Team OG

OG е европска организација за е-спорт, најпозната по својот тим Dota 2 кој победи на меѓународните натпревари во 2018 и 2019 година. Тие исто така имаат функција во други натпревари за еспорт, вклучувајќи ги и Counter-Strike: Global Offensive и Valorant. Тим ОГ е еден од омилените тимови во светот за е-спорт со проценета заработка од 34.921.062 долари (во март 2022 година).

Тимот има играчи од целиот свет, а спонзорирани се од BMW, Red Bull, SteelSeries, Secretlab и Wintermute.

Team OG
Скромни почетоци

Скромни почетоци

Тимот ОГ се појави од пепелта на нејасен тим познат како (Мајмун) Бизнис. Основачите на тимот, Тал Ајзик (Летај) и Јохан Сундштајн (N0tail) се запознале додека играле Херои од Њуерт. Тие на крајот се приклучија на тимот на Dota 2, Fnatic. Откако долго време ги сменија тимовите без успех, тие решија да ја сменат стратегијата. Во август 2015 година, тие формираа нов тим по име (мајмун) Бизнис, мислејќи дека ќе го искористат како средство за успех во светот на еСпортот.

Два месеци подоцна, тој тим беше распуштен поради недостаток на резултати. Тал и Јохан не знаеја дека ова е почетокот на нивниот легендарен Тим ОГ. Двојката веруваше дека ако тимот остане доволно долго заедно, ништо нема да биде премногу тешко за нив да победат. Ова беше принципот на кој беше основана групата. И да, оваа стратегија може да работи на хартија, но тоа е речиси невозможно во пракса - за повеќето луѓе, т.е. Сепак, тоа не беше така за овие легендарни еСпорт ѕвезди.

Подемот на џинот

Ова се случи во сезоната 2015/2016. Тим ОГ постигна подвиг за кој другите тимови можеа само да сонуваат во првата сезона. Во текот на таа сезона, тие беа први во 4-та сезона на Дримлигата и го освоија Мајорот на Франкфурт 2015 година. По овој успех, тимот стагнираше неколку месеци, но излезе силен за да ја подигне титулата во 5-та сезона на Дрим лигата и Манила мајор 2016 и ЕСЛ Франкфурт 2016 година.

Следствено, ОГ се квалификуваше за The International 2016, турнир на кој нашироко беа сметани за фаворити. Сепак, тие не го сторија тоа победи на турнирот и беа елиминирани по два порази.

Откако стана незадоволен од резултатот, ОГ мораше да го промени списокот. Miracle-, Cr1t, MoonMeander беа заменети со Анатан „ана“ Фам, Џеси „Џеракс“ Ваиника и Густав „с4“ Магнусон.

Скромни почетоци
Понатамошно реструктуирање (2020 до денес)

Понатамошно реструктуирање (2020 до денес)

Во 2020 година, Ана го напушти Team OG на подолга пауза до следната сезона на Dota Pro Circuit. Џеракс се пензионираше, а Себ замина за да помогне во развојот на други играчи. На нивно место дојдоа Сакса Саздов, MidOne Наи Женг и Сумаил Хасан.

Сумаил го напушти тимот во јули 2020 година, а на неговото место дојде Цеб. MidOne го напушти списокот во март 2021 година, а Ана накратко се врати пред да го објави своето пензионирање во јуни. Тимот брзо ќе поднесе оставка на Сумаил и ќе се квалификува за Меѓународниот 2021 година, но загуби со 2-0 од евентуалните шампиони, Тим Спирит, во долниот дел. Во ноември 2021 година, Сумаил и Сакса заминаа, додека Цеб се пензионираше. Попсон и N0tail го напуштија активниот список за да се занимаваат со други интереси.

Во ноември 2021 година, OG објави нов список со следново:

 • Михаил „Миша“ Агатов
 • Артем „Јураги“ Голубиев
 • Божидар „бзм“ Богданов
 • Амар „АТФ“ Ал-Асаф
 • Томи „Тајга“ Ле
Понатамошно реструктуирање (2020 до денес)
Најсилните игри на тимот ОГ

Најсилните игри на тимот ОГ

Тимот ОГ го регистрира своето присуство во повеќе е-спортски игри. Еве ги најсилните игри на тимот.

Дота 2

Како што беше претходно наведено, OG Esports има импресивен успех во конкуренцијата Dota 2 од своето деби. Тие се првиот тим што освоил неверојатни четири Dota 2 Valve големи. И, тоа е единствениот тим кој двапати го освоил Светскиот шампионат Dota 2. Да, достигнувањата на Team OG на турнирите Dota 2 допрва треба да се совпаднат.

CS: ОДИ

OG Esports се приклучи на CS: GO во декември 2019 година со Mantuu, NBK-, Valde и Aleksib на нивниот список. Тековниот список вклучува FlameZ, n
Нико, Манту, Алексиб и Валде. Иако Team OG не беше толку успешен во оваа игра како во Dota 2, нивните достигнувања (како што ќе видите подоцна во овој пост) во CS: GO досега се сè уште импресивни.

Храбар

Дебито на OG Valorant дојде во февруари 2021 година, со uNKOE, TviQ, OniBy, aKm и Elllement во нивниот список. Тимот досега играше само на неколку Валорант турнири. Навивачите ќе ги држат прстите за поголеми достигнувања во оваа игра.

Најсилните игри на тимот ОГ
Зошто е популарен Team OG?

Зошто е популарен Team OG?

OG Esports е врвен и познат еспорт тим, имајќи предвид дека има освоено повеќе Dota 2 турнири од кој било друг тим. Како што беше споменато претходно, тие се единствениот тим кој освоил две големи шампионати Dota 2 по ред. Нивните неодамнешни тимови CS: GO и Valorant не постигнаа многу, но нивните списоци ветуваат. Сега, таков успешен тим би бил популарен меѓу обложувачите. Но, кои други фактори го прават еден од најпопуларните еСпорт тимови за обложување?

Широк опсег на пазари за обложување

Помеѓу пазарите за еспортско обложување достапни на сајтовите за еспортски обложувалници на Team OG се вкупни мапи, над/под, облог со хендикеп, прва карта, победник на карта, директен победник, да споменеме само неколку. Обложувачите сакаат кога ги ставаат парите каде што сакаат.

Бонусите

Играчите секогаш ќе најдат бонуси кај некои од најдобрите веб-локации за обложување за е-спорт на OG. Овие понуди обезбедуваат дополнителни средства за да започнат обложувачите и да продолжат да играат, зголемувајќи ги нивните шанси за победа.

Достапност

Играчите не треба да ги наоѓаат најдобрите страници за обложување е-спорт за да пристапат до натпреварите на Team OG. Тоа е затоа што натпреварите се достапни на буквално сите страници за обложување е-спорт.

Зошто е популарен Team OG?
Награди и резултати на тимот ОГ

Награди и резултати на тимот ОГ

Ниту еден тим на Дота 2 нема легендарен статус како Дота 2. Тимот забележал многу достигнувања, вклучително и победа на два официјални настани на Valve во Дота 2 и освојување на Франкфурт и Манила мајор во 2016 година. Откако беше елиминиран од Интернационалот 2016 година и успеа само 9- На 12-то место во Шангај мајор, ОГ продолжи да го освои Бостонскиот мајор во 2016 година и излезе на второто место на Самитот 6. Според нивните сопствени зборови, Редит тврдеше дека Тимот ОГ е „Кралевите на Дота“

Иако успехот постигнат од овој тим може да се совпадне или дури и да го надмине другите тимови за еСпорт во деновите што доаѓаат, местото на Team OG во историјата на е-спортот засекогаш ќе биде недопрено. Да, тимот можеби имаше свои тешкотии, менувајќи го ростерот сега и тогаш, но тоа беше направено само за да се обезбеди успех. Значи, какви резултати има постигнато овој тим досега (од 2022 година)? Па, ќе се фокусираме на две игри за еспорт: Dota 2 и Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO).

Награди и резултати на тимот ОГ
Дота 2

Дота 2

 • Мајор Франкфурт 2015- 1-ви
 • Мајорот на Манила 2016- 1-ви
 • ESL One Frankfurt 2016- 1-ви
 • The Boston Major 2016- 1-ви
 • Киев мајор 2017- 1-ви
 • Меѓународниот 2017- 7-8
 • Меѓународниот 2018- 1-ви
 • Меѓународниот 2019- 1-ви

Во однос на паричните награди, тимот зеде дома 1.110.000 долари за време на Франкфурт мајор 2015 година, додека на Manila Major 2016 и ESL One Frankfurt 2016 ќе им се довери на 1.110.000 и 157.273 долари, соодветно. Тоа не е сè; Тимот ОГ освои уште 1.000.000 долари и 1.000.000 долари во The Boston Major 2016 и The Kiev Major 2017, соодветно.

