Вести

February 13, 2024

Оптимизирајте го сечењето дрво во Palworld со Дрва за дрва

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Водењето база во Палворлд бара тимски напор. За да се обезбеди најефикасната можна основа, потребни ви се пријатели со соодветна работна соодветност, како што е карактеристиката на граѓа.

Оптимизирајте го сечењето дрво во Palworld со Дрва за дрва

Што е соодветноста за работа со дрва?

Карактеристиката на граѓа е претставена со иконата на наредени дневници во делот Work Suitability од статистиката на суштеството или записот Paldeck. Кога во вашата база ќе се користи другар со особина за дрва, тој автоматски презема задачи во структури кои го користат сет на вештини за дрва, како што е Локацијата за сеча. Ова ви овозможува да дадете Дрво без да треба да кревате прст.

Дрвото е скапоцен ресурс во Palworld, бидејќи е потребно за изработка на разни предмети. Имањето пријатели со особина на граѓа ви овозможува да соберете што е можно повеќе дрво, обезбедувајќи стабилно снабдување за вашата база.

Кои другари можат да сецкаат дрва во Палворлд?

Многу другари од типот на трева во Палворлд имаат погодност за работа со дрва, како што се Lifmunk, Tanzee и Dinossom. Дополнително, пријателите како Eikthyrdeer и Gorirat, кои имаат особина на граѓа од второ ниво, исто така се умешни во сечкањето дрва. Меѓутоа, ако сè уште сте рано во играта и сакате брзо да најдете другар со особина за граѓа, има подобри опции на располагање.

Еве неколку пријатели кои можат да сецкаат дрва:

 • Lifmunk (Ниво на дрва: Еден)
 • Tanzee (Ниво на дрва: едно)
 • Dinossom (ниво на дрва: два)
 • Eikthyrdeer (Ниво на дрва: два)
 • Мосанда (Ниво на дрва: два)
 • Арсокс (Ниво на дрва: Еден)
 • Горират (ниво на дрва: два)
 • Beegarde (ниво на дрва: едно)
 • Елизаби (Ниво на дрва: едно)
 • Униволт (ниво на дрва: еден)
 • Пирин (ниво на дрва: еден)
 • Reindrix (Ниво на дрва: два)
 • Blazehowl (ниво на дрва: два)
 • Буши (Ниво на дрва: три)
 • Елфидран (ниво на дрва: два)
 • Фенглоп (ниво на дрва: два)
 • Гризболт (Ниво на дрва: два)
 • Mammorest (ниво на дрва: два)
 • Менастирање (ниво на дрва: два)
 • Warsect (ниво на дрва: два)
 • Вердаш (ниво на дрва: два)
 • Вумпо (Ниво на дрва: три)

За целосен список на суштества со пристап до Lumbering, погледнете ја нашата листа на најдобри пријатели за дрва во Palworld.

Најдобри пријатели за дрва за брзо, пасивно сечкање дрво

Ако едноставно сакате Пал да ви сечка дрва и не сте премногу пребирливи за видот, најлесните пријатели за работа се Lifmunk и Tanzee. Тие можат да се најдат рано во играта, блиску до почетната област.

За да фатите Танзи, упатете се кон шумската област помеѓу влезот на кулата Рејн Синдикејт и локациите за брзо патување во Форт Руинс. Можеби ќе биде потребно извесно време да се најде, но вреди да се трудите.

Како да се користи мелница за сеча во Палворлд

Откако ќе го фатите вашиот Tanzee или Lifmunk (или друг Lumbering Pal) и ќе го додадете во вашата база, проверете дали имате изградена и подготвена за работа Мелница за сеча. Вашиот Lumbering Pal автоматски ќе започне да работи на него, но исто така можете директно да го доделите на задачата да му даде приоритет на сечкањето дрва. Следете ги овие чекори:

 1. Пријдете му на Палот што сакате да го доделите на задачата.
 2. Подигнете ја палката со притискање на соодветното поврзување на копчињата кога ќе биде побарано.
 3. Упатете се кон Мелницата за сеча или објектот на кој сакате да му го доделите Палот.
 4. Фрлете ја палката кон објектот со повторно притискање на истото копче.

Ако се направи правилно, ќе видите текст на левата страна на екранот кој потврдува дека Палот е доделен на задачата. Палот ќе продолжи да сечка дрва дури и кога ќе се упатите кон вашата следна авантура.

Запомнете, користењето на местата за сеча на ниво 7 може да го поттикне собирањето дрва ако сте сиромашни со дрвја.

Како заклучок, водењето база во Палворлд бара вистински пријатели со особина на граѓа. Со разбирање на соодветноста за работа со дрва и знаејќи кои другари можат да сецкаат дрво, можете да обезбедите стабилно снабдување со дрво за вашата база. Фаќањето пријатели како Лифмунк и Танзи во почетокот на играта може да го олесни сечењето дрва. Не заборавајте да изградите мелница за сеча и да ја доделите вашата брадачка на задачата за максимална ефикасност. Уживајте во вашата авантура во Palworld!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести