Вести

February 15, 2024

Извртена судбина: сестран и моќен шампион кој доминира во Лигата на легендите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Twisted Fate неодамна стана доминантна сила во League of Legends, се истакнува во повеќе улоги и добива популарност и во рангираните редици и во професионалната игра.

Извртена судбина: сестран и моќен шампион кој доминира во Лигата на легендите

Разновидност и моќ

Една од главните причини за успехот на Twisted Fate е неговата способност да се прилагоди на различни стилови на игра. Тој може да биде изграден како моќен шампион или шампион во напад на штета, што ќе му овозможи да исполни повеќе улоги во тимот. Дополнително, неговата икона Златна картичка обезбедува сигурна способност за контрола на толпата, додека неговата врвна, Судбина, му овозможува да ја притисне целата мапа.

Влијание во Pro Play

Силата на Twisted Fate не остана незабележана на професионалната сцена. Тој веќе беше избран 64 пати во 2024 година, со настапи како ADC и во горната лента. Тој, исто така, беше казнет неверојатни 45 пати во различни региони на Лигата.

Одговор на заедницата

Заедницата на League of Legends е поделена околу доминацијата на Twisted Fate во мета-играта од Сезона 14. Многу играчи бараат нервоза да се осврнат на неговата огромна моќ. Сепак, сите значајни промени ќе треба да почекаат до следното ажурирање, бидејќи циклусот на развој за Patch 14.4 е веќе при крај.

Балансирање на извртената судбина

Останува да видиме како Riot Games ќе пристапат кон балансирање на Twisted Fate. Кога се игра со фокус на моќта на способностите, тој обично ги гради Род оф Ејџс и Лич Бејн, давајќи им приоритет на неговата способност за вајлд карти. Во патеката за бот, тој се фокусира на израмнување на Stacked Deck и брза да ги комплетира Statikk Shiv и Stormrazor.

Ограничено влијание во џунглата и поддршка

И покрај неговата доминација во другите улоги, Twisted Fate имаше минимално влијание во џунглата и позициите за поддршка, со помалку од 4.000 игри одиграни во тие улоги.

Како заклучок, разновидноста и моќта на Twisted Fate го направија истакнат избор во League of Legends. Додека неговата доминација предизвика контроверзии меѓу играчите, останува да се види како Riot Games ќе се справи со ситуацијата. Играчите ќе мора да го чекаат следното ажурирање за да видат дали се направени некакви промени за да се балансира огромното присуство на Twisted Fate во играта.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести