Вести

March 10, 2022

Започнува новата сезона на Dota 2 DPC

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Фановите на Dota 2 ширум светот ги очекува уште една возбудлива година кога започнува новата сезона на Dota Pro Circuit (DPC). Сезоната на Valve започна на 29 ноември 2021 година. Ќе ги види тимовите на Dota 2 да се спротивставуваат во регионалните лиги, барајќи билет за The International (TI).

Започнува новата сезона на Dota 2 DPC

Новата сезона го има истиот формат како и сезоната 2021 година. Наместо екипите да бидат поканети во ТИ, победниците на регионалните лиги по бројот на бодови директно ќе се квалификуваат. Сепак, со мали промени ќе се зголеми бројот на турнири за да им се понуди на повеќе тимови шанса за квалификации. Ќе има три специјалност, три регионални натпреварувања и еден последен натпревар за тимови кои се надвор од квалификациските места.

Што да очекувате во новата сезона

Играчите сега имаат уште една шанса да ја докажат својата регионална супериорност кога ќе се борат со тимовите во нивниот регион. Фановите имаат и можност да следат, поддржат или дури обложувајте се на Dota 2 тимови. Тимовите кои пропуштиле да се пријават сега се застарени.

Нов борбен пас

Valve додаде дополнително за да им направи две додавања во новата сезона, каде што навивачите и играчите добиваат само по едно секоја година. Ова е одговор на пандемијата поради која се одложи последното издание на The International. Ова ќе дојде како добредојдена промена за љубителите на во голема мера популарната конкуренција. 

Новата пропусница ќе биде објавена за регионалните изданија на сезоната. Пропусницата ќе им овозможи на тимовите пристап до многу убави работи двапати во текот на сезоната. Вообичаената козметика, ѕвона и свирки ќе бидат достапни.

Дополнително, фантастичната игра ќе биде почеста во текот на целата сезона. Користејќи фантастични картички на Valve, играчите можат да избираат неделни списоци. Тие ќе се користат за собирање поени што ги зголемуваат шансите за добивање послатки и поголеми награди со битката пропусница.

Построга конкуренција

Со проширениот квалификациски фонд во новата сезона ќе има поконкурентни екипи. Последната сезона ја освои Тим Спирит, облека која во голема мера се сметаше за аутсајдер и аутсајдер. Оваа сезона, гигантите кои ги чувствуваат евентуалните победници ќе излезат да дадат изјава. Ова ги прави игрите уште повозбудливи за навивачите.

Ограничено присуство

Додека светот се чинеше дека излегува од ограничувањата на пандемијата, откривањето на нови варијанти значи дека организаторите на турнирите мора да воведат повеќе безбедносни мерки. Капацитетот на луѓето кои ќе одат на местата значително ќе се намали. Доказ за вакцинација може да биде неопходно во некои места.

Како што рече, лигите Dota 2 треба да понудат одмор во време кога пандемијата сака да шири мрак. Покрај наградите од 280.000 американски долари за зграпчување во секој регион, возбудата од гледањето тимови како се борат меѓу себе е нешто на што треба да се внимава во секој регион. Обожавателите исто така може да одлучат да следат некои од игрите онлајн за да ги намалат случаите на физички контакт.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести