Nova Esports

Се смета за еден од најпопуларните тимови за е-спорт, Nova Esports е основан во мај 2016 година од еден Ентони Јеунг. Јеунг имаше менаџерски тим составен од Тревор, Ричард и Френсис за време на првичното лансирање на тимот, при што Метју, Октај и Стивен подоцна се приклучија на организацијата. Nova eSports беше официјално лансирана во септември 2016 година како еСпорт организација под името на компанијата Nova eSports International Limited. Во октомври 2020 година, компанијата беше купена од Imperium Group Global Holdings, компанија на берзата во Хонг Конг. Овој потег резултираше со неколку промени, вклучувајќи ги и тимовите за различните еСпорт игри што ги игра Nova eSports.

Nova eSports има играчи од различно потекло, при што секој член на тимот носи уникатни елементи за да му помогне на тимот да расте и да напредува. Освен да се натпреварува на еСпорт турнири, Nova eSports исто така се ангажира и со заедницата што ја создаде на различни нивоа. На пример, компанијата има професионален тим од влијателни лица и создавачи на содржини кои обезбедуваат следбениците и обожавателите на тимот да останат ажурирани.

Nova Esports
Играчи на Nova Esports

Играчи на Nova Esports

Nova Esports има неколку играчи кои се специјализирани за различни еСпорт игри. Во тимот на Лигата на легендите се Џеј Деренер, Халил Берке и Лопез Мигел, кој го игра Барон. Играчите се од САД, Германија и Шпанија, соодветно. Списокот на „Игра на мирот“ ги вклучува Жу Бојун, Зенг Ронгхуа, Ксу Јинџун и Захаи Ченг, сите од Кина. Тимот е формиран во јули 2020 година.

Nova Esports, исто така, го откри својот список на PUGB Mobile заедно со списокот на Game of Peace, кој се состоеше од четворица играчи, еден од Канада, а останатите од Кина. Меѓу играчите се Ву Зифан од Канада и Џанг Јуџие, Ли Кинг Лианг и Луи Џинхао од Кина. Нивниот тим на Call of Duty се состои од европски играчи, вклучувајќи ги Џонатан Којени, Самуел Наваро, Маркос Сантана, Рикар Вила и Маркос Рохас. Џонатан Којени е од Обединетото Кралство, а останатите играчи се од Шпанија. Nova eSports, претставник за натпреварите на Clash Royale е Ченгхуи Хуанг, познат и како Lciop.

Поранешни поделби

Nova Esports соработуваше со PUBG Mobile тим на индискиот eSports Godlike во јуни 2020 година. Тимот беше познат како Nova x Godlike и учествуваше во PUBG Mobile World League Eastern Division. Во списокот имаше играчи од Индија, меѓу кои Сарда Гајананд, Чисин Раингајм, Шехар Патил, Елин Раџ, Сајед Шан и Четан Санџај. Партнерството заврши во септември 2020 година кога владата на Индија го забрани PUBG Mobile.

Играчи на Nova Esports
Најсилните игри на Nova Esports

Најсилните игри на Nova Esports

Повик на должност

Nova eSports имаше извонредни перформанси во Повик на должност натпревари во последните неколку години. Call of Duty е доста популарен во круговите за игри на еСпорт. Станува збор за видео игра со шутер од прво лице која започна со тема од Втората светска војна, а подоцна воведе футуристички светови и теми за вселената. Тимот на Nova Esports имаше импресивни настапи на турнирите на кои учествуваше низ годините. Тимот има повеќе од 43.000 долари наградни добивки за играта, што е несомнено импресивно.

ФИФА

Видео игра на ФИФА е уште една еСпорт игра во која Nova Esports обезбедува одлични перформанси. Тоа е фудбалска симулациска игра развиена од Electronic Arts. Сепак, вкупните перформанси на Nova Esports во ФИФА можеби не се импресивни, но тимот имаше извонредни перформанси на последните неколку настани на кои се појави.

