Вести

November 9, 2023

Емил Ларсен ќе остане со тимот на LEC на Infinite Reality, ќе донесе стабилност и нов состав за сезоната 2024

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Емил „Ларсен“ Ларсон, средниот ланер за тимот на LEC на Infinite Reality, постигна вербален договор да остане со организацијата и за претстојната сезона. Ова доаѓа како изненадување, бидејќи првично беше објавено дека Ларсен нашол договор со КОИ во септември, продолжувајќи го неговиот договор за уште четири години. Сепак, поради проблеми во партнерството KOI-Infinite Reality, Ларсен одлучи да истражи други опции.

Емил Ларсен ќе остане со тимот на LEC на Infinite Reality, ќе донесе стабилност и нов состав за сезоната 2024

Несигурности и преговори

Прекинувањето на соработката помеѓу KOI и Infinite Reality го наведе Ларсен да го прекине усниот договор за продолжување на договорот. Кон крајот на октомври, Ларсен почна активно да бара други тимови, со оглед на неизвесностите околу иднината на организацијата. KOI се обиде да преговара со играчите за да ги задржи клучните членови на својот список, но несигурноста во организациските буџети ги направи преговорите невозможни.

Понуди од други тимови

Ларсен, познат по своите минати достигнувања и талент, доби интерес од Excel Esports, како и од другите тимови на LEC и LCS за време на вонсезоната. Тимовите како SK Gaming, Vitality и FlyQuest, наводно, размислувале за Ларсен за нивните почетни состави. Меѓутоа, сега кога Ларсен усно се согласи да остане со Infinite Reality, сега може да се разгледаат и други играчи кои беа ставени во мирување поради достапноста на Ларсен.

Иднината на бесконечната реалност

Бидејќи Ларсен ќе остане, тимот на LEC на Infinite Reality бара да ја изгради својата нова постава за сезоната 2024 година. Според GCD, врвниот ленер Szygenda и AD transport Comp веќе се договорени до 2025 и 2024 година соодветно. Сепак, џунгларот Малранг и поддршката на Адвиен имаат договори кои истекуваат оваа година и наводно истражуваат нови можности.

Како заклучок, одлуката на Ларсен да остане во тимот на LEC на Infinite Reality носи стабилност во организацијата и им овозможува да се фокусираат на градењето на нивниот нов состав за претстојната сезона. Ќе биде интересно да се види како ќе се претстави тимот и каков нов брендинг ќе воведе.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести