Обединето Кралство

Вљубениците во еспортовите користат духовитост и лукавство за да се коцкаат со победниците во акцијата за обложување на е-спорт во Велика Британија со високи влогови. Обложувањето на е-спорт во Обединетото Кралство (ОК) не е само легално; тој е многу популарен меѓу љубителите на спортот. Всушност, некои од најголемите брендови во индустријата за игри скокаат на банда, бидејќи обложувањето е-спорт во ОК се проширува по дофат и популарност.

Со значителна пазарна вредност, обложувањето за е-спорт во Обединетото Кралство продолжува да го ужива вниманието од големите компании и гејмерите. Од League of Legends до Dota 2, еспортските игри привлекуваат значителни фанови, феноменален раст и рекордни наградни фондови на турнирите.

Обединето Кралство
Обложувалници во ОК

Обложувалници во ОК

Лудилото околу тоа кој ќе победи на големите меѓународни натпревари предизвикува раст на е-спортот и ја поттикнува желбата за инкорпорирање на обложувањето на пазарот. Еве неколку страници за обложување за е-спорт во ОК, кои се зголемуваат во популарноста во ОК

Spreadex

Со 10 проценти од пазарот на обложување за обложување со ширење, Spreadex им нуди на љубителите на обложувањето во Обединетото Кралство низа бенефиции во облозите за игри на еСпорт во живо.

Вирџин Бет

Флексибилноста на плаќањето ја издвојува оваа обложувачка страница од пакетот. Тој нуди широк спектар на опции за плаќање, вклучително и PayPal за оние кои го претпочитаат популарниот дигитален паричник.

QuinnBet

QuinnBet е популарен избор меѓу Британците кои избираат да се обложуваат на е-спорт, нудејќи одличен пренос во живо за стотици настани за обложување еСпорт во Обединетото Кралство.

Со користење на лиценцирани обложувалници преку Интернет, Британците можат легално да се обложуваат. Веб-страниците за е-спорт посветени на коцкањето се фокусираат на видео-игри за да обезбедат значителен пазарен удел во индустријата која постојано се шири и се развива. Во Обединетото Кралство, индустријата за е-спорт обложување во Велика Британија продолжува да расте за 8,5 проценти годишно, создавајќи повеќе од 1200 работни места и придонесувајќи околу 12 милиони фунти во вредност за економијата.

Поради позитивното влијание, Британците ги промовираат страниците за обложување е-спорт во Велика Британија на секое ниво. Од технолошкиот напредок до регулаторната стабилност, растечката е-спорт индустрија во ОК има многу корпоративна и владина поддршка за да и помогне да го достигне својот највисок потенцијал додека пазарот еволуира од своите скромни почетоци до робустен ангажман на навивачите.

Обложувалници во ОК
Историја на еСпорт обложување во Обединетото Кралство

Историја на еСпорт обложување во Обединетото Кралство

Esports измина долг пат од турнирите на Space Invaders во 80-тите до неодамнешниот налет на ESPN на пазарот. За само неколку децении, индустријата прерасна во пазар од повеќе милијарди фунти. Уште во 70-тите, натпреварувачките е-спортови ја освоија имагинацијата на играчите. Од тенис до вселенски војни, претходните игри привлекоа значителен интерес кај учесниците на турнирите. Во 1981 година, беше формирано првото тело за светски рекорди за игри, Twin Galaxies, за следење на резултатите на играчите во популарните видео игри.

До 90-тите, конзолните игри беа бес меѓу ентузијастите кои беа нурнати во борба и видео забава во прво лице. Развојната технологија ја револуционизира играта, отворајќи ја далечинската групна игра преку локални мрежи (LAN).

Во 1997 година, организаторите започнаа професионална кибератлетска лига, а играчите на е-спорт уживаа зголемена популарност, при што некои заработуваа значителни суми пари од игра и промоции. Џонатан „Fatal1ty“ Вендел е еден од пионерите кој наводно привлекол повеќе од половина милион за време на својата гејмерска кариера.

Раните успеси ја поставија сцената за популарноста на обложувањата за е-спорт во Обединетото Кралство да вртоглаво расте во наредните години. Во 1999 година, Counter-Strike започна и продолжи да ужива популарност низ целиот свет. До 2000 година, гејмерите на Xbox играа еден против друг на Halo 2, претходник на други популарни видео игри со стрелање во прво лице, како што е Call of Duty.

Неодамнешни

Со оглед на тоа што гејмерите играат од далечина со пријателите и странците на интернет, индустријата продолжува да расте. Всушност, универзитетите низ ОК го интегрираат е-спортот во наставната програма. Еволуцијата на е-спортот во образованието бележи лансирање на курсеви на ниво на колеџ, обука за кариера и тимски натпревари.

Неодамна, масовниот раст на Обединетото Кралство за обложување е-спорт се прелеа во традиционалните медиуми, а истакнати публикации покриваат натпревари и емитување програми за е-спорт на големите мрежи. Веб-страниците за обложување во Обединетото Кралство преминаа во мејнстрим животот.

Во текот на последните неколку години, индустријата за е-спорт обложување во Велика Британија масовно порасна и продолжува да цвета. Со поголемо покривање низ големите публикации што се емитуваат на масивни мрежи како ESPN, е-спортот има свое влијание и преминува во мејнстримот. Со очекуван приход од речиси 6 милијарди долари до 2027 година од само 776 милиони долари пред една деценија, глобалниот раст покажува колку пазарот станува влијателен за идните генерации.

Иднина

Бидејќи индустријата за е-спорт обложување во Обединетото Кралство продолжува да привлекува обожаватели, иднината изгледа ветувачка. Всушност, светското првенство за легенди во 2021 година привлече речиси исто толку гледачи колку и Супербоул. До 2023 година, експертите предвидуваат дека пазарот ќе ужива годишна стапка на раст од 15 проценти. Во Обединетото Кралство, веб-локациите за еспортско обложување ОК ќе предизвикаат експоненцијален раст во креативната и дигиталната индустрија, со 8 проценти од глобалниот пазар за обложување е-спорт во Велика Британија.

За обложувалниците, екстремниот раст носи значителни приходи од обожавателите кои се желни да додадат уште поголема возбуда на играта и гледаноста. Глобалните брендови носат легитимитет на пазарот. На пример, Levi, Marvel Entertainment и Red Bull инвестираат милиони во спонзорирање на тимови и турнири.

Со речиси 460 милиони глобални и очекувано зголемување до речиси 650 милиони до 2023 година, популарните играчи на е-спорт привлекуваат бази на обожаватели кои сакаат да обложуваат пари на чести индивидуални и тимски победници.

Обложувачите имаат низа опции за обложување. Од едноставно обложување на натпревар до посложени облози, коцкарите може да изберат да комбинираат многу облози или да обложуваат на купон за акумулатор, што е поризичен предлог. Поконкретните опции за обложување им овозможуваат на играчите да се обложуваат на тоа кој тимски играч регистрирал најголем број убиства или победил на картата во Counter Strike-Global Offensive. Набљудувањето на натпреварите во живо им помага на обложувачите да избираат облози за обложување во игра.

Со оглед на тоа што пазарот на обложување останува во чекор со широката популарност на е-спортот, регулаторите работат на обезбедување безбедност за милиони Британци кои се обложуваат на е-спорт игри.

Историја на еСпорт обложување во Обединетото Кралство
Дали казината се легални во Обединетото Кралство?

Дали казината се легални во Обединетото Кралство?

Обложувачите во ОК мора да ја проверат лиценцата на обложувалницата за да се уверат дека таа работи легално. Веб-страницата обично претежно прикажува информации за лиценцата за игри на почетната страница и делот за помош. За да се осигура дека обложувачот законски се обложува, од клучно значење е да се лоцираат информациите за лиценцирање пред да се отвори онлајн сметка со одредена спортска книшка за е-спорт обложување во ОК.

Бидејќи обложувањето е-спорт е во рана фаза во споредба со други спортски обложувања, како што се коњски трки, неколку веб-локации нудат можности за еспортски обложувалници во ОК без да добијат соодветна лиценца за работа.

Законите

За претпријатието да понуди обложување за е-спорт во ОК, неговите менаџери мора да добијат лиценца од Британската комисија за коцкање. Од 2005 година, Законот за коцкање го регулира комерцијалното обложување во ОК, вклучително и Лотаријата. Ако обложувачот не може да најде информации за лиценцата, треба да истражува други установи за еспортски игри, кои се соодветно лиценцирани и работат легално.

Комисијата има строги барања за одобрување. Установите мора да докажат дека не манипулираат со коефициентите на натпреварите за да обезбедат фер обложување за учесниците. Забрането е обложување со имот за спортска книга, како што се аватари. Употребата на законско средство гарантира дека куќата нема да ги искористи предностите на обложувачот.

Лиценцираните објекти мора да ја проверат идентификацијата на играчот со идентификација издадена од владата, како пасош или возачка дозвола. Идентификацијата ги спречува малолетниците да учествуваат во коцкање и ги штити играчите од измамници.

Дали казината се легални во Обединетото Кралство?
Омилените игри на играчите на Обединетото Кралство

Омилените игри на играчите на Обединетото Кралство

Со текот на годините, игрите за е-спорт продолжија да се развиваат. Од 2010 година, борбените онлајн игри со повеќе играчи привлекуваат милиони следбеници. Со спротивставување на два тима од пет играчи еден против друг, соиграчите користат стратегија, вештина и елементи на играта за да ја победат противничката екипа. Секој гејмер контролира лик кој станува посилен, соработува со членовите на тимот и се обидува да го победи непријателот.

Од League of Legends до Dota 2, битките со повеќе играчи експлодираат во популарност. Со повеќе од 115 милиони регистрирани сметки на играчи, League of Legends е лидер во игрите. До 2019 година, Dota 2 исто така уживаше значителна популарност со меѓународен награден фонд од повеќе од 34 милиони американски долари, во споредба со наградниот фонд на Лигата од 6 милиони долари.

Дополнителни игри кои уживаат популарност во ОК се CS:GO, Rocket League, Fortnite, Overwatch и Valorant. Поединечно и колективно, овие игри влијаат на начинот на кој играчите се поврзуваат еден со друг и го поттикнуваат веќе популарниот пазар со привлекување милиони спонзорства и парични награди од големите корпорации.

Како што е-спорт тимовите и организаторите управуваат со силни и растечки заедници базирани на интернет, дигиталниот стриминг преку YouTube, Twitch и други платформи стануваат најпогодни методи за дистрибуција за еспортски натпревари. Со речиси 5 милијарди редовни корисници на интернет и повеќе од 50 милијарди онлајн пазар на коцкање, натпреварите за е-спорт допрва треба да го достигнат целосниот досег, приходите и потенцијалот на влијанието на ОК.

Омилените игри на играчите на Обединетото Кралство
Начини на плаќање во Обединетото Кралство

Начини на плаќање во Обединетото Кралство

Со оглед на тоа што повеќе обложувачи учествуваат во обложувањата за е-спорт во ОК, сигурните начини на плаќање нудат опции за финансирање на сметките за спортски книги. Еве неколку опции за обложување за еспорти во ОК што им нудат на коцкарите кои поставуваат дигитални облози.

Кредитни картички

MasterCard и Visa се високо почитувани брендови, кои и двете нудат сигурни опции за плаќање. Обложувалниците во Обединетото Кралство им дозволуваат на патроните да вложуваат депозити со кредитни и дебитни картички поради докажаната безбедност и удобност за клиентите. Глобалните безбедносни мерки гарантираат дека играчите се заштитени кога депонираат средства за обложување во Обединетото Кралство.

Нетлер

Neteller е популарен е-пакет што установите за е-спорт во Обединетото Кралство широко го прифаќаат за депонирање средства и задоволување на долгови за обврски за обложување. Познат по моменталните трансакции, е-паричникот нуди обештетено, сигурно финансирање. Со едноставен процес на регистрација, обложувачите можат да користат 22 различни валути кога безбедно депонираат пари за обложување.

