Invictus Gaming

Invictus Gaming, порано Catastrophic Cruel Memory, е кинеска организација за еСпорт. Оваа организација со седиште во Шангај беше купена во 2011 година од познат бизнисмен познат како Ванг Сиконг, син на еден од најбогатите луѓе во Кина, Ванг Џианлин. Ме Сиконг го купи за приближно 6 милиони долари, подоцна го ребрендираше тимот во Invictus Gaming за да ја унапреди професионалната е-спорт сцена во земјата.

Invictus Gaming беше предодреден да биде познат тим за еСпорт, главно затоа што започна со цврста основа понудена од Catastrophic Cruel Memory, веројатно еден од најсилните еСпорт тимови во Кина.

Invictus Gaming
Тимот

Тимот

Тимот на Invictus Gaming има повеќе од сто активни играчи. Различните играчи се специјализирани за разни е-спортски игри. Тие исто така се рангирани врз основа на фактори како што се искуството и претходните перформанси. Играчите доаѓаат од други земји, вклучувајќи ги Кина, Кореја, Малезија, Сингапур, Индонезија, Австралија, Хонг Конг, Макао, Русија и Обединетото Кралство. Сепак, околу 70% од играчите се од Кина.

Со текот на годините, успехот на Invictus Gaming е закотвен на неговиот персонал. Со текот на годините, некои од најдобрите светски играчи кои играат за овој тим се Џоу Ји, Чан Киен, Џун Вен, Џин Жији, Ху Лиангџи, Сонг Еуи, Луо Феичи, Гао Жен Нинг, Ванг Лиу Ји, Вонг Чуан, Канг Донг. Вен Бо, Зенг Хонгда, Ли Хо Сеонг, Жилеи Ксу, Џијанг Цен, Је Жибиао, Бин Фу, Луо Јинќи, Чен Јао, Гао Тианпенг, Ксу Зичен, Ханг Зоу, Ксијанг Ху, Ванг Леи, Лиу Моу, Хејанг Ли, Сон Јалонг и Оу Пенг.

Тимот
Приходите на Invictus Gaming

Приходите на Invictus Gaming

Invictus Gaming има заработено близу 15 милиони американски долари во 11-те години што е во бизнисот. Огромен дел од овој приход дојде од учество на 560+ турнири. Имено, Dota 2 оствари најмногу приходи за тимот, со околу 55% од вкупниот приход. League of Legends е на второ место со придонес од 21%, а StarCraft 2 носи 4%.

Кога се рангирани врз основа на земјите на играчите, Кинески играчи имаат остварено најголем приход, со 71,4% од вкупниот приход. Следува Малезија со 12,5% и Република Кореја со 11,4%. Останатите земји придонесуваат помалку, а останатите.

Приходите на Invictus Gaming
Членови на Invictus Gaming

Членови на Invictus Gaming

Тимот на Invictus го води тим како и секој друг тим за еСпорт. Некои значајни споменувања вклучуваат главен тренер е Динг Ју-Бо, а помошник тренер е Сиу Кеунг. Тимот е управуван од г-дин Жу Сонг-Ге, заменет од Чен Зи. Тимот има и аналитичар Гао Ја-Чи и преведувач Џин Минг-Куи

Членови на Invictus Gaming
Најсилните игри на Invictus Gaming

Најсилните игри на Invictus Gaming

Дота и Дота 2

Invictus Gaming ги имаше најдобрите настапи во Dota и Дота 2. Тимот го освои третото место на Светскиот шампионат во Dota 2011 и го освои SMM Grand National Dota шампионатот одржан следната година. Дотогаш, тимот веќе преминуваше во Dota 2. Тимот стана еден од најдобрите тимови за еСпорт откако победи на Меѓународниот турнир 2012 година, освојувајќи ја Големата награда од 1 милион долари. Тимот остана константен на најголемата фаза низ годините, иако тимот постојано се менуваше.

Лига на легенди

До моментот кога Catastrophic Cruel Memory беше преименуван во Invictus Gaming, тимот веќе го имаше освоено Региналното финале на WCG Кина во 2011 година. Тоа означи добар почеток за тимот бидејќи продолжи добро да оди во повеќето Лига на легенди турнири Во 2020 година, тимот ја заврши регуларната пролетна сезона на LPL со рекордни 14 победи и само два порази.