Непознат играч Battle Grounds Mobile

Играч непознати бојни терени Мобилниот е веројатно најпознатиот еСпорт тим од тимовите на Нова. Тоа претставува огромен дел од целата заработка на тимот во парична награда, над 4,8 милиони долари. Неодамна освои 1.530.000 на еден турнир, што е највисока сума што тимот некогаш ја освоил на еден турнир. Во 2021 година, тимот заработи 2.318.831 американски долари во парична награда од 10 турнири. 78,6% од сите приходи на Nova eSports се од PUBG Mobile.

Најсилните игри на Nova Esports
Зошто е популарен Nova Esports?

Зошто е популарен Nova Esports?

Од бројни причини, Nova Esports се одликува меѓу најдобрите еСпорт тимови. Главната причина е што во повеќето работи доста добро турнири, особено во PUBG Mobile. Повеќето обложувачи обично се потпираат на историските перформанси за да донесат одлуки за обложување бидејќи тие често фрлаат малку светлина врз веројатниот исход на следниот натпревар. Така, обложувачите можат самоуверено да се обложуваат на Nova Esports, знаејќи дека најверојатно ќе се претстави добро.

Друга причина зошто Nova Esports е популарен меѓу обложувачите е тоа што повеќето страници за обложување еСпорт обично нудат пазари за обложување за повеќето натпревари на неговиот тим. Тоа значи дека на обложувачите им е лесно да пристапат до пазарите за обложување бидејќи не мора да бараат различни обложувалници секој пат кога ќе треба да се обложуваат во врвниот тим за е-спорт. Nova eSports учествува и на многу турнири. Тоа значи дека обложувачите можат да ги најдат натпреварите на тимот за да се обложуваат поголемиот дел од времето.

Повеќето обложувачи се обложуваат и на Nova Esports бидејќи се дружат со тимот. Тимот има милиони фанови од целиот свет кои внимателно го следат тимот. Од разбирањето што тимот има да понуди, на обложувачите на еСпорт им е многу полесно да ставаат облози на различни резултати.

Зошто е популарен Nova Esports?
Награди и резултати на Nova Esports

Награди и резултати на Nova Esports

Глобално првенство на PUBG Mobile 2020 година

Едно од најголемите достигнувања на тимот на Nova eSports беше глобалното првенство на PUBG Mobile во 2020 година. Шампионатот е еден од најголемите и најконкурентни настани на PUBG, во кој учествуваат 40 тимови ширум светот. Тоа беше последниот настан од натпреварувачката сезона на PUBG Mobile. Nova eSports заработи 1,59 милиони долари од наградата на базенот, што изнесуваше 6 милиони долари, една од највисоките досегашни награди за базен на натпревар на PUBG. Тимот ја одбрани титулата во 2021 година и успеа да стигне до финалето.

Елитната лига на мирот 2021 сезона 3

Nova eSports го освои шампионатот на елитната лига на мирот во 2021 година, сезона 3. Настанот траеше шест недели, со интензивни натпревари меѓу 20 кинески тимови. Нова победи со вкупно 210 поени. Наградниот фонд за настанот беше 15 милиони CNY, кој беше распределен меѓу сите тимови, а Nova eSports заработи најголема сума, 642.000 долари.

Елитно првенство на миротворци 2020 година

Nova eSports победи на Елитното првенство на миротворци во 2020 година, по втор пат кога се одржуваше првенството. Настанот се одржа на 14-ти и 15-ти ноември 2020 година и на него учествуваа 15 од некои врвни кинески тимови. Наградниот фонд беше приближно 1,7 милиони долари. Nova eSports заработи 756.841 долари за освојување на шампионатот. Парабој, играч на Nova eSports, беше награден со титулата МВП за настанот и доби 75.684 долари како награда за добивање на наградата.

Елитната лига на мирот 2020 сезона 2

Елитната лига на мирот е највисокото ниво на кинеската PUBG Mobile верзија на професионалната лига наречена Елита на мирот. Nova eSports ја освои втората сезона во лигата од 24 јули до 16 август 2020 година. Во лигата учествуваа 20 тимови, вклучително и 15 финалисти од претходната сезона. Nova eSports освои 144.519 долари од наградниот фонд, а Paraboy беше прогласен за МВП на лигата и лидер на поени.

