Вести

November 8, 2023

Легендата за Зелда: Адаптацијата во живо предизвикува шпекулации за фрлање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Нинтендо објави дека развива адаптација во живо на својата популарна франшиза за видео игри, Легендата на Зелда. Проектот е кофинансиран од Sony Pictures, а ќе го режира Вес Бол, познат по неговата работа на трилогијата „Maze Runner“. Оваа возбудлива вест предизвика шпекулации за тоа кој ќе биде избран за иконскиот лик Линк.

Легендата за Зелда: Адаптацијата во живо предизвикува шпекулации за фрлање

Оригиналната потрага

Оригиналната игра Зелда од 1986 година имаше едноставна потрага каде играчот го контролираше Линк, русокос херој, во мисија да ја спаси принцезата Зелда од Темниот принц Ганон. Линк го истражуваше кралството Хирул, собра богатства и на крајот го врати Трифорс во рацете на доброто. Оваа класична приказна ги постави темелите за саканата франшиза.

Авантурите што се развиваат

Со текот на годините, серијата Legend of Zelda еволуираше, при што секоја нова рата нуди пообемна и извонредна игра. Најновата игра, „The Legend of Zelda: Breath of the Wild“, објавена во 2017 година, ги воведе играчите во огромниот свет на Hyrule, дозволувајќи им слободно да истражуваат и да се впуштат во епски потраги. Нејзиното продолжение, „Солзите на Кралството“, дополнително ја прошири славата на франшизата и ги воодушеви обожавателите.

Ревитализација на франшизата

Успехот на неодамнешните игри на Zelda повторно го поттикна интересот за франшизата и поттикна дискусии за можноста за адаптација во живо. Фановите, па дури и познатите личности, како ѕвездата на „Еуфорија“, Хантер Шафер, изразија желба да бидат вклучени во филм на Зелда. Бидејќи Nintendo сега е посветен на проектот, прашање на време е кога публиката ќе ја запознае верзијата на Линк во живо.

Можности за кастинг

Како што проектот напредува, започнаа шпекулациите за изборот на кастингот за филмот. Дали Вес Бол ќе црпи од неговите претходни соработки, како што се актери од франшизата „Maze Runner“? Можеме ли да го видиме Томас Броди-Сангстер да ја преземе улогата на Линк? Алтернативно, ако приказната истражува лак на Темната врска, може да има можност за дуел Џејкоб Трембле против Џејкоб Трембле. Можностите се бескрајни, а фановите со нетрпение го очекуваат објавувањето на актерската екипа.

Заклучок

Патувањето на Легендата за Зелда на големото платно е возбудлива перспектива за љубителите на омилената франшиза на видео игри. Со Nintendo, Sony Pictures и Wes Ball, адаптацијата во живо сигурно ќе ги долови магијата и авантурата што ги направи игрите толку популарни. Додека со нетрпение го очекуваме излегувањето на филмот, не можеме а да не се запрашаме кој ќе биде избран да го оживее иконскиот лик на Линк. Останете во тек за повеќе ажурирања и подгответе се да се впуштите во нова авантура во светот на Hyrule.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести