ComeOn Преглед на еСпортско обложување 2024 - Responsible Gaming

ComeOnResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусБонус $200
Брзи повлекувања
Широк спектар на игри
Ретробет во понуда
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Брзи повлекувања
Широк спектар на игри
Ретробет во понуда
ComeOn is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Дали знаевте дека има некои сериозни работи што треба да се земат предвид кога се коцкате? Најдобро би било да сте добро упатени во ризиците од коцкањето и како можете да ги избегнете.
Можеби сте слушнале дека многу луѓе се зависни од коцкање. Тоа е вистина. Но, повеќето луѓе кои се коцкаат не се зависни, иако ризикуваат да развијат проблем со коцкањето.

Како да играте одговорно во ComeOn

Казино индустријата вели дека повеќето од нивните клиенти се коцкаат за забава, а не за да заработат пари. Тие исто така тврдат дека нема докази кои ги поврзуваат автоматите со патолошкото коцкање. Но, познато е дека некои луѓе можат да станат зависни од игри на среќа, дури и со пари за бесплатно играње или на терминали за видео лотарија.

Сосема е нормално да се коцкате сега и тогаш. Можете да играте на лотарија, да одите во казина или да се обложувате со пријателите на трките. Но, треба да ги следите вашите навики за коцкање, за да не се мешаат со други работи во животот, како работа, врски, училиште или здравје.

Коцкањето не ви ја расипува среќата во ништо друго во животот. Тоа е само игра на среќа. Но, ако се занесете, тоа може сериозно да го намали квалитетот на вашиот живот.

Прашања што треба да ги поставите пред да се коцкате

  1. Дали ми се допаѓа оваа игра?
  2. Дали вреди парите потрошени за губење?
  3. Дали би бил во ред да ги изгубам сите мои пари доколку освојам позначителен износ?
  4. Дали имам фиксен буџет на пари што можам да ги издвојам за ова?
  5. Дали казиното е далеку од дома и работа?
  6. Може ли да се спречам да одам на коцкање кога возам после работа/училиште/универзитет или кога се враќам дома?
  7. Дали е во ред да го изгубам последниот дел од парите?
  8. Дали имам контрола над себе кога се коцкам или ги губам сите мои сетила (рационални мисли)?
  9. Дали се плашам што ќе се случи ако престанам да можам да се коцкам?
  10. Колку често играм/коцкам?

Ако одговорите не на кое било од горенаведените прашања, размислете дали коцкањето е соодветно за вас.

Постојат три фази на коцкање: преокупација/исчекување, акција и очај/олеснување. Овој циклус обично се повторува, што го отежнува прекинот. Не можете само да се откажете по еден или два пати одење во казино и губење на сите ваши пари.

Тешко е да се победи секој пат кога играте одредена игра, па на крајот, тоа ќе биде негативно враќање на шансите за оние кои играат против работ на куќата, што е речиси невозможно да се победи.

Контакти

Ако планирате да престанете да се коцкате, разговарајте со вашиот матичен лекар или професионалец во областа. На некои луѓе им е полесно да се откажат сами, додека на други им е потребна поддршка. Постојат многу опции кои ќе ви помогнат да се ослободите од оваа зависност. Колку порано започнете, толку се поголеми шансите успешно да се откажете.

За повеќе информации за одговорното коцкање и ресурсите кои ќе ви помогнат да се откажете, посетете ја: Одговорен совет за коцкање.