Betsafe CS:GO партнери за обложување со GODSENT

Новости

2022-10-20

Betsafe стана ексклузивен партнер за обложување на Godsent откако потпиша договор меѓу двете компании. Обложувач изјави дека фокусот ќе биде ставен на CS: GO иако компанијата се состои од професионални тимови за е-спорт, играчи и производители на содржини од десет различни е-спортски игри, вклучувајќи ги Лигата на легендите и Дота 2.

Betsafe CS:GO партнери за обложување со GODSENT

Еспортот добива голем замав во последните неколку години. Бидејќи сите големи спортски настани беа одложени во пролетта, е-спортовите добија поголема изложеност, што ја зголеми нивната привлечност за пошироката публика. Според Ким Екелунд, шеф на маркетинг за Шведска во Betsson Group, глобалната пандемија дополнително ја зацврсти позицијата на е-спортот.

Betsafe, една од најхрабрите и најактивни компании, беше еспорт тимизбор на ова спонзорство. Двете групи веруваат дека во иднина ќе има многу поголем напредок во еспортската индустрија. Затоа, ова спонзорство помеѓу амбициозните GODSENT и Betsafe е опиплива илустрација за нивната посветеност на иднината на е-спортот.

Влијанието на Партнерството врз Божјиот Сент

Договорот ќе ги опфати сите планирани игри за GODSENT со содржина богата со податоци, релевантна. Интересот на неендемичните комерцијални партнери за е-спортот може да се искористи за да се мери неговиот раст, а партнерството на GODSENT со BetSafe особено го нагласува напредокот на CS: GO. 

Не е изненадувачки што компанијата за обложување избра организација со високо ценење CS: GO да биде нејзиниот прв партнер за е-спорт бидејќи играта одамна е омилена меѓу коцкарите за е-спорт.

Во изјавата за печатот, Лудвиг Сандгрен, извршен директор на GODSENT, рече дека се воодушевени што Betsafe, со својата долга историја на инвестирање во уникатни содржини и спонзорства, ја потпишал оваа долгорочна посветеност со нив. Betsafe е идеален партнер за GODSENT поради неговата огромна амбиција. Како што тимот се развива во компанија од прв степен, тој ќе игра значајна улога во нивното CS: GO поделба и служат како одличен стратешки партнер.

Влијанијата на партнерството врз Betsafe

Ова е прв договор за спонзорство за е-спорт на Betsafe, тврдат од спортската обложувалница. Целта на партнерството е да се подобри понудата за обложување на Betsafe со фокусирање на соработката помеѓу двете страни и активирањето на социјалните мрежи. 

Поради својата популарност меѓу европските обложувалници за е-спорт, се очекува дека компанијата ќе се концентрира главно на CS: GO сцената. Дополнително, во текот на партнерството, се очекува да се направат снимки од зад сцената.

Операторот, исто така, вели дека аранжманот силно ја нагласува блиската соработка и ангажманот на социјалните медиуми, покрај свесноста за брендот и финансиската поддршка. Трансакцијата беше овозможена со соработка со Godsent и давателот на податоци GRID Esports. Како дел од аранжманот, GRID ќе понуди низа содржини за претстојните натпревари на Godsent.

Дали Godsent е популарен тим за еспорт?

Со поделби за Counter-Strike, Call of Duty, League of Legends и PUBG, Godsent е добро позната шведска професионална компанија за е-спорт. Пронакс се впушти во формацијата на својот тим откако го напушти првиот Fnatic постава.

На 15 август 2016 година, GODSENT го презеде поголемиот дел од претходната постава, во која беа вклучени Jesper "JW" Wecksell, pronax, Freddy "Krimz" Johansson и Robin "flusha" Rönnquist. Ова се случи како резултат на тргување со играчи во шведската CS: GO про-сцена, бидејќи Fnatic ги купи и Simon "twist" Eliasson и Jonas "Lekr0" Olofsson. Math Lekr0 и KRiMZ подоцна беа заменети назад помеѓу Fnatic и GODSENT во друга рунда тргување.

Во квалификациите за ELeague Season 2, GODSENT загуби од Alternate aTTaX и со тоа беше дисквалификуван од лигата. Офлајн квалификациско место за претстојниот CS: ОДИ мајор, мајорот на ЕЛЕГА, Атланта, доби уверување откако тимот го порази Хелрејзерс во финалето на Европското првенство во мали нозе на 6 ноември 2016 година.

Тимот изјави на 21 јуни 2018 година дека засега ќе ги прекине сите операции. Според ГОДСЕНТ, одлуката за затворање на организацијата била договорена од сите инволвирани страни во нејзиното управување и тоа било најдоброто решение за секој засегнат.

Божји достигнувања

По спојувањето со шведската е-спорт група The Final Tribe, GODSENT ги рестартираше активностите во септември 2019 година. Во ноември, ја купи поставата CS:GO на SMASH Esports подоцна истата година.

Многу натпревари се освоени од Godsent, вклучително и DreamHack Open Септември 2021 година: Северна Америка, кога го совладаа Екстра Солт во првенствениот натпревар. Тимот триумфираше над Gambit Youngsters во LOOT.BET/CS Сезона 7 и во 2020 година. Тие дојдоа четврти на ICE Challenge 2020 истата година.

TACO, latto, dumau, cky, adr и dead беа купени од 00 Nation од GODSENT на 30 јуни. Покрај тоа, HEN1, кој беше потпишан во март, беше отпуштен. Единствениот CS:GO играч на тимот во моментов е Бруно „b4rtiN“ Камара. Во јануари 2021 година, Бразилецот беше купен. Спортистот ќе продолжи да му помага на тимот да успее бидејќи се истакна во неколку други натпревари. 

B4rtiN триумфираше на голем број натпревари, вклучувајќи го и DreamHack Open: Северна Америка, септември 2021 година и ESEA Cash Cup: Северна Америка, лето 2021 #2.

Најнови вести

Основи на коефициенти за обложување еспортски
2022-12-01

Основи на коефициенти за обложување еспортски

Новости