Вести

May 6, 2024

Глобална серија на Apex Legends 2024: настан за LAN за паметење

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Клучни производи за носење

  • REJECT WINNITY ја освои својата прва LAN титула, означувајќи историска победа за APAC-N во ALGS.
  • Плејофот во Сплит еден покажа невиден разновидност со седум тима од четири главни региони кои стигнаа до финалето на Match Point.
  • Настанот беше првиот од трите LAN натпревари во натпреварувачката 2024 година, што доведе до шампионатот.

Глобалната серија на Apex Legends 2024 (ALGS) го започна својот прв LAN настан во натпреварувачката година, собирајќи ги најдобрите светски тимови за пресметка што вети не само интензивна акција, туку и голем награден фонд од милиони долари. Во текот на четири дена, се одвиваше плеј-офот во Сплит Еден, што кулминираше со финалиња во Match Point во кои имаше љубители на е-спортот на работ од нивните седишта. Ајде да се нурнеме во деталите и моментите што го направија овој настан незаборавен за ентузијастите на е-спортот и за обложувачите.

Глобална серија на Apex Legends 2024: настан за LAN за паметење

Историска победа за REJECT WINNITY и APAC-N

Во неверојатен приказ на вештина и стратегија, REJECT WINNITY ја освоија својата прва LAN титула, пишувајќи историја за регионот APAC-N во ALGS. Нивната победа дојде во осмиот натпревар од финалето на Match Point, доказ за нивната доследност и умешност во опкружувањето под висок притисок на конкурентните Apex Legends. Оваа победа не само што ги покажа нивните индивидуални и тимски вештини, туку и ја нагласи растечката натпреварувачка длабочина во регионот APAC-N, кој традиционално се смета за аутсајдери во еспортската сцена.

Невидена разновидност во финалето

Еден од највпечатливите аспекти на Сплит Еден плеј-оф беше разновидноста на тимовите во финалето на Меч Поинт. За прв пат во историјата на ALGS, сите четири главни региони беа претставени меѓу седумте тимови кои ги исполнуваат условите за поени за натпревар. Од Северна Америка, DarkZero, Not Moist и Disguised оставија свој белег, додека AURORA го вееше знамето за EMEA. Надежите на APAC-N беа засновани на FNATIC и на евентуалните шампиони, REJECT WINNITY, со Legends Gaming кој го претставува APAC-S. Оваа мешавина не само што ја истакна глобалната привлечност и конкурентната рамнотежа на Apex Legends, туку и ја постави основата за возбудливи натпревари што ги навиваа навивачите од целиот свет.

Патот до шампионатот

Плејофот во Сплит Еден е само почеток на патот кон шампионатот ALGS 2024 година. Со уште два LAN настани до крајот, тимовите се натпреваруваат за Плејоф Поени за да го обезбедат своето место меѓу најдобрите 40 глобални тимови кои ќе се борат во крајната пресметка. Првите 30 места се решаваат преку пласман во настаните на Split One и Split Two LAN, додавајќи дополнителен слој на стратегија и возбуда на претстојните натпревари.

Настанот ALGS LAN во 2024 година постави висока граница за натпреварувачката година, обезбедувајќи не само ветување за игра со високи влогови, туку и собирање разновидна палета на таленти од целиот свет. Додека тимовите се регрупираат и стратегиираат за следниот настан, навивачите и обложувачите со нетрпение очекуваат што има остатокот од сезоната. Со таков силен почеток, 2024 ALGS се обликува да биде една од највозбудливите години во историјата на еспортот.

Без разлика дали сте искусен обложувач на е-спорт или обожавател кој навива за вашиот омилен тим, ALGS продолжува да нуди неспоредлива возбуда и можности да се вклучите во конкурентната заедница на Apex Legends. Останете во тек за повеќе акции, анализи и увиди додека се одвива патот до Шампионатот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести