Обложувалниците за е-спорт прифаќаат Maestro

Maestro е дебитна картичка во сопственост и управувана од Mastercard, глобално прифатена во многу земји. Тој е многу популарен на онлајн-страниците за обложување е-спорт и се смета за безбеден поради неговата употреба на технологии за шифрирање.

Придобивките од користењето на оваа картичка се тоа што може да се користи во различни земји, може да се користи во различни продавници, а корисникот нема да има потреба да носи готовина или да чува пари во своите паричници. Може да се користи и за интернет трансакции или за подигање готовина од банкомати.

Обложувалниците за е-спорт прифаќаат Maestro
За Маестро

За Маестро

Маестро е главен начин на плаќање за онлајн како и офлајн трансакции. Тој е популарен поради неговата поддршка, леснотијата на користење и достапноста на различни канали.

Картичката е популарна опција за дигитално плаќање што луѓето ја користат кога вршат трансакции кои се движат од различни намени. Се користи за сè, од купување намирници, до онлајн набавки и, во некои земји, за јавен превоз. Исто така, широко се користи на онлајн веб-страници за е-спорт.

Mastercard Maestro е бренд за дебитна картичка и припејд картички што е управуван од Mastercard од 1991 година. Овие картички се добиваат од партнерските банки и се поврзани со банкарската сметка на сопственикот на картичката, додека за припејд картичките не е потребна банкарска сметка за работа.

Maestro е прифатен на приближно петнаесет милиони ПОС терминали во 93 земји.

Според неодамнешното соопштение, Maestro ќе биде исфрлен од Европа почнувајќи од 1 јули 2023 година. Банките и другите издавачи на картички во Европа ќе треба да ги заменат картичките што се истечени или изгубени со алтернативни дебитни картички како Visa Debit или Debit Mastercard.

Maestro е достапен со опција за плаќање во многу онлајн обложувалници, бидејќи може да се користи за финансирање на нивните сметки. Популарен е поради леснотијата на користење што ја нуди и се користи во многу земји низ светот.

За Маестро
Како да направите депозит кај Маестро

Како да направите депозит кај Маестро

Maestro е начин на плаќање што им овозможува на луѓето да ги користат нивните дебитни картички за да плаќаат артикли во само три едноставни чекори. За почеток, сопственикот на картичката мора да го внесе својот број на картичката. Потоа од нив се бара ПИН. Откако ќе ги внесат овие две информации, тие можат да купат ставки или да ги финансираат своите сметки.

Користење на Maestro со онлајн обложувалници

Клиентите кои сакаат да стават облог може да го сторат тоа со преземање апликација или користење на веб-прелистувачот на нивниот телефон или компјутер.

Вообичаено е лесно да се користи Maestro за да се финансира сметка на страница за обложување е-спорт. Тоа е едноставен процес и воопшто не одзема многу време. Откако ќе заврши процесот, нема да мора повторно да ги внесувате вашите податоци бидејќи обложувалницата ќе ги зачува за во иднина.

Сè што ќе треба да направите е да одлучите колку ќе депонирате и потоа да го поднесете вашиот безбедносен код за да ја завршите трансакцијата.

Постојат 3 фази во овој метод на депозит како што следува:

 1. Првиот чекор е да се најавите на страницата на Букмејкерот и да отидете во „Моја сметка“ или слично именуван дел.
 2. Потоа, изберете ја опцијата за депозит и ќе ги видите достапните опции за плаќање. Изберете ја опцијата за дебитна картичка.
 3. Третиот чекор е да ги внесете деталите за вашата Maestro картичка откако ќе ја изберете опцијата за додавање нова картичка. Сајтот на букмејкерот ќе ги зачува безбедно податоците за вашата картичка додека не ги избришете.

Веб-страниците на онлајн обложувалниците обично ги прикажуваат минималните и максималните ограничувања за депозити и времето на обработка. Ако не, тоа ќе биде споменато во нивните услови.

Како да направите депозит кај Маестро
Како да направите повлекување со Маестро

Како да направите повлекување со Маестро

Повлекувањето е исто така лесно и не одзема никакво време. Прво, најавете се на вашата сметка на страницата на букмејкерот и изберете ја опцијата за повлекување, која може да се најде во делот за банкарство.

Бидејќи податоците за вашата картичка ќе бидат зачувани, можете да ја изберете картичката и потоа да ја потврдите кога ќе побарате да ги проверите деталите на вашата картичка. Потоа наведете ја сумата за повлекување и потоа поднесете ја вашата лозинка и кликнете на повлечете и тоа е се што треба.

Времето за повлекување трае до 5 дена и варира во зависност од обложувалницата. Сè додека имате зачувани валидни информации за кредитната картичка, процесот ќе биде брз и лесен. Повлекувањето може да се направи и со помош на мобилна апликација.

Како да направите повлекување со Маестро
Добрите и лошите страни

Добрите и лошите страни

Предностите од користењето на Maestro како начин на плаќање за онлајн обложувалниците се доста бројни.

Добрите

 • Тоа е многу безбеден и лесен начин за правење трансакции.
 • Заштедете време со тоа што нема да морате да внесувате детали за картичката секогаш кога ќе нарачате.
 • Многу банки ја нудат оваа услуга, што значи дека се што ви треба е вашата картичка и бројот на пинот за да ја извршите трансакцијата.
 • Нема ограничување за тоа колку пари можете да повлечете од вашата сметка користејќи го овој начин на пренос на средства.
 • Добијте поени за користење на вашата Maestro картичка.
 • Можете да направите трансакција од кој било телефон или лаптоп со интернет конекција

Конс

 • Плаќањето со Maestro може да биде поскапо од некои други начини на плаќање.
 • Можеби е малку тешко да се добие рефундирање од обложувалница што го користи системот Маестро.
 • Системот Маестро понекогаш е бавен.
 • Некои онлајн обложувалници не го прифаќаат Маестро.
Добрите и лошите страни
Процес на отворање сметка на Маестро

Процес на отворање сметка на Маестро

Како да поставите сметка

Поставувањето сметка со Maestro е изненадувачки лесно. Првиот чекор е да ја посетите веб-страницата и да кликнете на копчето „регистрирај се“. Следно, ќе ја изберете вашата земја на живеење, ќе ја внесете вашата адреса за е-пошта и ќе креирате лозинка.

Откако ќе кликнете на „следно“, ќе ви биде побарано да го внесете вашето име, телефонски број, датум на раѓање и одговор на безбедносното прашање. Последниот чекор е внесување на некои лични информации што не можат да се променат откако ќе се постават.

Не можете да отворите сметка на Maestro без банкарска сметка. За користење на Маестро картичката потребно е да имате жиро сметка.

Ограничувањата на одржувањето на Maestro сметка се дека може да имате само максимум една Maestro сметка и таа може да се користи само во одредени земји. Покрај тоа, Маестро не е прифатен од сите трговци.

Постојат ограничувања за зачестеноста на трансферите помеѓу банкарските сметки и ограничувања на износот што може да се префрли, како и колку задолжувања или повлекувања може да се направат во еден ден.

Процес на отворање сметка на Маестро
Опции за поддршка на клиентите на Maestro

Опции за поддршка на клиентите на Maestro

Maestro обезбедува корисничка поддршка на различни начини, како што следува:

 • Телефонски број - САД: 1.800.MasterCard (1.800.627.8372)
 • Меѓународен: +1-636-722-7111
 • И-мејл адреса: Потрошувач_Inquiries@mastercard.com
 • Телефонска поддршка низ целиот свет: варира во зависност од земја.
Опции за поддршка на клиентите на Maestro