Вести

October 30, 2023

Играње Counter-Strike на Mac: достапност и ажурирања на CS2

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Додека повеќето играчи доживуваат Counter-Strike на Windows, до оваа година многу играчи сè уште избраа да играат Counter-Strike на Mac. Серверите на играта беа споделени помеѓу оперативните системи, па за среќа базите на играчите беа поделени наспроти одвоени.

Играње Counter-Strike на Mac: достапност и ажурирања на CS2

Играта сè уште добиваше ажурирања на верзијата за Mac до објавувањето на CS2, што не може да се каже за секоја игра на платформата. Играчите ја добија дури и најновата операција, Operation Riptide, на верзијата за Mac. Ќе одговориме на прашањето еднаш засекогаш - дали можете да играте верзија на Counter Strike 2 Mac?

Играње CS2 на Mac

Да почнеме со лошите вести овој пат: во моментов нема Counter Strike 2 Mac порта.

Counter-Strike на Mac беше возможен поради ниските системски барања на играта. Бидејќи стапката на слики останува важен дел од играта, нема да најдете многу Mac во конкурентните Counter-Strike. И покрај ова, играта работеше прилично добро на повеќето Mac компјутери од последната деценија. Можете да проверите дали вашиот Mac можел да ја изврши играта од минималните системски барања подолу.

Valve сè уште не потврди дали CS2 ќе биде достапен на Mac. Бета поканите беа испратени само до Windows плеерите, но може да има многу причини за тоа. Претпоставуваме дека ќе биде достапен во одреден момент по неговото првично објавување на Windows.

Valve генерално поддржува играње на Mac, па би било сосема изненадување тоа да престане. Сепак, неодамна Valve објави дека опцијата за враќање на средствата е воведена за Mac играчите, така што тоа не ветува добро.

Зошто Counter-Strike на Mac не беше попопуларен?

Нема конкретен одговор за ова. Valve ја поддржа верзијата за Mac, така што оние што сакаат да играат, можат. Сепак, Mac компјутерите почесто се користат за други цели освен за игри. На пример, продукцијата на музика и уредувањето видео се исклучително чести на Mac, со хардвер прилагоден на тие задачи.

Тоа е главно демографско прашање. Оние кои можат да си дозволат Mac, честопати можат да си дозволат и посветен компјутер за игри со Windows, каде што е многу пологично да се игра Counter-Strike за многу понепречено искуство.

Дали Mac го доби секое ажурирање против удари?

До сега, да. Играчите на Mac имаа пристап до сета иста содржина што ја имаа играчите на Windows и беа во редици заедно во игрите за правење сватови. Ова ја одржуваше конзистентноста во целата табла и им овозможи на играчите на Mac да останат целосно ажурирани.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести