Вести

October 27, 2023

Еволуцијата на Clash Royale: ажурирања, еспорти и раст

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Clash Royale, објавен во 2016 година од финскиот развивач Supercell, е револуционерен наслов во индустријата за мобилни игри. Тој нудеше искуство во игра што го дефинираше жанрот и беше едноставно за играње и високо конкурентно.

Еволуцијата на Clash Royale: ажурирања, еспорти и раст

Подемот на Clash Royale

Сосема очекувано, Clash Royale брзо се здоби со популарност, со пријавени 50 милиони дневни активни корисници во 2018 година. Сепак, пет години подоцна, постои загриженост за моменталната состојба на играта.

Тековната состојба на Clash Royale

Иако точниот број на активни играчи не е јавно познат, извештаите сугерираат дека Clash Royale сè уште има над милион корисници. Сепак, не е на исто ниво на популарност како во 2018 година.

Контроверзни ажурирања

Еден фактор што ја разочара базата на играчи се неодамнешните ажурирања на играта. „Ажурирањето за губитниците“ во април 2023 година доби значителни критики за тоа што ја направи играта повеќе платена до победа и ги отстрани функциите од саканиот режим 2v2. Ова ажурирање имаше за цел да го зголеми бројот на играчи на патот за трофеи, но можеби придонесе за пад на базата на играчи.

Влијанието на ажурирањата

Додека играчите-ветерани беа силно критични за ажурирањето, тоа можеби немаше значително да влијае на играчите кои се слободни за играње, кои го сочинуваат најголемиот дел од базата на играчи.

Сцената за еспорт

Еспортската сцена на Clash Royale дава увид во моменталната состојба на играта. Во 2018 година, Светското финале на Clash Royale League достигна врвна гледаност од 361.849, што укажува на силниот раст на играта. Сепак, помеѓу 2018 и 2020 година, бројот на гледачи брзо се намали. Овој пад може да се припише на затворениот франшизиран еспорт екосистем за Clash Royale, кој го ограничи учеството на тимот.

Враќање на отворен екосистем

За среќа, Supercell повторно го воведе системот отворен за сите во 2021 година, дозволувајќи им на повеќе тимови да учествуваат во Clash Royale лигата. Како резултат на тоа, бројките на гледаност покажаа раст во текот на изминатите две години, при што изданието за 2022 година достигна врвна гледаност од 228.000 и просечна гледаност од 58.000.

Заклучок

Иако Clash Royale можеби не е толку популарен како што беше во 2018 година, тој сè уште одржува силна и лојална база на играчи. Неодамнешните ажурирања и промени имаа мешани ефекти врз играта, но враќањето на отворениот е-спортски екосистем покажа ветувачки знаци на раст. Дали Clash Royale умира или не е субјективно, но јасно е дека играта продолжува да има посветено следбеници.

Прочитајте исто така: Како да добиете трговски токени во Clash Royale

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести