Иако многумина веруваат дека поголемото е секогаш подобро, ова не мора да биде случај во играта.

Оптимизирање на изборот на брод во черепот и коските: големина, сила и стратегија

Големини на бродот

Бродовите во Skull and Bones се движат од екстра мали до средна големина. Во моментов има 10 различни бродови на располагање, со можност да се додадат уште во иднина. Многу е веројатно дека некои од овие нови бродови ќе бидат означени како „големи“. Сепак, големината на бродот во играта не е само одредена од неговите физички димензии.

Рангирање според Hull Health и Cargo Space

За да ја одредиме големината на секој брод во Skull and Bones, ги рангиравме врз основа на нивното максимално здравје на трупот и товарниот простор. Иако немаме точни мерења на должината и квадратурата, овие фактори даваат добар показател за големината на бродот.

Еве го рангирањето на бродовите од најголем до најмал:

 1. Авангарда - Снег

  • Здравје на Хул: 50.000
  • Товарен простор: 80.000
  • Vanguard е најголемиот брод во Skull and Bones и е класифициран како брод од типот на тенк во категоријата средна. Изграден е да издржи и има предност на Tenacity, што овозможува брзо обновување на силата на заградата.
 2. Бомбардиер - Падеваканг

  • Здравје на Хул: 37.000
  • Товарен простор: 70.000
  • Bombardier Padewakang е многу деструктивен брод во играта. Нејзината поволност Detonate им дава на играчите можност да предизвикаат масивни експлозии и да нанесуваат дополнителна штета на структурите.
 3. Пироман - Самбук

  • Здравје на Хул: 35.000
  • Товарен простор: 70.000
  • Самбук е огнена закана за морињата. Неговиот Scorched perk им овозможува на играчите да направат дополнителна штета од горење кога ќе запалат брод, кој се шири на блиските непријателски бродови.
 4. Халбрејкер - Бригантин

  • Здравје на Хул: 40.000
  • Товарен простор: 45.000
  • Brigantine Hullbreaker можеби е најмалиот од средните бродови, но е совршен за играчи кои уживаат да налетуваат на непријатели. Нејзините предности Bullhorn овозможуваат огромно оштетување и применуваат поплави на непријателскиот брод.
 5. Дефанзивец - Хулк

  • Здравје на Хул: 30.000
  • Товарен простор: 46.000
  • Defender, и покрај прекарот Hulk, е најголемиот од бродовите од малата класа. Тоа е уште еден брод во стилот на тенк, сличен на „Авангард“.
 6. Blaster - Sloop

  • Здравје на Хул: 25.000
  • Товарен простор: 40.000
  • Blaster Sloop е популарен избор за играчи кои сакаат да се надоградат од нивниот стартен брод. Тој е најголемиот од малите бродови на ДПС и предизвикува експлозивна штета.
 7. Firebrand - Шлеп

  • Здравје на Хул: 27.000
  • Товарен простор: 30.000
  • Firebrand Barge е помал брод со огнена природа. Се истакнува во палењето на бродови во пламен и ширењето оган на други бродови.
 8. Сентинел - секач

  • Здравје на Хул: 21.000
  • Товарен простор: 26.000
  • Сентинел е долг брод во стилот на поддршка. Иако можеби е помал по големина, ја има предноста на Unburden, што му овозможува да поддржува други бродови со брзо обновување на оштетувањата.
 9. Рамер - Бедар

  • Здравје на Хул: 22.000
  • Товарен простор: 20.000
  • Рамер е првиот брод што го изградиле во Skull and Bones. Тоа е способен почетен брод со пристојно здравје на трупот и товарен простор.
 10. Дау

*  Здравје на Хул: 7.000
*  Товарен простор: 10.000
*  Dhow е единствениот брод класифициран како екстра мал. Во суштина тоа е импровизиран сплав што се користи за лов на животни подоцна во играта.

Заклучок

Иако големината игра улога во бродовите Skull and Bones, таа не е единствената детерминанта за способностите на бродот. Секој брод има свои силни и слаби страни, а играчите треба да изберат брод што ќе се усогласи со нивниот претпочитан стил на игра. Без разлика дали се работи за масивен резервоар или пргав брод DPS, наоѓањето на вистинскиот брод за вашите пиратски авантури е клучот за успехот на отворено море.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести