Соединети Држави

Еспортските игри веќе станаа мејнстрим во САД. САД се меѓу најпопуларните и најпрофитабилните региони во светот во прашањата за е-спортот. Овој „статус“ е инспириран од различни фактори, меѓу кои клучот е што повеќето луѓе ги прифатија конкурентните игри и стриминг како пат во кариерата. Важно е е-спортот, вклучително и гледаноста и коцкањето во Соединетите Држави, продолжуваат да се искачуваат на нови височини.

Обложувањето на е-спорт изгледа многу повеќе како обложување на традиционални спортски настани. Играчите постојано ги притискаат своите предности против обложувалниците во обид да го зголемат својот фонд. Сепак, средината на играта во е-спортот е несомнено различна од онаа на традиционалните спортови.

Соединети Држави

За обложувачот, најважно е обично да ги најде најдобрите онлајн обложувалници за еСпорт. Многу водечки еСпортски обложувалници нудат безбеден начин за уплата и ставање облози. Испитувањето на најдобрите еСпортски обложувалници во САД може да биде збунувачки, особено за новодојденците. За да им помогнеме на обложувачите да прошетаат низ морето на еСпорт-обложувалници во САД, овој напис ќе истакне неколку врвни избори што ги задоволуваат потребите на американските обложувачи на еСпорт врз основа на разновидноста на пазарите за обложување и квалитетот на понудените шанси.

Section icon
Историја на е-спорт обложување во Соединетите Американски Држави

Историја на е-спорт обложување во Соединетите Американски Држави

Американската еСпорт индустрија е индустрија од милијарди долари. Обложувањето е-спорт не е исто како и секој друг тренд; тоа е брзорастечка индустрија која е тука да остане. Исклучителна карактеристика на оваа индустрија е тоа што работите брзо се менуваат, што ја прави оваа индустрија возбудлива и профитабилна во исто време.

Историјата на еСпортот се враќа во 70-тите години по објавувањето на две популарни видеа, Астероиди и Напаѓачи. Ова го означи почетокот на Arcade игрите во историјата на eSports. Во тоа време, индустријата за игри беше доста динамична.

Како што конзолите за игри станаа подостапни во 80-тите, забавите во локалната мрежа станаа норма. Наскоро следеа видео игри со повеќе играчи, а потоа станаа хит во 90-тите. Ова го виде објавувањето на два „популарни наслови“ во тоа време, Quake и Counter-Strike.

Видео гејмерите не мораа да се собираат на одредени области за да играат игри со повеќе играчи со подобрена интернет конекција во САД. Ова привлече многу играчи и гледачи кои можеа да се поврзат на сосема нов начин. Турнирите со ова видов привлекуваат огромна гледаност, не само во Соединетите Држави, туку и ширум светот.

Како што наградните фондови за еСпорт турнирите се искачија на нови височини, љубителите на еСпорт не сакаа да бидат изоставени и набрзо почнаа да ги обложуваат своите омилени тимови. Ова, пак, доведе до популаризација на онлајн обложувањето еСпорт, каде обложувачите можеа да се обложуваат на скинови или вистински пари.

Историја на е-спорт обложување во Соединетите Американски Држави
Еспортот во денешно време во САД

Еспортот во денешно време во САД

Денес, постојат некои рестриктивни прописи во врска со обложувањето спорт и еСпорт. Но, за среќа, сè уште има некои сиви области кои имаат тенденција да бидат поблаги отколку рестриктивни. И покрај тоа, еСпортовите се несомнено најбрзо растечката занимална активност во САД, привлекувајќи близу 300 милиони гледачи.

Соединетите Американски Држави се светски лидер во иновациите, а тоа се протега и на еСпортското обложување. Со оглед на тоа што само неколку американски држави дозволуваат регулирана индустрија за спортско обложување, па дури и неколку го признаваат еСпортот, познат е факт дека американските обложувалници си играат со своите колеги во странство. И покрај ова, обложувањето еСпорт во Соединетите Држави ужива огромен број следбеници.

Со оглед на тоа што еСпортот продолжува да напредува во Соединетите држави, главната грижа е дали индустријата за еСпортови во Соединетите држави има значајна иднина. Досега, некои држави беа приемчиви за еСпортските обложувања, додека други, вклучително и онаму каде што е дозволено спортско обложување, остануваат скептични во врска со еСпортските обложувања.

Испитувањето на тековниот пејзаж за обложување еСпорт во САД несомнено ќе открие што може да го спречи маркетингот да го достигне својот потенцијал. Дополнително, една ваква студија би можела да фрли малку светлина врз тоа што може да има иднината.

Еспортот во денешно време во САД
Иднината на е-спорт обложувањето во САД

Иднината на е-спорт обложувањето во САД

Американската еСпорт индустрија допрва треба да го достигне својот потенцијал. Сепак, се уште има малку светлина на крајот од тунелот. Првично, целната публика се чинеше дека е повеќе заинтересирана за спортско обложување, но пандемијата на СОВИД-19 и други фактори ги принудија обложувачите да размислуваат за еСпорт обложување.

Невидениот раст на индустријата за еСпорт ги нуди сите причини да останеме позитивни за тоа што носи иднината. Потенцијалот за еСпорт обложување објаснува зошто најдобрите обложувалници во индустријата брзо ја искористија можноста понудена од еСпортското обложување.

Несомнено е дека онлајн обложувањето еСпорт е обврзано да биде подостапно за обложувачите. Ова значи дека ќе ја поздрави и одредена конкуренција помеѓу најдобрите еСпортски обложувалници во САД. Така, обложувачите во еспорт може да очекуваат повеќе можности во пошироки размери. Несомнено, иднината на еСпортските обложувања во САД има светла иднина!

Иднината на е-спорт обложувањето во САД
Дали казината се легални во САД?

Дали казината се легални во САД?

Онлајн казино игри забележа голем бум во последниве години. Беше забележано дека американските закони за коцкање влијаеле на историјата на коцкањето на многу начини. Коцкањето остана забрането во повеќето американски држави во последната деценија, освен Луизијана и Невада. Сепак, работите се променија, при што повеќето држави ги легализираа онлајн игрите, вклучувајќи ги и традиционалните онлајн казино игри, лотарии и спортско обложување.

Коцкањето е легално во САД според федералните закони. Сепак, законитоста на коцкањето или игрите во казино доаѓа со некои ограничувања, главно применливи за меѓудржавно и онлајн коцкање. Вреди да се напомене дека коцкањето во стилот на казино е помалку распространето. Како што споменавме претходно, тоа е само во Невада и Луизијана, каде што коцкањето со казино е легално во целата држава. Повеќето, ако не и сите, другите држави кои дозволуваат коцкање во стилот на казино ги ограничуваат активностите на коцкање на одредени географски области.

Иако некои форми на коцкање се сметаат за легални во многу држави, индустријата е високо регулирана. На пример, коцкањето преку онлајн казино е многу веројатно дека е нелегално во повеќето јурисдикции. Сепак, спроведувањето е исклучително тешко и лабаво.

Дали казината се легални во САД?
Законодавство за еспорт во САД

Законодавство за еспорт во САД

Дали може да се обложите на еСпорт во Соединетите Држави? Повеќето обложувачи на еСпорт несомнено би сакале да добијат одговор на ова прашање. Можно е да се обложувате на еСпорт преку Интернет, само од играчите се бара да направат одредена анализа. Да се каже дека законите за обложување во САД се комплицирани би било потценување. Зошто? Разбирањето на законитоста на онлајн спортското обложување, вклучително и еСпортот, бара длабинско разбирање на федералните, државните и локалните закони.

Држави со законодавство за еспорт

Почнувајќи од 2021 година, само четири американски држави имаа специфични закони за обложување еСпорт. Тие вклучуваат Њу Џерси, Невада, Тенеси и Западна Вирџинија. Други држави сакаа да го регулираат еСпортското обложување, што значи дека обложувањето е-спорт е предмет на некои правила и прописи, но не е целосно легализирано. Примери на држави каде што е-спортот е регулиран се Њујорк, Ајова, Илиноис, Арканзас, Делавер, Мичиген, Род Ајленд, Монтана, Орегон, Ново Мексико и Пенсилванија.

Како што стојат работите, другите држави, особено оние кои го легализираа спортското обложување, не го соопштија ставот кога станува збор за обложување на еСпорт настани. Законодавците во многу држави се очекува да го свртат своето внимание на настаните во еСпорт и како тие ќе бидат класифицирани.

Без оглед на државата во која живее играчот, тие мора да обрнат внимание на законите за еСпорт во нивната држава пред да почнат да ставаат облози.

Законодавство за еспорт во САД
Обложување акти во Соединетите Американски Држави

Обложување акти во Соединетите Американски Држави

Обложувањето е високо регулирано во САД. Оваа индустрија е предмет на државни и федерални регулативи. Овие закони допираат до областите каде обложувањето е дозволено, видовите на коцкање, кој може да се коцка и најдобрите практики. Како што рече, еве неколку важни обложувачки акти во Соединетите држави:

Закон за спроведување на незаконски интернет коцкање од 2006 година

Овој акт им забранува на финансиските институции да обработуваат плаќања од лица кои учествуваат во незаконски активности на интернет коцкање. Во светлината на ова, од поединците кои се занимаваат со коцкање се бара да обезбедат докази за нивната правна способност да го сторат тоа.

Индиски регулаторен акт за игри

Овој акт им дава мандат на федерално регулираните индиски племиња да ги регулираат активностите за коцкање во нивните земји. Овој закон беше донесен во обид да се промовира племенскиот суверенитет.

Закон за заштита на професионални и аматерски спортови (PASPA)

Овој Федерален закон од 1992 година, познат и како Закон за Бредли, беше дизајниран да го забрани спортското обложување во сите американски држави и да спречи поединечни држави да ги регулираат активностите на коцкање. Овој закон беше оспорен од Њу Џерси, кој на крајот го виде поништен, со што ја поддржуваше законитоста на спортското обложување во Њу Џерси.

Нелегален деловен акт за коцкање

Овој акт беше специјално донесен за решавање на синдицираното коцкање. Според овој акт, лицата кои се прогласени за виновни за водење, финансирање, управување или водење нелегални бизниси со коцкање се одговорни за парична казна или затвор.

Обложување акти во Соединетите Американски Држави
Омилените игри на играчите на Соединетите Американски Држави

Омилените игри на играчите на Соединетите Американски Држави

Исто како што НФЛ отсекогаш била пред кривата во индустријата за спортско обложување, одредени наслови на еСпорт се многу популарни во Соединетите Држави. Како што расте индустријата за еСпорт, играчите ќе мора да се справат со илјадници опции. Додека поновите титули секогаш имаат шанса да се искачат на врвот, еве некои од нив најпопуларни титули меѓу американските обложувалници за еСпорт.

League of Legends (LoL)

Смеење на глас е еден од најомилените еСпортови на глобално ниво, не само во Соединетите Држави. Оваа игра е несомнено феномен во САД, најмногу поради нејзината достапност како игра за бесплатна игра и фактот дека ги има најпрофитабилните парични награди.

CS:GO

Исто така познат како Контра-штрајк: Глобална офанзива, CS:GO ужива огромна популарност во САД. Оваа игра е неверојатно лесна за гледање и следење, дури и за некој без претходно искуство во eSports, што објаснува зошто оваа игра е синоним за скокови на популарност секоја втора година.

ДОТА 2

ДОТА 2 има блиски сличности со LoL. Овие два наслови за еСпорт се инспирирани од истата игра, Одбрана на античките. Сепак, љубителите на игри обично веруваат дека DOTA 2 е најфлексибилната и најкомплексната варијанта од двете. Главната причина зошто DOTA не е толку популарна како Lol е нејзиниот релативно висок плафон за вештини.

Омилените игри на играчите на Соединетите Американски Држави
Начини на плаќање во Соединетите Американски Држави

Начини на плаќање во Соединетите Американски Држави

Голем дел од акцентот на регулирањето на спортското обложување во Соединетите држави беше инспириран од перењето пари и организираниот криминал, особено од начинот на обработка на парите. Ова значи дека обложувачите во САД треба да бидат максимално внимателни при изборот на начин на плаќање. А добар начин на плаќање треба да бидат безбедни, сигурни и веродостојни. Како што рече, еве неколку популарни категории на начини на плаќање препорачани на американските обложувачи.

Кредитни и дебитни картички

Дебитните и кредитните картички се меѓу најкористените начини на плаќање за играчите на казино во САД. Една од основните причини зошто кредитните/дебитните картички имаат глобална привлечност е нивната пристапност; буквално секој може да им пристапи и да ги користи. Некои од големите имиња во пејзажот на игри во САД вклучуваат Visa, MasterCard и American Express.

Е-паричници

Е-паричниците сега се мејнстрим во американската индустрија за онлајн игри. Тие би можеле да бидат најкористените начини на плаќање во онлајн казината денес поради нивната лесна употреба, брзата обработка на трансакциите и безбедноста на интернет. Додека PayPal е популарен во САД, Skrill и Neteller брзо го достигнуваат чекорот во однос на популарноста.

Бројот на опции за плаќање што ги користат онлајн коцкарите се зголемува од ден на ден. Имено, припејд картичките, ваучерите, криптовалутите брзо добиваат прифатеност во индустријата поради две причини: безбедност и анонимност.

Начини на плаќање во Соединетите Американски Држави
Најчесто поставувани прашања за обложување во САД

Најчесто поставувани прашања за обложување во САД

Дали е-спорт обложувањето е легално во САД?

Легалноста на еСпортските обложувања во САД е сложена работа. Иако безброј обложувалници ги покриваат пазарите за обложување еСпорт, сè уште нема да добие дефинитивен став од правна гледна точка. Сега е на секоја држава да го развие својот став за активноста.

Дали еСпортското обложување се разликува од традиционалното спортско обложување?

И еСпортот и спортското обложување споделуваат многу сличности, вклучувајќи ги системите за обложување и процесот на обложување. Извонредната разлика помеѓу овие два пазари за обложување е тоа што малолетниците учествуваат во еСпорт настани. Ова фрла сомнеж врз законитоста на еСпортските обложувања во повеќето држави.

Може ли американските обложувалници за еСпорт да се обложуваат на меѓународни настани?

Да. Обложувачите на е-спорт во САД секогаш можат да се обложуваат на меѓународни настани за еСпорт. Вреди да се напомене дека повеќето од главните еСпорт настани, вклучувајќи ги LoL и CS:GO се првенствено меѓународни. Сепак, играчите треба да можат да ставаат облози на повеќето еСпорт турнири.

Дали има старосно ограничување за обложување во САД?

Во основа, обложувачите достигнаа полнолетство (најмалку 18 или 21 година или повеќе, во зависност од државата) за да обложуваат на локација за вистински пари во САД.

Најчесто поставувани прашања за обложување во САД