StarCraft 2

Invictus Gaming, исто така, има добра репутација во светот на еспортот StarCraft врз основа на нивните редовни настапи на различни StarCraft турнири и настани. Приходите од играта не одразуваат колку е добар тимот во споредба со другите игри како Dota 2 и League of Legends само затоа што паричната награда на турнирите на StarCraft обично не е толку висока како во таквите игри.

Други е-спортски игри во кои игра тимот на Invictus Gaming вклучуваат CrossFire, Hearthstone, Rainbow Six Siege, Counter-Strike: Global Offensive и Overwatch.

Најсилните игри на Invictus Gaming
Зошто Invictus Gaming е популарен?

Зошто Invictus Gaming е популарен?

Invictus Gaming е еден од најпопуларните тимови за е-спорт на глобално ниво. Тоа е особено меѓу обложувачите кои уживаат да се обложуваат еспортски настани и турнири. Некои од главните причини зад популарноста се нагласени подолу.

Конзистентност

Invictus Gaming долго време се покажа исклучително добро, особено во игрите Dota 2 и League of Legends. Тоа влева голема самодоверба кај обложувачите да се обложуваат на победа на повеќето од нивните натпревари, особено кога играат против аутсајдери.

За тимот често се пишува

Поради фактот што Invoctus е врвен тим за еСпорт, многу ентузијасти за еСпорт обично објавуваат доверлива содржина за тимот. Тоа ги вклучува списоците, моменталната форма и претходните настапи. Играчите можат лесно да пристапат до таквите информации во секое време. Ваквите информации им олеснуваат на обложувачите да го анализираат тимот и да донесат поинформирани одлуки за обложување.

Овозможено од многу платформи за обложување е-спорт

Многу страници за обложување еСпорт не нудат огромна разновидност на пазари за обложување е-спорт, како кај редовното спортско обложување. Како резултат на тоа, обложувачите обично се борат да останат во чекор со тимот. Познато е дека Invictus Gaming учествува на повеќето големи еСпорт турнири и настани, кои обично се прикажуваат на најдобрите страници за обложување е-спорт. Така, обложувачите секогаш можат да најдат платформа која нуди пазари за обложување на игрите на Invictus Gaming секогаш кога се случува некој голем настан.

Факторот за забава

Гледањето игра на Invictus Gaming обично е доста забавно. Неверојатните вештини прикажани во повеќето нивни игри обично го прават гледањето вредно.

Зошто Invictus Gaming е популарен?
Награди и резултати на Invictus gaming

Награди и резултати на Invictus gaming

Азија StarCraft II покаен турнир 2012 година

Како што сугерира името, овој турнир беше тимска лига со покана во која учествуваа осум екипи кои претставуваат различни азиски земји. Беше домаќин на Тајванската еСпорт лига и имаше награден фонд од 40.000 американски долари. Invictus Gaming успеа да ја освои третата позиција и доби награда од 40.000 УСД.

PLU StarCraft II Team League Сезона 3, 2012 година

Овој настан StarCraft II се играше со користење на кружен формат во кој учествуваа осум врвни еСпорт тимови. Наградниот фонд беше приближно 6.300 американски долари. Настанот беше хостиран на кинески сервер, со Alienware како главен спонзор. Invictus Gaming го освои турнирот, освојувајќи 3.142 американски долари.

Лига на шампиони во е-спорт (ECL) 2014 година

ECL беше професионален турнир кој вклучуваше игри Dota 2, StarCraft II и Hearthstone. Беше организиран од CESPC и имаше награден фонд од приближно 10.000 американски долари. Форматот што се користеше беше формат со двојна елиминација од најдобрите пет. Сите одиграни натпревари беа 1-1, освен мечот-три, кој беше 2-2. Invictus Gaming го освои првото место и беше награден со $4.831.

StarCraft League 2015 година

Турнирот StarCraft лигата 2015 вклучи некои од добро етаблираните и реномирани тимови, што го прави едно од најжестоките натпревари во тоа време. Наградниот фонд беше приближно 16.000 американски долари. Форматот вклучуваше двоен круг од кој врвните тимови продолжија во плејофот. Invictus Gaming заврши на втората позиција и беше награден со $6.400.

Нео Стар лига 2016/2017

Овој настан беше организиран од NeoTV во 2016 година, хостиран на кинески сервер. Го следеше двојниот круг-робин формат, од кој победниците продолжија во плеј-офот. Паричната награда беше приближно 29.000 американски долари. Invictus Gaming го освои првото место и однесе парична награда од 14.513 долари. Истиот настан се случи следната година во Шангај. Invictus Gaming сепак го освои првото место и беше награден со 8.850 долари.

Тимот има импресивни перформанси низ годините. Иако перформансите наведени погоре се вредни за внимание, неколку големи победи се врежани во историјата на тимот. Со текот на годините, само неколку настани придонеле повеќе од 1.000.000 американски долари. Тие вклучуваат Dota 2, League of Legends, кои придонесоа со 8,169,612,24 и 3,991,850,16 долари на вкупниот износ од 15 милиони долари.

Награди и резултати на Invictus gaming
Invictus Gaming најдобри/популарни играчи

Invictus Gaming најдобри/популарни играчи

Песна Еуи-џин

Сонг Еуи-џин, попознат по неговиот гејмерски алијас, е специјализиран за играта на Лигата на легендите на позицијата на средната лента. Кариерата ја започна во 2011 година на 14-годишна возраст во Кореја. Неговите примерни перформанси го натераа да ја зацврсти својата позиција како еден од најдобрите светски играчи на Лигата на легендите. Тој, исто така, помогна да се развие конкурентната сцена на играта на меѓународно ниво. Дебитант се пријави со Invictus Gaming во 2014 година и му помогна на тимот да го освои Светското првенство во 2018 година.

Ху Лиангзи

Ху Лиангзи, познат и по неговото корисничко име Кака, е кинески играч на 29 години. Тој е специјализиран за Dota 2 и има заработено повеќе од 2,3 милиони долари од играње на 96 турнири. Во Кина тој е рангиран како 6-ти најдобар играч и е 31-ви најдобар играч на светската ранг-листа.

Зенг Хонгда

Познат и како Фејт, Зенг Хонгда е 30-годишен играч од Кина. Тој игра Dota 2 за тимот Invictus Gaming и моментално е рангиран на позицијата 13 на листата на најдобри играчи за е-спортови во Кина. Зенг го освои првото место на повеќе од осум големи турнири и лиги. Тој исто така има заработено повеќе од 1,7 милиони американски долари во својата кариера.

Invictus Gaming најдобри/популарни играчи
Каде и како да се обложувате на Invictus Gaming?

Каде и како да се обложувате на Invictus Gaming?

Обложувањето на Invictus Gaming е релативно лесно. Мора да најдете место за обложување кој нуди е-спорт меѓу пазарите за обложување, за почеток. Следно, мора да се погрижите понудените пазари за обложување за е-спорт да ги вклучат игрите и турнирите што ги игра тимот на Invictus Gaming. Сè што останува да направите е да се регистрирате за сметка и да ја финансирате за да ви овозможи да го ставите вашиот облог. Потоа можете да пребарувате за игра која содржи Invictus Gaming и да го ставите вашиот облог.

Повеќето обложувалници обично нудат различни типови на обложување за избор, во зависност од фактори како што се типот на играта и предвидливоста на играта. При изборот на вистинската локација за обложување, разгледајте ја репутацијата и опциите за плаќање.

Процесот на обложување може малку да се разликува кај различни обложувачки еСпортски обложувалници. Сепак, основниот процес вклучува избор на претпочитаниот тип на облог и најдобри коефициенти според вашата стратегија за обложување. Потоа можете да го одредите износот што треба да го вложите за облогот и да го поставите облогот. Ако состојбата на сметката е доволна за покривање на облогот, облогот ќе биде успешно поставен. Во зависност од типот на облогот, можеби ќе треба да се обложите и пред да започне играта.

Каде и како да се обложувате на Invictus Gaming?