Сертификат за облак на Paf за обложувачници во Esport

Новости

2022-11-03

Богатството веб-локации им дава на корисниците можност да се коцкаат на нивните омилени турнири за видео игри. Читателите можат да го посетат EsportRanker ако сакаат да ги бараат најдобрите достапни страници за е-спорт обложување. Paf се издвојува поради неговата неодамнешна сертификација за облак. Овој развој најверојатно ќе привлече обложувачници за еспорт кои сакаат сигурен системски интерфејс.

Сертификат за облак на Paf за обложувачници во Esport

Паф е-спорт обложувач работи на облак технологија. Овозможува страницата да работи што е можно поефикасно. Во минатото, обложувалниците за е-спорт бараа скапи сервери на лице место. Меѓутоа, со облак системите, страницата може да фокусира повеќе од својот буџет на подобрување на искуството на клиентите. Многу букмејкери се потпираат на складирање од трети страни поради оваа причина. 

Паф е една од ретките фирми за е-спорт што доби сертификат ISO 27017. Тоа е највисоката достапна верификација кога станува збор за извонредност во облак сајбер безбедноста. Затоа, има смисла дека Paf може да забележи и пораст на нови клиенти во годините што доаѓаат.

Кога коцкар ги бара вистинските страници за еспорт обложување, тој ќе избере оние што одговараат на специфични критериуми. Ова може да вклучува нудење одлични бонус промоции, разновидни пазари за е-спорт и 24/7 поддршка за корисници. Сепак, најважниот фактор ќе биде безбедноста. Коцкарот ќе и верува на страницата со доверливи податоци за нивниот идентитет и банкарски детали. 

Индустријата често ги наведува лиценците како знак на легитимност. Ако клиентот сака дополнителен слој на безбедност, може да го избере Paf. Нивната неодамнешна сертификација за облак им дава предност пред ривалските обложувалници за е-спорт.

Фокус на шведските пазари

Од друга страна, постојат знаци дека Паф нема да постигне глобална база на публика. Ова се должи на нивниот фокус на коцкари со седиште во нордиските земји. На пример, во 2021 година, компанијата купи брендови кои се грижеа првенствено за шведските клиенти. Како резултат на тоа, Paf стана шестиот најголем оператор за игри во нацијата. 

Во овој период, Кристер Фалстед, главен извршен директор на Паф, изјави дека фирмата ќе ги преземе само локациите за коцкање кои поттикнуваат одговорно коцкање. Тој, исто така, објасни дека таквите страници ќе треба да имаат прилично голема и воспоставена база на клиенти.

Не е случајно што Паф ја таргетираше Шведска. Нивното седиште се наоѓа на Оландските Острови, територија која граничи со Шведска и Финска. Кристер Фалстед изјави дека една клучна амбиција на Паф е да стане „водечки играч на шведскиот лиценциран пазар“. Затоа, љубителите на еспортско обложување со седиште надвор од Скандинавија може да бидат разочарани.

Разбирање на ранливости

Постојат неколку причини зошто неодамнешната сертификација на облак на Paf ќе ѝ позавиди на индустријата за обложување е-спорт. Верификацијата ISO 27017 вклучува анализа на потенцијалните пропусти и доаѓање до остварливи решенија. Сајбер криминалот станува сè пософистициран. За да се справи со тоа, на обложувалницата ќе му треба кодекс на пракса што ги препознава најновите закани. 

Кога се користи облак-технологијата, податоците и на клиентите и на провајдерите се изложени на ризик. Паф изјави дека редовно го прегледува својот ISMS (Систем за управување со безбедноста на информациите) за да остане што е можно поефективен. Добивањето сертификат од ISO покажува дека оваа локација има исклучителна технолошка безбедност.

Ако друга веб-локација за обложување е-спорт сака да го имитира овој успех, прво ќе треба да ги промени своите политики. Ова може да вклучи целосен ремонт на безбедносниот систем. Наместо да чека нивниот сегашен обложувач да ја подобри нивната безбедност, коцкарот би можел наместо тоа да се префрли на Паф. Сепак, како што беше претходно наведено, локацијата првенствено е наменета за луѓе кои живеат во нордиските нации.

Надвор од еспортот

Исто така, треба да се нагласи дека пазарите за е-спорт се само еден аспект на Паф. Компанијата исто така нуди редовно спортско обложување и казино игри, вклучувајќи игри на маса и слотови. Делот за е-спорт обложување на нивната веб-страница нуди само a избор на помејнстрим наслови на игри. Тие вклучуваат CS:GO, Dota 2, League of Legends и Starcraft 2. 

Paf нема да им се допадне на оние кои бараат ниско искуство во еспортот. Наместо тоа, таа е наменета за коцкари кои сакаат обемна веб-страница со најдобра можна технолошка безбедност на облакот.

Сè уште голем пазар

Пејзажот за обложување е-спорт останува експанзивен. Само затоа што Paf има супериорна безбедносна сертификација, тоа не значи дека мнозинството обложувачи ќе се соберат на нивната локација. Има премногу заситеност на пазарот за да се случи ова. Обожавателите на е-спортот со специјализирани интереси се распространети низ широк спектар на веб-страници.

Се чини поверојатно дека оваа неодамнешна вест ќе принуди бројни обложувалници да ја подобрат нивната севкупна безбедност. За среќа, легитимните локации се веќе прилично безбедни. Ретко, но не и невозможно е овие страници да претрпат сајбер напади. 

Клиентите можат да се заштитат себеси со избирање на вистинските провајдери. Ова може да се утврди со читање прегледи фокусирани на нивниот безбедносен запис за облак системот. Паф докажа дека модерните обложувалници за е-спорт можат да бидат што е можно побезбедни. Други фирми исто така би можеле да го копираат овој пример.

Најнови вести

Основи на коефициенти за обложување еспортски
2022-12-01

Основи на коефициенти за обложување еспортски

Новости