Скрил

Skrill е ewallet, кој е популарен поради неговите робусни безбедносни карактеристики и леснотијата на користење. Обложувачите ги привлекуваат и разумните такси на платформата, обезбедувајќи им евтини и бесплатни услуги на корисниците. Следејќи ги строгите прописи од Управата за финансиско однесување, Skrill ewallet им помага на ентузијастите за е-спортови безбедно да обложуваат пари онлајн.

PayPal

Како меѓународно признат бренд, PayPal им нуди на Британците истата погодност и функции што го направија ewallet глобално популарен. Додека некои играчи можеби претпочитаат кредитни картички, PayPal им нуди на обложувалниците безбеден начин да ја користат кредитната картичка без да ја достават на онлајн-страница за обложување е-спорт во ОК. Обложувачите се регистрираат за PayPal со тоа што на платформата и даваат информации за потврдување на идентитетот.

Начини на плаќање во Обединетото Кралство
Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања

Вљубениците во еспортовите и обложувачите ги бараат одговорите каде и како да се обложуваат. Еве одговори на неколку најчесто поставувани прашања. Изборот на букмејкер и депонирањето средства е првиот чекор за обложувачите кои избираат да учествуваат во еспортското обложување, еден од најбрзо растечките пазари во светот.

Што е еСпорт обложување?

Бидејќи е-спортот е пазар од повеќе милијарди долари, неговата популарност продолжува секојдневно да расте. Коцкарите се приклучуваат на рангот на ентузијасти за е-спорт. Професионалните играчи ги спротивставуваат вештините еден против друг за да освојат милиони пари на награди достапни годишно.

Во исто време, обложувачите ставаат облози за тоа кој играч или тим има најдобра ментална острина и експертиза за играта да надвладее. Користејќи дигитален паричник, обложувачите ставаат парични облози на тимови за е-спорт и индивидуални играчи. Ако коцкарот е точен, тој може да добие исплата, според шансите достапни во моментот на облогот.

Како да изберете букмејкер?

Истражувањето лиценцирани обложувалници е најдобриот начин да изберете онлајн обложувач. Повеќето спортски книги ќе понудат атрактивни стимулации за регистрирање на нови обложувачи. Во ОК, обложувалниците мора да покажат доказ за лиценцирање. Внимателно прочитајте ги условите, шансите и промоциите на веб-страницата. Споредете различни веб-локации додека внимателно ги читате прегледите на интернет.

Ограничувањата се однесуваат на одредени промоции. Тоа е вообичаено за обложувачите кои не ги читаат ситните букви погрешно да ги разберат условите поврзани со бонуси и стимулации. Лиценцираните објекти се со поголема веројатност да ги следат воспоставените закони, правила и упатства. Осигурајте се дека обложувалницата е лиценцирана пред да депонира средства.

Дали е безбедно да се депонираат пари кај обложувачница за еСпорт?

Нелиценцираните обложувалници не се безбедни. Проверете за да се осигурате дека веб-локацијата е лиценцирана од Комисијата за коцкање на ОК. Комисијата ги следи строгите прописи при одобрувањето на коцкарските установи. Лиценцираната платформа смело ќе прикаже доказ за лиценца на почетната страница. Доколку не е сигурен, обложувачот може да ја контактира Комисијата за да потврди дали бизнисот со е-спорт обложување во ОК е легално функционира.

Дали коцкањето на еСпорт предизвикува зависност?

Како и сите коцкарски активности, експертите препорачуваат учесниците, кои обложуваат пари на е-спортски натпревари, тимови, играчи и резултати, да изберат самостојно да го следат однесувањето на обложувањето. Препознајте ги предупредувачките знаци на прекумерно коцкање, вклучително и неможноста да се запре коцкањето или обложувањето повеќе отколку што играчот може да си дозволи да потроши. Лиценцираните страници за обложување за е-спорт во ОК може да им понудат информации на посетителите за организации, кои им помагаат на проблематичните коцкари.

Најчесто поставувани прашања