Gambit Esports

Gambit Esports е врвен еСпорт тим од Русија. Тимот во сопственост на руската телекомуникациска фирма МТС првично беше познат како Gambit Gaming. „Гамбит“ е основан во јануари 2013 година по купувањето на стариот тим „Лига на легенди“ на Москва пет. Apex Legends, Dota 2 и Valorant се меѓу игрите каде што Gambit ги има најдобрите еСпорт тимови кои се натпреваруваат. Имаше тим во играта на Лигата на легендите кој се натпреваруваше низ целата серија на шампионатот во Европската лига на легендите. Тимот претходно учествуваше и во Лигата на легендите континенталната лига.

Дајмондпрокс, Дариен, Алекс Ич, Едвард и Гења беа почетните играчи во тимот на Лигата на легендите на Гамбит. Овој познат тим победи на IEM Global Challenge Katowice помалку од една недела по неговото основање. Гамбит Еспортс беше првиот тим надвор од азискиот континент кој порази две од најдобрите тимови на Јужна Кореја на нивниот пат кон шампионатот.

Gambit Esports

Gambit Esports Players

Тимот заврши на третото место во март 2020 година на Светското првенство на ИЕМ, кое се одржа во Германија, губејќи само еден натпревар. Гамбит двапати заврши во првата тројка во ЛЦС Евролигата, која беше домаќин во Келн, Германија. Дебитантската година на тимот заврши со победа на ИЕМ Келн. Со текот на годините, Gambit се разви за да стане меѓу најпопуларните еСпорт тимови во светот.

Тимот на Dota 2 нуди список со ѕвезди во различни натпревари. Овој интернационален тим беше составен на крајот на 2021 година и моментално се натпреварува во втората дивизија на ДПЦ ЕЕУ. Играчите се Алексеј Свиридов, алијас Smiling CARRY (Белорусија) и Maksym' Mellojul' Pnov (Украина).

Останатите членови во Dota 2 се сите Руси, вклучувајќи го и Василиј Шишкин, алијас AfterLife. Останатите се Олег „сајув“ Каленбет и Никита Балаганин алијас пантомем. Главен тренер на тимот е Тимур Ахил Кулмухамбетов. Александар „Странџ“ Соломонов е генерален директор, додека Иван Карпов алијас Иван_4sv е менаџер.

Гамбит има и список во Apex Legends, кој се состои од тројца играчи и менаџер, Александар „Свитипотц“ Шчербаков. Останатите играчи се Леонид Гришин, алијас Леогри3х6, АРТур' Артико' Тишченко и Константин Козлов алијас Хардецки. Сите играчи се Руси освен Артико, кој е Украинец.

Ростерот „Валорант“ се состои од седум руски членови. Меѓу играчите е Владимир „Кајос“ Ивановиќ, менаџерот на тимот. Игор Власов, алијас Редгар, Ајаз' нАц' Ахметшин и Никита' д3ффо' Судаков се исто така храбри играчи за Гамбит Еспорт. Наумов на Богдан Шејдос и главниот тренер Андреј Шолохов, алијас Енг, го комплетираат списокот.

Section icon
Најсилните игри на Gambit Esports

Најсилните игри на Gambit Esports

Во моментов, тимот има ростери во три натпревари. Тие многу се фокусираа на овие три, правејќи ги да станат посилни.

Дота 2

Гамбит формираше а Дота 2 делот во мај 2017. Составот Dota 2 освои второпласирани медали во Катовице и Хамбург на Светското првенство ESL One. Gambit Esports заврши на третото место, со што освои бронзен медал во Сингапур на ONE eSports. Тимот речиси се квалификуваше за големото натпреварување на годината, The International во Шангај. Ова беше откако тие беа вицешампиони кај малолетници во Киев и Букурешт. За време на сезоната DPC 2018-19 Мајор во Москва, тимот се најде меѓу најдобрите осум екипи.

Апекс легенди

Gambit Esports ја започна филијалата на Apex Legends во август 2019 година. Тимот имаше фантастично возење во оваа дисциплина во нивниот прв LAN натпревар, стигнувајќи до финалето на турнирот во Краков. До 2020 година, Gambit Esports беше меѓу најдобрите три европски тимови на континентот. За 18 недели, тимот на Апекс на Гамбит беше најдобро рангиран европски тим.

Храбар

Во септември 2020 година, Гамбит го започна Храбар поделба. Тимот победи на две дисциплини на натпреварувањето на ЗНД и го освои бронзениот медал. Групата Valorant беше првиот тим на CIS што победи на VCT Masters на крајот на март 2021 година. Gambit Esports победи на VCT EMEA Challengers во август. Слично на тоа, во септември, тимот го освои првото место на VCT Masters во Берлин. Тимот заврши на второто место на инаугуративните шампиони на Валорант во декември.

Најсилните игри на Gambit Esports
Зошто е популарен Gambit Esports?

Зошто е популарен Gambit Esports?

На еСпорт тим има собрано милиони следбеници од целиот свет. Gambit Esports успеа да формира партнерства со признати брендови, што го помогна нивниот напредок.
Меѓу партнерите се WASD.TV и Abios. Интерактивна медиумска платформа WASD.TV е услуга за стриминг врз основа на која МТС развива различни одлуки за игри, професионални еСпорт и мултимедијални содржини. Gambit Esports е клучниот партнер на платформата.

Abios е значаен B2B извор на податоци и статистики за еСпортови од 2013 година. Нивниот API обезбедува детални информации и најобемна покриеност на натпреварите, што го прави идеален за секое барање за податоци.

Зошто Gambit Esports е популарен за обложување?

И покрај губењето на клучните играчи и менувањето јазици, тимот на Gambit Esports во LoL го освои IEM Келн втора година по ред. Ова беше шести последователен пласман на тимот во топ-три на настанот на IEM, со што нивниот тим во Лигата ја заработи неофицијалната титула „Мајстори на екстремните мајстори на Интел“

Gambit Esports е уникатен по тоа што тие играат различни познати еСпорт тимови, што го олеснува откривањето на обложувањето на Gambit Esports преку Интернет. Ќе биде едноставно да се најде коефициенти за обложување на нивните тимови Dota 2, Apex Legends и Valorant. Дополнително, наскоро ќе бидат достапни и некои возбудливи натпревари за еСпорт во кои ќе учествуваат тимови од Gambit, како што се Valorant Champions.

Зошто е популарен Gambit Esports?
Награди и резултати на Gambit Esports

Награди и резултати на Gambit Esports

Храбар

Тимот има освоено над 450.000 долари од различни натпревари. 2021 година беше многу успешна година за тимот кога освоија 150.000 долари и 225.000 долари во Храбри шампиони 2021 и VCT 2021: Фаза 3 Мастерс Берлин, соодветно. Gambit Esports победи на VCT 2021: EMEA Stage 3 Challengers Play-offs и VCT 2021: CIS Stage 3 Challengers 1.

Gambit Esports освои четири изданија на турнири VCT 2021 на почетокот на годината. Тоа беа ЗНД фаза 1 предизвикувачи 2, ЗНД фаза 1 мајстори и ЗНД фаза 2 предизвикувачи 2, соодветно.

Апекс легенди

Во пресрет на првото Светско првенство во оваа дисциплина, Гамбит Апекс легенди поставата беше објавена во август 2019 година. Тимот на Гамбит рутински се натпреварува во финалињата на меѓународните турнири и е првиот и единствен европски тим што освоил три европски квалификации ALGS. Тимот има освоено над 160.000 долари од различни натпревари. Оваа година, тимот заврши на третото место во ALGS: 2022 Split 1 Playoffs – EMEA, каде што добија награда од 25.000 американски долари.

Сепак, тие имаа мешани резултати во 2021 година. Тие започнаа со победа на Зимското коло ALGS #4 – Европа и ја завршија годината со освојување на ALGS: 2021 Split 1 Pro League – EMEA. На последниот турнир освоија 30.000 долари. Сепак, помеѓу годината, тие завршија осми во ALGS Championship 2021 -EMEA, освојувајќи 15.025 долари по победата на GLL Masters Spring -Show Match. Тие, исто така, завршија второ и трето во GLL Master Spring -Europe и ALGS Winter Circuit Playoffs -EMEA, соодветно. Во 2020 година, тимот победи на ALGS Online #3 -Европа и ALGS летно коло #1 -EMEA.

