Најпопуларните еСпортски обложувалници во Србија

Индустријата за е-спорт неизмерно порасна и диверзифицираше во последните пет години. Сега е глобална индустрија од повеќе милијарди долари. Онлајн обложувањето во Србија, сепак, доживеа груб почеток во споредба со другите нации. Првата забележителна обложувачка активност беше во 1964 година кога земјата беше дел од Југославија. Имаше федерален закон направен за да се направи разлика помеѓу класичните игри по избор и специјалните игри по избор. И покрај некои предизвици на почетокот, индустријата ги надмина и порасна импресивно.

Обложувачите во Србија го прифатија потфатот, со огромна популација која се занимава со еспорт секторот. Српската влада воведе регулативи за управување со секторот за игри по 1964 година. Поради отсуството на строги закони за коцкање во земјата, имаше присуство на неколку даватели на услуги за еспорт обложување во земјата. Ова беше вреден потфат во Србија за да се искористи зголемената побарувачка за е-спорт обложување поради зголемениот број играчи.

Најпопуларните еСпортски обложувалници во Србија
Правилно онлајн обложување

Правилно онлајн обложување

Српската влада усвои закон за онлајн коцкање во 2011 година. Законот бараше секоја обложувачка организација што ги поставува своите активности во границите на Србија да ги премести своите сервери во земјата. Доколку компанијата не го стори тоа, ризикуваа да се најдат на црната листа на српска територија.

Владата им даде овластување на властите за коцкање да ги запрат сите нелегални подземни коцкање. Со тоа, владата имаше за цел да го спречи даночното затајување на коцкањето кое доведе до огромни загуби од милиони евра. Како резултат на тоа, многу високи директори за коцкање беа уапсени поради наводи за поткуп.

Меѓутоа, со воспоставена регулаторна структура, многу спортски обложувалници имаа шанса да работат легално во Србија. Повеќето од овие обложувалници почнаа да нудат пазари за обложување е-спорт. Овие се покажаа сè попопуларни во текот на последната деценија.

Правилно онлајн обложување
Историја на е-спорт обложување во Србија

Историја на е-спорт обложување во Србија

Античката историја на коцкањето во Србија може да се проследи уште од Втората светска војна, кога обложувањето ја поттикна економијата на земјата, особено во туристичкиот сектор. Следниот огромен чекор во коцкарскиот сектор се случи во 1960-тите, додека земјата сè уште беше дел од Југославија.

Сојузниот закон направи разлика помеѓу „класични игри по избор“ и „специјални игри по избор“. Овој закон предвидуваше само туристите да можат да учествуваат во специјалните игри по избор во казината. Оваа форма на обложување или пристап до коцкарници беше забранета за локалното население.

Обложување во пост-Југославија денови

Законите во коцкарскиот сектор беа поостри кога Србија беше дел од Југославија отколку кога стана независна. На пример, давателите на услуги за коцкање мораа да го добијат потребното овластување од владата. Откако земјата доби независност, ограничувањата и спроведувањето на обложувањето беа ублажени.

Во 2011 година, секторот за обложување се прошири со Законот за игри на среќа кој легализираше различни видови на коцкање. Некои од овие области вклучуваат казино игри, слотови и онлајн обложување што го отвори патот онлајн обложување е-спорт. Со оваа експанзија, индустријата порасна и стана готовинска крава за српската влада, генерирајќи приходи од даноци и такси за игри.

Во планот за интегрирање на Србија на букмејкерскиот пазар на Европската унија, тие го изменија своето законодавство за коцкање за да бидат усогласени со директивите на ЕУ. Некои директиви кои беа изменети во 2020 година вклучуваат правење лиценци за обложување лесно достапни за приватните организации, како и обид за искоренување на местењето натпревари.

Историја на е-спорт обложување во Србија
Еспортот во денешно време во Србија

Еспортот во денешно време во Србија

Еспортското коцкање во земјата е добро прифатено, привлекувајќи огромен број играчи. Поради оваа причина, најдобрите страници за е-спорт обложување во Србија се етаблираа во земјата. Со приливот на многу даватели на е-спортски обложувања, имаше позитивна промена во квалитетот на услугите, бидејќи секоја компанија сака да добие контрола на пазарот. Многу српски обложувалници нудат добри промоции и бонуси за добредојде за да привлечат нови клиенти. Некои врвни правни компании кои нудат обложување е-спорт вклучуваат Melbet, Betwinner и Bet365. Во моментов, Србија ги блокира интернет провајдерите за нерегулирани обложувалници како начин за контрола на странските спортски книги.

Високата употреба на Интернет го поттикнува обложувањето на еспорт

Интернетот во моментов е голема работа во Србија. Бидејќи е земја со висок среден приход, Србија има добра интернет конекција и користење од 84% во нејзината популација од 8,6 милиони луѓе. Жителите можат лесно да пристапат до интернет услугите, што им го олеснува пристапот на љубителите на коцкање до страниците и апликациите за обложување. Финансиските платформи исто така го прифатија интернетот. Ова им олесни на играчите на е-спорт да управуваат со депозитите и повлекувањата. Способноста за брзо пренесување пари во и надвор од сметките за обложување ги зголемува обложувачките активности.

Периодот кога мејнстрим спортовите беа суспендирани поради Ковид беше добар за е-спорт. Многу луѓе се свртеа кон единствената спортска активност што се нуди. Играчите дознаа за нови патишта и оттогаш пазарот за обложување расте експоненцијално.

Еспортот во денешно време во Србија
Иднината на е-спорт обложувањето во Србија

Иднината на е-спорт обложувањето во Србија

Во догледна иднина, обложувањето е-спорт се очекува да расте и да биде од големо значење за обложувалниците. Ова е поради зголемената технологија која ќе го направи е-спорт коцкањето во Србија лесно достапно. Присуството на сајтови и апликации за обложување е-спорт ги олесни работите. Постојат големи очекувања за повеќе технолошки иновации кои ќе помогнат да се подобри пристапноста и искуството на клиентите при коцкање.

Зголемен е и бројот на еспортски игри, што ќе резултира со пораст на еспортските обложувања. Се очекува на пазарот да се приклучат многу нови обложувалници. Ова ќе биде добро за српската влада поради зголемувањето на приходите од даноците. Играчите, исто така, ќе имаат корист бидејќи новите учесници ќе претставуваат конкуренција на постојните поставки, што ќе ги поттикне да го подобрат квалитетот на услугите или да ризикуваат да ги загубат своите клиенти.

Како што расте оваа форма на обложување, најверојатно ќе се воведе нова легислатива која ќе го регулира обложувањето за е-спорт.

Иднината на е-спорт обложувањето во Србија
Дали казината се легални во Србија?

Дали казината се легални во Србија?

Да, и онлајн и копнените казина се легални во Србија од 1964 година. Единствените промени се честите ажурирања на постојните регулативи за справување со динамичниот пазар на коцкање. Додека Србија беше дел од Југославија, носителите на лиценци за коцкање беа надгледувани од управата на Игрите на среќа. Ова беше оддел во српското Министерство за финансии и економија. Сега, министерството ја контролира националната лотарија и бара да има врска за сите казина со компјутерската мрежа GCA. Регулирањето на казината е олеснето со компјутерската мрежа.

Законски ограничувања и одредби

Според Законот за игри на среќа, на територијата на Србија може да има најмногу десет копнени казина. Законот бара казината да се рамномерно распределени низ целата земја. Во моментов, само две копнени казина добија лиценца да работат во земјата. Овие две казина се Fair Play казиното, сместено во големи хотели, и Grand Casino Beograd сместено во главниот град на земјата, Белград.

Некои од опциите за коцкање што ги нудат двете казина вклучуваат покер, рулет, блек џек и разновидни автомати. Гранд Казино Белград е домаќин врвни турнири како што е серијата покер Мастерс на Дунав, која се одржува во два наврати годишно.

Правна возраст и код за облекување

За да уживаат во услугите на копнено казино во Србија, играчите мора да имаат 18 години или постари. За да пристапат до казиното, играчите треба да имаат лична карта со фотографија за да го докажат својот идентитет. Локалните жители користат лични карти издадени од владата, а странските играчи ги користат нивните пасоши. Исто така, постои строг услов за кодексот на облекување при пристап до овие физички казина. На играчите им е забрането да носат капи, очила за сонце, превез, маски, панталони од три четвртини, шорцеви, бермуди, сандали, штикли, апостолки и се што го покрива лицето.

Српските играчи можат да играат и во онлајн казина кои имаат лиценца за работа во земјата. Нелегално е да се вклучат во казино активности на платформи кои не се лиценцирани. Србија моментално е домаќин на дванаесет локално лиценцирани онлајн казина. Во оваа разновидност се ужива бидејќи Законот за игри на среќа стави крај на монополот што беше создаден од Државната лотарија. Овие онлајн казина вклучуваат Mozzart Bet, Maxbet Casino, Millennium Bet и PinnBet Casino.

Дали казината се легални во Србија?
Законодавство за еспорт во Србија

Законодавство за еспорт во Србија

Во моментов, Србија работеше за да се осигура дека повеќето регулативи во секторот за е-спорт се во хармонија со барањата на Европската унија. Оваа координација му помага на српскиот пазар да биде релевантен и конкурентен во Европа. Има нов предлог-закон воведен од министерот за финансии на Србија за да го замени постоечкиот Закон за коцкање од 2011 година. Предлог-законот има за цел да ги зголеми даноците на интернет и да ги прошири игрите на казино. Еден од предлозите во предлог-законот е да се зголеми даночната стапка за онлајн игри од 5% на 15% од бруто приходот.

Предлог-законот сугерира дека треба да има зголемување на бројот на лиценци за казина на земја. Исто така, ќе се воведат нови ограничувања за локацијата на обложувалниците и автоматите. Тие треба да бидат лоцирани подалеку од образовните институции и не треба да бидат на 100 метри една од друга.

Законодавство за еспорт во Србија
Акти за обложување во Србија

Акти за обложување во Србија

  • Закон за коцкање од 1964 година: Овој акт беше одговорен за легализирање на коцкањето во земјата. Актот беше донесен кога Србија сè уште беше дел од Југославија
  • Српски закон за коцкање од 2011 година: Владата на Србија донесе нов закон за обложување кој стапи на сила во 2012 година.
  • Закон за игри на среќа: Овој закон беше усвоен во март 2020 година и наметна минимално растојание од 100 метри помеѓу обложувачките зглобови. Овој чин влијаеше само на новите обложувалници.
Акти за обложување во Србија
Омилени игри на српските играчи

Омилени игри на српските играчи

Разновидноста на игри е важен аспект на секторот за обложување. Обезбедувањето неколку игри за избор ги одржува играчите забавни и ангажирани во секое време, бидејќи секој ќе може да најде нешто што го интересира.

Врвните платформи за коцкање кои се оперативни во Србија нудат неколку е-спорт игри да ги задоволи различните вкусови и преференции на пазарот. Иако тие се најновиот вид спортско обложување што се нуди, е-спортовите се веќе широко популарни меѓу обложувачите во Србија.

  • ФИФА: Србија отсекогаш била страсна за фудбалот, иако не е моќен центар во Европа. Како резултат на тоа, многу луѓе сметаа дека еспортот на ФИФА е многу поврзан и почнаа да го користат. Водечките обложувалници нудат пазари за обложување е-спорт и бележат постојано зголемување на бројот на клиенти.
  • Дота 2: Популарноста на оваа игра за онлајн битка арена со повеќе играчи (MOBA) се одрази во Србија. Пазарите за обложување лудуваат за време на неговото Dota Pro Circuit и меѓународните натпревари.
  • Контра штрајк: Глобална офанзива: Оваа игра со стрелач од прво лице (FPS) е сакана и поради возбудливоста и поради изобилството на мајорови за обложување. Обложувачите, исто така, сметаат дека е лесно да се разберат и затоа лесно се ставаат разни видови облози.
Омилени игри на српските играчи
Начини на плаќање во Србија

Начини на плаќање во Србија

За непречено искуство со коцкање, има потреба од брзи и без напор трансакции со пари. Депозитите треба да бидат навремени за да се осигура дека облозите се поставени на време. Треба да има и а различни платформи за плаќање така што секој може да најде поволен метод за депозити и повлекувања.

При изборот на платформа за плаќање, треба да се внимава на времето потребно за обработка на плаќањата. Најдобрите сајтови за коцкање кои се со седиште во Србија нудат многу опции за плаќање и повлекување на нивните клиенти за да се задоволат различни потреби.

  • Картички: Меѓу многуте опции за плаќање, дебитните и кредитните картички се омилени на повеќето клиенти поради нивните брзи трансакции. Депозитите се моментални, а повлекувањата се средуваат во рок од неколку работни дена.
  • Е-паричници: Во последниве години, играчите развија желба за платформата за е-паричници. Популарни е-паричници меѓу српските играчи се Skrill и Klarna.
  • Криптовалута: Неодамна, имаше пораст на популарноста на криптовалутите. Ова е главно поради инстант трансакциите што ги нуди и подобрената безбедност. Методот им дава на играчите анонимност, зголемувајќи ја нивната онлајн безбедност.

Други опции за плаќање достапни на српскиот пазар се NeoSurf, Boku, MuchBetter, Neteller, MasterCard, Trustly и Bank Transfer.

Начини на плаќање во Србија
Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања

Некои од важните теми за кои честопати се прашуваат српските играчи вклучуваат:

Дали коцкањето во Србија е легално?

Да. Србија има структури за да водат што е, а што не е дозволено во обложување и коцкање.

Кои се најдобрите е-спортски игри што ги нудат обложувалниците во Србија?

„Најдоброто“ е личен избор. Сепак, играчите во Србија имаат тенденција да претпочитаат обложување во ФИФА, Dota 2 и CS: GO

Кој е најдобриот тип на бонус за казино што го нудат српските казина?

Бонусите за добредојде, бонусите за депозит и бонусите за лојалност се најдобри. Сепак, условите се разликуваат од една обложувалница до друга.

Дали е можно да се пристапи до српските казина со помош на мобилен телефон?

Најдобрите казино-страници во Србија се достапни преку телефон преку апликации и прелистувачи, под услов телефонот да работи со iOS, Windows или Android.

Кои се најдобрите методи за депозит за српските онлајн казина?

Картичките се најпопуларниот начин на депозит во Србија. Популарни се и е-паричниците и крипто.

Дали е можно да се користат криптовалути како начин на плаќање во српските казина?

Да, криптовалутите се прифаќаат во врвните казина.

Дали е безбедно коцкањето во српските казина?

Безбедноста е загарантирана на овие еспортски обложувалници бидејќи потфатот е добро регулиран.

Најчесто поставувани прашања