Светско финале на Brawl Stars 2019 година

Светското финале на Brawl Stars беше последниот настан од натпреварувачката сезона во 2019 година, организиран од Supercell. Во него беа прикажани некои од најдобрите тимови за еСпорт од 11 земји, а Nova eSports победи во финалето и доби 90.000 долари од наградата на базенот.

Награди за ноќ на елитите

На Nova eSports му беше доделена титулата Клуб на годината за 2021 година на церемонијата на доделување на Ноќта на елитите на PEL. што беше по прикажувањето неверојатни перформанси во текот на целата година. На тимот му беше доделена и титулата Комерцијален клуб на годината за време на истата церемонија на 14 јануари 2021 година.

Награди и резултати на Nova Esports
Најдобрите и најпопуларните играчи на Nova Esports

Најдобрите и најпопуларните играчи на Nova Esports

Зехаи Ченг

Зехаи Ченг е меѓу најпопуларните и најуспешните играчи на Nova eSports, специјализиран за Player Unknown Battle Grounds Mobile. Тој е рангиран на 32-то место меѓу најдобрите играчи во Кина. Играчот заработи повеќе од 1 милион долари во наградниот фонд во текот на четирите години што ги игра. 960.000 долари од заработката е од неговото време во Nova eSports.

Ксу Јинџун

Ксу Јинџун, популарно познат по неговото корисничко име Џими, заработи повеќе од 1 милион долари играјќи Player Unknown Battle GroundsMobile. Тој е рангиран како најдобар еСпорт играч во Кина и 118 на глобално ниво. 41% од неговата заработка е од 2021 година и 30% од 2022 година.

Лин Јиен

Лин Јиен е третиот најдобар играч на PUBG во земјата. Тајванскиот играч е популарно познат по неговата алтернативна лична карта, Кинг. Тој има заработено повеќе од 815.000 долари од само 11 главни турнири, што е јасен показател за тоа колку е успешна неговата гејмерска кариера. Уште подобро, 37% од неговата заработка е од последните пет месеци.

Зенг Ронгхуа

Зенг, популарно Кулбој, е играч на PUBG Mobile за тимот на Nova eSports и има заработено повеќе од 809.000 долари во парична награда. 89% од неговите добивки се од неговото време со тимот на Nova eSports. Тој беше независен играч пред да се приклучи на тимот.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Nova Esports
Каде и како да се обложувате на Nova Esports?

Каде и како да се обложувате на Nova Esports?

Каде да се обложите

Обложувачите можат да се обложуваат на Nova eSports преку онлајн-страница за обложување еСпорт. На располагање им се стотици страници за коцкање, од кои секоја има свои добрите и лошите страни. Првото размислување што обложувачите мора да го направат при изборот на обложувалница е дали таа нуди пазари за обложување еСпорт. Тоа треба да вклучува пазари за обложување на турнири на кои учествува Nova eSports.

Обложувачите треба да ја земат предвид и репутацијата на обложувалницата. Тие треба да избегнуваат обложувалници со сомнителна репутација. Угледна регулаторна управа треба да ја лиценцира и обложувалницата. Други размислувања се достапните начини на плаќање, бонусните понуди и услугите за поддршка на клиентите.

Како да се обложувате на Nova Esports

Играчите мора да започнат со депонирање средства на нивните сметки за обложување. Различни обложувачи имаат различни преференции во однос на методите што се користат за да се направат депозити. Обложувалниците исто така имаат различни минимални и максимални ограничувања за депозит, што обложувачите мора да ги земат предвид. Начините на плаќање ги одредуваат и лимитите за депозит.

Следно е изборот на натпреварот или турнирот на кој ќе се обложувате, што ги содржи Nova eSports. Играчите потоа можат да изберат соодветен тип на облог што ќе го стават. Најдобрите еСпортски обложувалници нудат огромни пазари за обложување за истиот натпревар или настан. Покрај разновидноста на пазарите за обложување, на играчите на еСпорт им се советува да обрнат внимание и на квалитетот на коефициентите што ги нудат обложувалниците.

Каде и како да се обложувате на Nova Esports?