Дота 2

Тимот е најуспешната облека на Gambit. Тимот на Dota 2 освои над 700.000 долари од различни натпревари. Овој интернационален тим беше составен на крајот на 2021 година и моментално се натпреварува во втората дивизија на ДПЦ ЕЕУ. Гамбит сè уште не се квалификувал за Меѓународната, главниот настан во најпопуларната МОБА во ЗНД, но тимот цели кон него.

И покрај тоа што имаше помалку вкупни први завршници на турнирите, тимот имаше комерцијален успех на истите турнири. Тие освоија 54.000 и 42.000 долари во StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor сезона 3 и WePlay! Буковел! Мала 2020 соодветно. Претходно, тие освоија вкупно 470.000 долари преку различни турнири. Најмногу беа од The Bucharest Minor и StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor сезона 1, каде што освоија по 70.000 долари откако завршија втори.

Награди и резултати на Gambit Esports
Најдобрите и најпопуларните играчи на Gambit Esports

Најдобрите и најпопуларните играчи на Gambit Esports

Насмеан витез

Официјално познат како Алексеј Свиридов, 20-годишниот играч од Белорусија е вреден, смирен и разумен. Тој ја игра улогата на Кери во Дота 2, што бара од играчите да донесат правилна одлука, и тој досега беше успешен во овој поглед.

Мелојул

21-годишниот украински играч официјално е познат како Максим Пнов. Мелојул е тимски играч кој не се плаши да преземе одговорност. Неговиот длабок базен на херои и способноста да се чувствува удобно во различни стратегии на тимот Dota 2 го прават да се истакне меѓу неговите колеги. Тој собира илјадници следбеници на неговите социјални медиуми и Твич.

AfterLife

25-годишниот Василиј Шишкин е тивок и не зборлест ИРЛ. Afterlife е еден од најискусните offlaners во ЗНД. Тој играше на својот прв Dota 2 мајор во 2016 година, една година пред да се формира првиот тим на Gambit Dota 2.

Редгар

Талентирана личност која е експерт за се. Игор стигна до велемајсторското ниво во Лигата на легендите на EUW и топ 100 во Хартстоун, и го освои шампионатот во Универзитетската лига во Москва во Counter-Strike: Global Offensive. 24-годишниот Русин официјално е познат како Игор Власов.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Gambit Esports
Каде и како да се обложувате на Gambit Esports?

Каде и како да се обложувате на Gambit Esports?

Возбудлив момент е да се коцкате со тимовите на Gambit Esports додека се натпреваруваат против најдобрите во индустријата. 1xBet, Betway, Betwinner, Pixel.bet и Betfair се најдобрите страници за обложување еСпорт за да се најдат шансите за Gambit Esports.

Кога играчите се обложуваат на кој било од еСпорт тимовите на Gambit да победат, тие имаат шанса да заработат пари. Сепак, некои тимови се супериорни во однос на другите и можеби се побезбедна опција. Гамбит има моќен тим Дота 2. Во март 2021 година, Gambit Apex исто така го зазеде првото место на европската ранг-листа.

Гамбит Валорант, за да не биде застарен, беше првиот тим од ЗНД eSports лигата кој го освои VCT Masters. Илја „Тус“ Чернишов, играч на Gambit Fortnite, исто така беше дел од победничкото дуо на DreamHack Open Натпревар во Fortnite Duo.

Која е најдобрата стратегија за обложување на Gambit Esports?

Играчите имаат различни опции за обложување за да изберат, од кои сите се бесплатни за тестирање. Но, корисниците треба да бидат подготвени да одвојат време за да истражат и развијат разбирање за специфичните техники за обложување. Стратегијата несомнено ќе има корист од еСпорт обложувањето на играчите на долг рок.

Обложувањето пред натпреварот е еден од најдобрите начини за обложување на секој тим на Gambit Esports. Обложувачите ќе можат да се обложуваат на одредени пазари пред да започне еСпорт натпревар. Покрај стандардните пазари за победници на натпревари, некои обложувалници ќе им дозволат на играчите да се обложуваат и на други настани специфични за играта.

Каде и како да се обложувате на Gambit Esports?