Вести

February 14, 2024

Најдобрите мембрански тастатури: тивки, издржливи и достапни

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ако сте на пазарот за нова тастатура, но не сакате да потрошите цело богатство на механичка, мембранските тастатури се одлична алтернатива. Тие нудат некои карактеристики кои вреди да се земат предвид, како што се тивко работење и издржливост.

Најдобрите мембрански тастатури: тивки, издржливи и достапни

Дали треба да купите мембранска тастатура?

Одговорот на ова прашање зависи од вашите лични преференции и стил на играње. Ако нивото на бучава е проблем во вашето опкружување за игри, мембранската тастатура е добар избор. Додека некои од најдобрите тивки тастатури за игри може да произведуваат пониски децибели од механичките тастатури, мембранските тастатури сè уште нудат одлично искуство за играње.

Многу сериозни гејмери ​​претпочитаат механички тастатури поради нивната реакција и прилагодување. Сепак, мембранските тастатури се обидуваат да го имитираат чувството на механичките копчиња и да понудат предност за тивко работење. Тие се исто така поиздржливи и често отпорни на вода и прашина.

Најдобрите мембрански тастатури на пазарот

По повеќечасовно истражување и тестови во продавницата, составивме листа на најдобрите мембрански тастатури достапни во моментов. Без разлика дали сте со мал буџет или имате специфични навики за играње, има избор за секого.

Corsair K55 Corsa

 • Тастатура со целосна големина со посветени медиумски копчиња
 • RGB приспособливо осветлување
 • Издржлив со отпорност на истурање од 300 ml
 • Способност за превртување со 12 клучеви

SteelSeries Apex 3 TKL

 • Tenkeyless (TKL) дизајн за преносливост
 • Отпорен на вода и прашина
 • Тивки прекинувачи
 • Импресивни 10 RGB зони за осветлување

Редрагон К512 Шива

 • Линеарни прекинувачи со механичко чувство
 • Шест макро клучеви за прилагодување
 • 26 клучеви против духови
 • Отстранлив потпирач за зглоб

Razer Ornata V3X

 • Тивки мембрански прекинувачи
 • Вклучен потпирач за зглоб
 • 16,8 милиони бои RGB осветлување
 • Одлични перформанси во игрите интегрирани во Chroma

Снпурдири 60 проценти

 • Компактен дизајн
 • Механички копчиња за чувство
 • Достапна цена
 • Ограничени RGB опции

HyperX легура Core RGB

 • Тастатура со целосна големина со посветени медиумски копчиња
 • Копчиња против духови
 • Отпорен на истурање
 • Динамични RGB светлосни ефекти

Што да размислите кога купувате мембранска тастатура

Иако мембранските тастатури можеби немаат толку многу фактори што треба да се земат предвид како механичките тастатури, сепак има некои важни аспекти што треба да се имаат на ум:

 • Клучен квалитет
 • Отпорност на вода и прашина
 • Макро копчиња
 • Медиумски клучеви

Квалитетот на клучот може да биде тешко да се процени без практично искуство, но отпорноста на вода и прашина, макро копчињата и медиумските копчиња се карактеристики кои можат значително да го подобрат вашето искуство со игри.

Завршни мисли

Кога купувате мембранска тастатура, важно е да се даде приоритет на удобноста пред конкурентноста. Иако мембранските тастатури можеби не одговараат на перформансите на механичките тастатури, тие нудат удобно и издржливо искуство за играње. Размислете за вашите лични преференции и буџет кога донесувате одлука.

Запомнете, кога купувате преку линковите на нашата страница, може да заработиме мала придружна провизија. Среќно играње!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести