Светот на Betsson Esports обложување

Новости

2022-10-27

Да помогне Бетсон група ја прошири својата онлајн спортска книшка во Соединетите Држави, процесорот за плаќање Nuvei соработува со шведската компанија за коцкање. Во Колорадо, Бетсон основаше бизнис кој го носи името Betsafe. Играчите можат автоматски да депонираат пари на нивните сметки за игри од нивните банкарски сметки користејќи ја можноста за инстант банкарски трансфер на Nuvei.

Светот на Betsson Esports обложување

Инстантните повлекувања, кои им овозможуваат на играчите да ги добиваат своите добивки веднаш и деноноќно на нивните банкарски сметки, се уште една придобивка за играчите. Кога првичната трансакција е завршена, Nuvei исто така ги токенизира финансиските информации на играчите за да можат да депонираат пари или да бараат исплати користејќи механизам за плаќање со „еден клик“.

Со соработката, Бетсон се придружува на растечката група на сајтови за еспорт обложување и други обложувалници кои користат Nuvei за нивните барања за плаќање. Поради интеграцијата на Nuvei со мрежата за плаќања во реално време на The Clearing House, гејмерите можат моментално да депонираат пари и да повлечат средства од нивниот паричник за игри на нивните банкарски сметки преку оваа врска.

Според претседавачот и извршен директор на Nuvei, Филип Фајер, инстантните, лесни депозити и плаќањата во реално време се од витално значење за да се задоволат потребите на американските играчи за нивните најдобри страници за обложување е-спорт. На возбудливиот и брзо развивачки пазар на игри во САД од 2022 година, давателот на плаќања соработуваше со некои од најистакнатите оператори, вклучувајќи го и Betsson.

Бетсон победи на шведските награди за коцкање 2022 година

На шведските награди за коцкање, кои во живо ги пренесуваат индустриските групи SPER и BOS, на Betsson му беше врачена новата награда за задоволство на клиентите - маркетинг. Овие почести ги препознаваат пофалните проекти, групи и лидери кои имаат зголемена одговорност и одржлив раст во секторот за коцкање.

Иако овој сектор носи радост и забава за многу луѓе во Шведска, конкретните прашања сè уште треба да се решат. Обемот и агресивноста на рекламирањето за коцкање се нештата што често предизвикуваат голема доза на критики. Затоа, за прв пат, шведските награди за коцкање додадоа сосема нова категорија: Задоволство на клиентите - Маркетинг. 

Бетсон ја освои оваа награда поради нивната веб-серија Fimpen's Resa, што во превод значи Fimpens Journey, што навистина ги освои срцата на шведските спортски фанови.

Зошто Бетсон беше победник?

Жирито го наведе следново кога го прогласи Бетсон за победник: Во свет каде што маркетингот често се поистоветува со реклами и кратковидни конверзии што ризикуваат да се зголеми преоптоварувањето со рекламите, Бетсон избра да произведува висококвалитетна содржина што просечниот гледач ја гледа за импресивни 17 минути по ред. 

Со оглед на тоа што програмата сега е во својата четврта година, јасно е дека ова е долгорочна стратегија која е од корист и на Бетсон и на нејзините гледачи. Покрај брзите добивки и бонуси, негува емотивна врска со Бетсон. Откако остави впечаток, Бетсон го „хокеаризираше“ жирито како победници. Ова е причината зошто на најдобри рецензенти за обложувалници за е-спорт има толку многу позитивни критики за Бетсон.

Што значи оваа награда за Букмејкерот?

Победникот, Робин Олениус, менаџер за односи со јавноста во Бетсон, ја изрази својата среќа што ја однесе наградата дома во услови на силна конкуренција. Според нивното мислење, она што го дошле во партнерство со Fimpens Resa навистина се издвојува како најдобра практика за тоа како операторот на обложување може да даде вредност преку суптилна комуникација. 

Компанијата произведува висококвалитетен материјал кој привлекува и ги ангажира љубителите на хокејот низ целата земја. Како резултат на тоа, тие се почестени да добијат вакво признание на шведските награди за коцкање во често критикуваниот сектор за неговата агресивна промоција.

Бетсон издава обврзници за да собере 90 милиони евра

Тригодишните обврзници, вредни 90 милиони долари, беа издадени од Betsson, шведски онлајн игри и спортски книги. Тие требаше да созреат во јуни 2025 година. Бетсон не прецизираше како ќе се искористат средствата, но тие доаѓаат додека компанијата се обидува да расте на неодамна регулираните северноамерикански пазари.

Каматната стапка на обврзниците е фиксирана на 6,5% плус три месеци од реперот за заедничка каматна стапка, меѓубанкарската стандардна стапка на ЕУ (ЕУРИБОР). Мартин Ахман, главниот финансиски директор, го изрази своето задоволство од значителниот интерес за новата обврзница на компанијата од страна на широк спектар на инвеститори, вклучително нордиски и меѓународни институции. 

Финансискиот директор сметаше дека акцијата покажува доверба во нивната корпоративна стратегија, која продолжува да произведува постојани парични текови и профитабилен раст.

Дополнително, Бетсон ги откри резултатите од својата тендерска понуда на имателите на неподмирените обврзници на фирмата во вредност од 1 милијарда SEK (79 милиони фунти, 97 милиони долари или 93 милиони евра), кои треба да достасат кон крајот на септември. Понудата, која треба да заврши на 15 јуни 2022 година, е еквивалентна на 100,5% од номиналната вредност на секоја обврзница плус пресметана и неплатена камата.

Понтус Вернблум станува член на Бетсон

Бетсон ја ангажираше фудбалската ѕвезда Понтус Вернблум како нејзин нов бренд амбасадор за да продолжи да ја произведува најдобрата содржина во шведскиот гејминг сектор. Вернблум, чија кариера беше штотуку завршена, ќе биде дел од тековната инвестиција на Бетсон во шведскиот и фудбалскиот спорт. За хокеј, тенис и падел, Бетсон веќе работи со Кристијан „Фимпен“ Еклунд и Јонас Бјоркман.

Понтус Вернблум играше за АЗ Алкмар во Холандија, ЦСКА Москва во Русија и ПАОК во Грција додека не одлучи да ја нарече кариера во 2021 година во ИФК Гетеборг. Тој сега има нова позиција како партнер со Бетсон, каде меѓу другото ќе учествува во активностите на компанијата околу фудбалот и многу други иницијативи и продукции поврзани со спортот.

Најнови вести

Основи на коефициенти за обложување еспортски
2022-12-01

Основи на коефициенти за обложување еспортски

Новости