Најпопуларните еСпортски обложувалници во Франција

Франција е прекрасна земја, позната по доброто вино, класичната кујна, монументалната архитектура и богатата култура. Тоа е исто така дом на ентузијастички обложувачници. Француската Република има долга историја на коцкање, со некои од најзборуваните арени за игри во светот.

Француските генијалци измислиле игри како рулет и карти. Локалните обложувачи можат слободно да учествуваат во онлајн обложување еСпорт без правни импликации или плаќање даноци. Легализацијата на коцкањето во Франција придонесе за растот на заедницата за обложување еСпорт.

Најпопуларните еСпортски обложувалници во Франција
Најдобри кладилници за онлајн видео игри во Франција 2023

Најдобри кладилници за онлајн видео игри во Франција 2023

Ако сакате да се обложувате на вашите омилени спортски настани и тимови, започнете со пријавување на една од најдобрите места за обложување еСпорт во Франција. Финансирањето на сметката треба да биде директен процес ако користите еден од начините на плаќање прикажани на оваа страница.

Нашите препорачани платформи за обложување нудат профитабилни бонуси, доверлива услуга за клиенти и кориснички интерфејси. Но, пред да стигнете таму, научете ја правната рамка за коцкање во Франција. Ќе ги најдете и најчесто поставуваните прашања за обложување во Франција на крајот од овој водич.

Најдобри кладилници за онлајн видео игри во Франција 2023
Кои се најдобрите е-спортски игри во Франција?

Кои се најдобрите е-спортски игри во Франција?

Франција е рангирана на седмото место на најдобрите пазари за еСпорт во светот. Неодамна, повеќе еСпортски игри дебитираа. Подолу е листа на титули што секогаш ќе ги најдете на најдобрите страници за обложување е-спорт во Франција.

ФИФА

Турнирите на ФИФА се одржуваат долго време. Денес, ФИФА е популарна еСпорт игра во Франција и други земји. Во 2019 година, наградниот фонд за еСветскиот куп на ФИФА достигна 500.000 долари. Толку е голем што фудбалските клубови ширум светот соработуваат со познати спортисти за да ја претставуваат ФИФА на различни еСпорт натпревари. Добар пример е францускиот клуб ПСЖ кој соработува со професионални играчи во ФИФА.

Повик на должност

CoD е голема еСпорт игра, пуштена исклучиво на конзоли (PS4 и PS5). Најдобриот дел од CoD е тоа што секоја година се менува во нова верзија. Најновата форма на CoD е Vanguard и беше објавена на 5 ноември 2021 година. Call of Duty: Vanguard ги враќа играчите во Втората светска војна преку искуствата на херојските војници од различни континенти и судбоносните сценарија што ги обединија.

Надгледување

Надгледување е акциона стрелачка игра која се појави на списокот на онлајн обложување еСпорт веднаш по објавувањето. Првиот награден фонд на Overwatch изнесуваше 300.000 долари, а првата лига се појави во Азија.

Наскоро се зајакна во Франција, а француските играчи добија шанса да учествуваат на првиот Overwatch Светски куп во 2016 година. Три години подоцна, бројот на тимови веќе достигна 20, а вкупниот награден фонд беше 5 милиони долари.

Тоа не е се. Француските играчи исто така сакаат да се обложуваат на PUBG, Valorant, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), обложување во Rocket League, Rainbow Six Siege, Heroes of the Storm, Hearthstone, League of Legends, Fortnite, Smite, Dota 2 итн.

Кои се најдобрите е-спортски игри во Франција?
Начини на плаќање во Франција

Начини на плаќање во Франција

Додека Visa, MasterCard, PayPal, Skrill и банкарските трансфери се популарни кај коцкарите, некои локални начини на плаќање се попогодни за француските играчи. Онлајн обложување еСпорт Франција не може да биде полесно со следново.

  • Неосурф: Фановите на еСпортот кои не сакаат да ги ризикуваат информациите за своите кредитни картички на сајтовите за коцкање претпочитаат Neosurf. Ова е припејд картичка наменета за онлајн плаќања и е достапна во над 50.000 продавници низ целиот свет. Но, тој е поистакнат во земјите од француско говорно подрачје како Франција и Канада.
  • Кларна: Со Klarna, обложувачите на еСпорт се пренасочуваат на страница за наплата за да ги финансираат своите обложувања.
  • Apple Pay Wallet: Им овозможува на коцкарите да ги финансираат своите сметки за обложување со нивните кредитни/дебитни картички на десктоп и во апликација. Apple Pay го скенира отпечатокот од прст или Face ID на корисникот за да ја потврди автентичноста на трансакцијата.
  • FasterPay: Шифрираниот дигитален паричник им овозможува на обложувачите да управуваат и да префрлаат средства на онлајн сајтовите за еСпорт. Трансакциите се инстант на мобилен.
  • Амазон плати: Во сопственост на Амазон, овој е-паричник им овозможува на коцкарите да префрлаат пари од нивните кредитни или дебитни картички преку нивната сметка на Амазон. Тие го прават тоа без да креираат дополнителна сметка или да ја напуштат платформата за еСпорт.
Начини на плаќање во Франција
Историја на е-спорт обложување во Франција

Историја на е-спорт обложување во Франција

Обложувањето во Франција започна со шпилот со карти во раните 1500-ти за време на владеењето на кралицата Катерина. Пронајдокот на игри со карти инспирираше многу игри на среќа што се играат денес, на пр., блек џек и фаро. Двата натпревари се одиграа и во Британија, а подоцна и во САД.

Благодарение на францускиот народ во Мисисипи, оваа активност се зголеми во популарност, раширувајќи се низ Америка. Во 16 век, државната лотарија била воведена во Франција и во други европски земји. Потоа, во 17 век, Блез Паскал, француски математичар, го измислил рулетот.

За жал, француската влада ги забрани сите форми на коцкање во 1836 година. Во 1842 година, двајца браќа (Франсоа и Лоис Блан) додале нула во тркалото на Паскал за повторно да го измислат.

Ова се случи додека владата се обидуваше да ги регулира казината и лотариите. Но, коњското и спортското обложување доминираа во индустријата. Спортското обложување во Франција остана во ќорсокак додека не започнаа професионалните натпревари во спортските настани. Во овој момент, на секој над 21 година му беше дозволено да се обложува на спорт.

Историја на е-спорт обложување во Франција
Еспортот во денешно време во Франција

Еспортот во денешно време во Франција

Во 1990-тите, автоматите за игри на среќа беа во тренд и секој учествуваше во вртењето на макари. Француската влада увиде дека е неопходно да се регулира индустријата и ја намали минималната возраст за коцкање на 18 години. Регулирањето на онлајн коцкањето остана парадокс со децении. Но, во 2001 година, Française des Jeux (FDJ), националниот оператор на лотарија, и Pari Mutuel Urbain (PMU), кој организира коњски трки, добија лиценца да ги водат своите услуги преку Интернет.

Двете обложувалници беа категоризирани под спорт и коњски трки. Другите обложувалници беа означени како нелегални. За среќа, измената на француските закони во 2009 година конечно го легализираше онлајн спортското обложување. Граѓаните можеа да се обложуваат на нивните омилени спортови и коњски трки на бројни страници што беа отворени наскоро.

Денес, има стотици спортски обложувалници низ целата земја. Комплексите за обложување на копно се ограничени на одредени области и можат да работат одредено времетраење. Во соработка со Министерството за внатрешни работи, министерот за буџет ги надгледува спортските обложувања, лотариите и обложувањата на коњски трки. Сајтови со игри во живо се предмет на лиценцирање.

Спортското обложување со фантазија е единствениот тип на коцкање што е забранет. Покрај Министерството за спорт, одредени комисии добија мандат да го контролираат обложувалното работење. На пример, Francaise de Jeux следи лотарии и спортско обложување додека Le Pari Mutuel Urbain ги регулира коњските трки. Нелегалното коцкање го гони Sous Direction des Courses et des Jeux, специјален полициски оддел.

Еспортот во денешно време во Франција
Иднината на е-спорт обложувањето во Франција

Иднината на е-спорт обложувањето во Франција

Со оглед на тоа што е-спорт обложувањето во Франција е регулирано, лиценцата е сè што е потребно за да се отвори страница за обложување. Сепак, давателите на еСпорт се високо оданочени, што го отежнува опстанокот на малите компании. Ова значи дека само кредибилните оператори ја обезбедуваат оваа форма на коцкање во Франција.

И покрај тоа што бројот на лиценцирани еСпорт платформи во земјата е мал, француските обложувачници не мора да се ограничуваат на локалните провајдери. Има безброј меѓународни веб-локации кои нудат обложување со еСпорт. Играчите можат да користат VPN за да ги заобиколат географските ограничувања. VPN ја крие IP адресата на играчот кога пристапува на странска локација. Ова е вообичаена практика меѓу страствените спортски обложувачи од Франција.

Бројот на играчи на еСпорт од Франција не се намалува бидејќи нема знаци дека обложувачите ќе ја напуштат својата рекреативна активност. Можеме да очекуваме само подем во заедницата за спортско обложување, што автоматски ќе доведе до појава на повеќе онлајн платформи. Секторот за еСпорт се уште е во почетна фаза.

Само времето може да покаже како ќе напредува. Последните неколку децении навестија експоненцијален раст во наредните години. Популарните спортски настани како што е Светското првенство ја обликуваат индустријата за обложување. Владата на Франција може да очекува во иднина да собере повеќе приходи од активностите на онлајн спортско обложување.

Иднината на е-спорт обложувањето во Франција
Дали е-спортските обложувалници се легални во Франција?

Дали е-спортските обложувалници се легални во Франција?

Онлајн спортското обложување беше легализирано во 2016 година кога француската влада го измени Законот за коцкање. Декретот беше голем плус за француските обложувачи бидејќи го распушти претходниот монопол. Независниот орган, Регулаторната управа за онлајн игри (исто така позната како ARJEL), ги следи онлајн спортското обложување, коњските трки и казина.

Тоа, рече, онлајн-локациите за коцкање мора да аплицираат за локална лиценца од ARJEL. Дозволата е со важност од пет години, по што барателот може да ја обнови. Сите локации за игри се проверуваат по првата година од нивното работење. Потоа, АРЈЕЛ редовно врши ревизија на платформите во текот на целиот период на лиценцирање.

Операторите кои ги прекршуваат законите за коцкање може да се соочат со одземање на лиценците, парична казна од 90.000 евра и три години затвор. Маркетингот на неоправдани обложувачки активности е исто така забранет и може да добие казна од 100.000 евра.

Законите за коцкање во Франција налагаат лиценцираните платформи да даваат 8,5% поврат врз основа на износот што го обложиле играчите. Сепак, обложувачите на еСпорт не се оданочуваат бидејќи спортското обложување не е профитабилна занимање. Дозволено е коцкање со тули и малтер да биде домаќин на спортски книги и казино игри во целост.

Сепак, онлајн операторите не можат да додадат казино игри во нивните лоби за игри. Значајна популација на француски обложувачи играат еСпорт на нелиценцирани странски страници. Добрата работа е што ниту еден француски закон не забранува играње на странски веб-страници, без разлика дали се лиценцирани или не.

Дали е-спортските обложувалници се легални во Франција?
Законодавство за е-игри во Франција

Законодавство за е-игри во Франција

Законодавците одлучија да ги исклучат типичните казино игри од спортското обложување бидејќи се сметаат за зависни. Високиот данок на спортско обложување (8,5%) им отежнува на инвеститорите да воведат повеќе комплекси за коцкање. Одбитоците предизвикуваат релативно поголемо гребло и последователно ги намалуваат шансите за победа. Поради оваа причина, многу провајдери го напуштаат пазарот.

Повторно, Законот за коцкање забранува споделување базени со играчи со меѓународна публика. Ова значи дека француските обложувачи можат да играат само со своите сонародници во офлајн обложувалниците. Како резултат на тоа, лиценцираните провајдери се соочуваат со проблеми со ликвидноста бидејќи се потпираат на ограничен локален базен на играчи. Повисоките даноци и ограничениот фонд на играчи предизвикуваат многу француски играчи да истражуваат офшор коцкање.

Обложување акти во Франција

Франција ја поддржува христијанско-католичката традиција, која ја објаснува општата забрана на игрите на среќа, според член L.320-1 на Кодексот за домашна безбедност. Сепак, со текот на годините беа направени неколку исклучоци за да се дозволат одредени форми на коцкање, како што е спортското обложување. Француските закони за коцкање беа ревидирани со уредба од 2 октомври 2019 година. Ова законодавство беше издадено по реформата на PACTE (Акционен план за раст и трансформација на претпријатијата).

Денес, онлајн обложувањето еСпорт е контролирано со Уредбата 2010-483, донесена на 12 мај 2010 година. Законот вели дека играчите можат да се обложуваат само на одредени спортови, резултати и натпревари во режија на L'Autorité Nationale des Jeux, регулаторот за игри ( АНЈ). Тие можат да додаваат нови спортски игри по консултација со разни спортски организации.

Францускиот закон декларира дека организаторите на спортски настани имаат права за видот на натпревари што можат да ги координираат. Спортските обложувалници можат да даваат облози само на игри и натпревари што ги договориле со спортските организатори.

Исто така, лиценцираните оператори за еСпорт можат да организираат облози само доколку ги исполнуваат условите предвидени во Уредбата 2010-614, донесена на 7 јуни 2010 година. /нерамни броеви.

Законодавство за е-игри во Франција
FAWs

FAWs

Што се еСпортови?

eSports се видео игри кои обезбедуваат основа за високо организирани турнири помеѓу професионалните тимови и играчите.

Кои еСпортови се популарни кај француските играчи?

Сè се сведува на личните преференци и колку време француски играч е подготвен да инвестира во обложување. Сепак, страствените играчи на еСпорт во Франција се одлучуваат за игри со повисоки наградни фондови. CS: GO води во однос на големината на наградниот фонд, вкупните облози и гледаноста. Dota 2 и League of Legends (LoL) следат внимателно.

Дали е-спортот е легален во Франција?

Да, еСпортовите се легални. Тие беа официјално признати како национални спортови во 2016 година.

Дали има бесплатни еСпорт игри за француски играчи?

Многумина мобилни еСпортови се достапни во бесплатен режим. Популарни бесплатни еСпортови се Fortnite, CS: GO, Dota 2, League of Legends и Apex Legends.

Што ви е потребно за да играте за вистински пари со eSports?

Треба да поставите паричен депозит на локацијата. Потоа можете да купите карактеристики на играта како што се оружје, кожи, злато и херои за да стекнете предност пред колегите.

Дали еСпортот се квалификува како вистински спорт?

Еспортските игри не се традиционални спортови. Тие се класифицирани како спортови само затоа што се високо конкурентни, вклучувајќи стратешки вештини, физичка подготвеност, брзи рефлекси и ментална острина.

FAWs