Тоа е неверојатна сума на пари, особено ако тимот победува брзо последователно. Август 2017 година беше уште еден момент за тимот да постигне огромен награден фонд од 617.198 долари за време на Интернационалот, иако тимот не излезе на врвот. Сепак, следните две години ќе дојдат со големи парични добивки, вклучувајќи 11.234.158 долари (The International 2018) и 15.620.181 долари (The International 2019).

Дота 2
CS: ОДИ

CS: ОДИ

Еве преглед на нивните неодамнешни успеси.

 • Cs-Summit 5- 3-4-ти (21.500 долари)
 • Премиера на BLAST: Регуларна сезона пролет 2020 година - 4-та - 6-та (35.000 долари)
 • ESL Pro League Сезона 11: Европа- 6-та (31.000 долари)
 • Intel Extreme Masters XV-New York Online: Европа- второ (30.000 долари)
 • Flashpoint сезона 2 - втора (250.000 долари)
 • Пролетна слатка пролет #2 - 1. (40.000 долари)
 • Intel Extreme Masters XVI-Summer- второ (42.000 долари)
 • ESL Pro League Сезона 14 - 3. -4. (55.000 долари)
CS: ОДИ
Најдобрите и најпопуларните играчи на Тим ОГ

Најдобрите и најпопуларните играчи на Тим ОГ

Јохан „N0tail“ Сандштајн

N0tail е популарна личност на Dota познат по неговите повици во играта и ракување со микроинтензивни херои. Тој е основачки член на Тим ОГ, еден од најдобрите тимови за е-спорт досега, со многу достигнувања. Од формирање на супер тимови и списоци во последен момент до освојување на Мејџорс и Егис, Данецот направи и успеа во речиси сè што треба да направи.

Сајед Сумаил „СумајЛ“ Хасан

Тој првпат излета на сцената во 2015 година и се етаблира како еден од најдобрите светски играчи од средниот ред пред да влезе во историјата на Меѓународната истата година. Тој им помогна на Evile Geniuses да ја освојат TI 2015 на 16-годишна возраст, со што стана не само најмладиот победник на турнирот, туку и првиот играч за е-спорт кој заработил 1 милион долари.

Топијас „Топсон“ Тавицаинен

Фин се приклучи на OG во 2018 година. Во тоа време, тој никогаш не бил во тим од највисоко ниво со плата и имал само ограничено искуство со LAN. На изненадување на многумина, тој ја доби својата шанса да игра на најголемата сцена од сите нив и докажа дека заслужува да биде таму. Тој веќе освои две титули за две години: TI8 и TI9. Оттогаш тој заработи култен следбеник на обожавателите. Топијас избира некои од најтешките херои за играње и прави да изгледа лесно. Ова не е изненадувачки со оглед на тоа што тој почна да игра Дота на нежна возраст од осум години.

Други најпопуларни играчи на Тим ОГ беа Јеик' МидОне' Наи Женг и Мартин' Сакса' Саздов.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Тим ОГ
Каде и како да се обложувате на Team OG?

Каде и како да се обложувате на Team OG?

Обложувањето на Team OG може да биде забавно и профитабилно, имајќи предвид дека тимот е секогаш фаворит, особено на турнирите Dota 2. Сепак, потребно е време и истражување за да се постават добри облози.

Избор на најдобрите страници за обложување е-спорт

Се започнува со изборот на вистинската обложувалница. Пред да ставите облози со вистински пари, проверете дали платформата е добро регулирана и лиценцирана. Исто така, споредете ги шансите на неколку обложувалници за е-спорт за да ги добиете најдобрите зделки. Некои од најдобрите страници за обложување OG вклучуваат Rivalry, Pinnacle, Luckbox, GG.Bet и Lootbet. Овде ќе најдете различни опции за плаќање, сигурна корисничка поддршка, дарежливи бонуси и конкурентни шанси.

Учење на статистиката на тимот

Статистиката на е-спорт тимовите е под влијание на низа фактори, вклучувајќи ја неодамнешната форма и моменталниот список на тимови. Познавањето на овие статистики ќе ви помогне да развиете а добра стратегија за обложување и идентификувајте ги најдобрите можности за обложување. Најдете ги овие податоци на локациите за предвидување е-спорт, како што се табелите за еспорти и HLTV.

Обложување во рамките на буџетот

Најдобро е да одредите буџет за вашето коцкање и да се држите до него. Исто така, би помогнало ако се обложувате само на износи што можете да си дозволите да ги изгубите. Оваа стратегија ќе ви помогне да знаете кога да престанете со коцкањето, без разлика дали сте пред обложувалниците или не.

Каде и како да се обложувате на Team OG?