Вести

April 25, 2024

Над 100 играчи ќе се судрат во првиот куп на златна шпатула EMEA на TFT сет 11

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Клучни производи за носење

  • Првиот TFT сет 11 EMEA Golden Spatula Cup вклучува 128 играчи од регионите EUW, EUNE, TR и CIS, кој ќе трае од 26 до 28 април.
  • Победниците обезбедуваат директна покана за финалето на Rising Legends, дел од обновената структура за е-спорт TFT.
  • За разлика од американскиот континент, турнирите EMEA GSC ќе се емитуваат во живо, со што ќе се подобри ангажираноста на гледачите со натпреварувачката сцена.

Teamfight Tactics (TFT) се подготвува за монументален настан како прв Inkborn Fables Set 11 Златна шпатула чаша (GSC) е подготвен да ја запали конкурентната сцена во регионот ЕМЕА. Riot Games направи храбар чекор во преобликувањето на екосистемот за е-спорт TFT, не само со вежба за ребрендирање, туку и со интегрирање на регионите за да се поттикне покохезивна и конкурентна средина. Претстојниот GSC е повеќе од обичен турнир; тоа е светилник за играчите на ТФТ кои се стремат кон слава, со покана за престижниот Финале на Rising Legends виси на конец.

Над 100 играчи ќе се судрат во првиот куп на златна шпатула EMEA на TFT сет 11

Големата слика: Сцена за е-спорт на EMEA на TFT

Промената на Riot на TFT еспортскиот пејзаж вклучува повеќе од обична промена на името од Светско првенство во Круната на тактичарот. Поточно, за играчите на ЕМЕА, структурната динамика на организираната игра останува главно непроменета. Сепак, воведувањето на пан-регион кој ги комбинира NA, BR и LATAM го зачини конкурентното поле, распределувајќи седум семиња за да се нахрани во крајната пресметка на Круната на тактичарот.

Регионот ЕМЕА треба да биде домаќин на три куп турнири, кои ќе кулминираат со Пан-регионално финале. Влоговите? Одредување на претставниците на EMEA на глобалната сцена на Inkborn Fables Круната на тактичарот.

Првиот Куп на златна шпатула ЕМЕА: Што треба да знаете

Закажан од 26 до 28 април, првиот TFT Set 11 EMEA Golden Spatula Cup е бојно поле за 128 елитни играчи од регионите EUW, EUNE, TR и CIS. Излегувањето како победник на овој турнир не само што носи престиж и признание, туку обезбедува и директен пат до Финале на Rising Legends.

Како освежувачки пресврт за регионот ЕМЕА, возбудувањата на турнирот ќе се пренесуваат во живо, привилегија која не е проширена на пан-регионалните турнири на Купот на Тактики во Америка. Фановите и ентузијастите можат да ја следат акцијата во живо на официјалното лице Тактики за тимска борба Каналите на Twitch и YouTube, како и на Lolesports.com, обезбедувајќи пулсот на возбудата на конкуренцијата да се споделува надалеку.

Формат на турнирот: Тест за стратегија и вештина

Патот до Купот на Златната шпатула е полн со предизвици, бидејќи играчите мора прво да се квалификуваат преку рангирани пласмани во скалилата, GSC Open квалификациите и регионалните TFT турнири. Турнирот започнува со ригорозен швајцарски формат, намалувајќи ја конкуренцијата во текот на два дена на само 32 кандидати. Последниот ден ветува спектакл на тактичка моќ, со а Повторно семе од змија формат кој ја тестира приспособливоста и вештината на преостанатите натпреварувачи.

Гледајќи напред: Патување до круната на тактичарот

Сите учесници во GSC заработуваат квалификациски поени, при што врвните изведувачи ги обезбедуваат своите места на следните GSC турнири. Крајната цел? Да се ​​зацврсти едно од посакуваните места во Финале на Rising Legends и, оттаму, да остави белег на глобалната сцена на Inkborn Fables Круната на тактичарот.

Првиот TFT Set 11 EMEA Golden Spatula Cup не е само турнир; тоа е сад каде што се коваат легенди, се тестираат стратегиите и се поставуваат темелите за идните шампиони. Додека заедницата EMEA TFT се собира зад своите конкуренти, очекувањето е опипливо, поставувајќи ја сцената за она што ветува незаборавен спектакл во светот на е-спортот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести