Вести

February 14, 2024

Играње на Last Epoch на Steam Deck: перформанси, поддршка на контролорот и ограничувања

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Вовед

Last Epoch е најновиот ARPG што се појави на пазарот, нудејќи им на играчите возбудливо искуство на патување низ занданите во смртоносниот свет на Eterra. Со неговото објавување на компјутер преку Steam, многу играчи се прашуваат дали Last Epoch може да се игра на преносливата Steam Deck. Во оваа статија ќе ги истражиме можностите и ограничувањата за играње Last Epoch на Steam Deck.

Играње на Last Epoch на Steam Deck: перформанси, поддршка на контролорот и ограничувања

Играње на Last Epoch на Steam Deck

Да, можно е да се игра Last Epoch на Steam Deck. Last Epoch е достапен на компјутер преку Steam, а играчите кои го тестирале на Steam Deck пријавиле дека работи добро, иако има неколку недостатоци.

Изведба

Играчите открија дека Last Epoch може да достигне 60 FPS на Steam Deck кога користат намалени графички поставки и помала резолуција од 1152x768. Играта работи без проблеми со оваа стапка на слики, а некои играчи дури претпочитаат да играат ARPG на Steam Deck.

Ако сте спремни да ја жртвувате стапката на слики, можете да ги зголемите поставките за графика или малку да ја зголемите резолуцијата на 30 или 45 FPS.

Поддршка на контролорот

Еден голем недостаток со кој се соочија играчите е недостатокот на поддршка за контролорот на Steam Deck. Во моментов, играчите не можат да ги користат контролите на Steam Deck во кое било мени, па затоа е потребен глушец за навигација. Сепак, се очекува подобра поддршка за контролорот да биде достапна во претстојното ажурирање 1.0.

Заклучок

Како заклучок, Last Epoch може да се игра на Steam Deck, обезбедувајќи им на играчите можност да уживаат во играта во движење. Иако има некои ограничувања, како што е потребата од глушец за навигација и моменталниот недостаток на поддршка за контролорот, играта работи добро на Steam Deck со намалени графички поставки. Бидејќи програмерите продолжуваат да ја подобруваат играта, веројатно е дека овие ограничувања ќе бидат решени во идните ажурирања. Значи, ако сте љубител на Last Epoch и поседувате Steam Deck, пробајте го и искусете го светот на Eterra каде и да одите!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести