Обложувалниците за е-спорт прифаќаат Dogecoin

Досега, јасно е дека можете да плаќате на онлајн обложувалници за еСпорт со криптовалути. Сепак, не сите провајдери дозволуваат онлајн обложување еСпорт со Dogecoin. Ако најдете платформа која ја прифаќа оваа дигитална монета, овој водич ќе ви ги даде сите информации што ви се потребни.

Dogecoin има децентрализиран систем и ужива нулта владина контрола. Без разлика од каде се обложувате, мрежата е иста. Обложувањето за е-спорт преку Dogecoin го задржува вашиот онлајн идентитет скриен бидејќи не треба да го давате вистинскиот идентитет кога ја финансирате вашата сметка за коцкање. Ве молиме дознајте како функционира на веб-локациите за обложување еСпорт.

Обложувалниците за е-спорт прифаќаат Dogecoin
Сè што треба да знаете за Dogecoin

Сè што треба да знаете за Dogecoin

Dogecoin (DOGE) е дериват на криптовалута со отворен код на Luckycoin базиран на Litecoin. Неговиот механизам за докажување на работа користи технологија на скрипта. Монетата беше лансирана на 6 декември 2013 година од двајца софтверски инженери - програмерот на IBM од Портланд, Орегон, Били Маркус и неговиот другар Џексон Палмер, менаџер за производи на Adobe Inc. од Сиднеј, Австралија.

Додека започна како шега, носејќи го логото на кучето Shiba Inu, DOGE постепено ги привлече масите, достигнувајќи пазарна вредност од повеќе од 85 милијарди долари до мај 2021 година.

Џексон Палмер сакаше да се потсмева криптовалута возбуда, а луѓето го нарекоа скептичен аналитичар. Неговите твитови добија многу позитивни повратни информации кога го претстави Dogecoin.com.

Во меѓувреме, Били Маркус се обидуваше да развие криптовалута, но неговите напори за маркетинг беа неплодни. Тој допре до Пламер и го искористи зуењето на Dogecoin за да продаде софтвер кој сега е вистинскиот Dogecoin.

Сè што треба да знаете за Dogecoin
Дали Dogecoin е популарна криптовалута?

Дали Dogecoin е популарна криптовалута?

Dogecoin е глобална монета и може да се користи како начин на плаќање за коцкање на е-спорт. Нејзината проширена корисничка база може да се припише на неговите профитабилни инвестициски можности. За разлика од Bitcoin, Dogecoin има намерно висока понуда. Речиси сите крипто авении, од слободните пазари, до крипто паричниците и берзите, поддржуваат тргување со DOGE.

Се чини дека тоа е популарен метод за депонирање во земјите кои сè уште не го легализирале коцкањето преку Интернет. Покрај анонимноста, DOGE е високо шифриран со минимални шанси да биде хакиран.

Dogecoin им овозможува на обложувачите на еСпорт лесно и брзо да ги финансираат своите сметки. Секоја монета има специфична вредност, а обложувачите на е-спорт може да ги користат за да се обложуваат на нивната омилени е-спортски игри од CS: GO, DOTA2, LoL, итн.

Дали Dogecoin е популарна криптовалута?
Како да депонирате со Dogecoin

Како да депонирате со Dogecoin

Пред да ставите депозит, проверете дали има нов играч бонус кодови и други промоции. Потоа, кога сте подготвени, следете ги овие упатства:

 • Отворете сметка со обложувачница за еСпорт и најавете се
 • Проверете дали страницата го прифаќа DOGE. Дополнително, Dogecoin треба да се појави на списокот со достапни опции за плаќање во делот за благајна.
 • Одете до јазичето за депозити и кликнете на „Dogecoin“ како претпочитан метод за депозит
 • Ќе видите нов прозорец каде да ја започнете трансакцијата
 • Наведете ја вашата адреса на паричникот Dogecoin и детали за најавување
 • Скенирајте го QR-кодот обезбеден од операторот за е-спорт или внесете ја адресата на нивниот дигитален паричник
 • Внесете го износот во DOGE што сакате да го депонирате. Некои сајтови ќе побараат од вас да го наведете износот во УСД и да го претворите во DOGE
 • Потврдете ја трансакцијата и кликнете Испрати
 • Вашето салдо на обложување ќе се одрази за неколку минути

Користење на Dogecoin во веб-страниците за Esports

Dogecoin се ископува секоја минута и се чува во крипто-паричник. Овој паричник не може да се поврзе со банка бидејќи скоро сите земји немаат формални регулаторни политики за DOGE.

Со Dogecoin како метод за депозит за е-спорт, ќе направите бесплатен трансфер до обложувачница за е-спорт. Ако има некаков надомест, тоа зависи од веб-страницата за коцкање, што е ретко. Можете да извршите трансакции со која било сума со DOGE, но проверете дали е во рамките на лимитот за депозит на операторот.

Како да депонирате со Dogecoin
Како да направите повлекување со Dogecoin

Како да направите повлекување со Dogecoin

Иако депозитите на Dogecoin се релативно побрзи од повлекувањата, двата процеси се практично идентични. Но, секоја страница за коцкање еСпорт има минимална и максимална граница за повлекување на ден, недела или месец. Постапката ќе изгледа вака:

 • Одете во вашата обложувалница за е-спорт и најавете се на вашата сметка
 • Одете во делот за плаќање и кликнете на „Повлекувања“
 • Изберете Dogecoin како начин на заработка
 • Копирајте ја адресата на вашиот паричник Dogecoin и внесете ја на страницата за повлекување
 • Внесете го износот на исплата
 • Притиснете го копчето за проверка и почекајте да пристигнат вашите Dogecoins
Како да направите повлекување со Dogecoin
Временска рамка и такси за повлекување на Dogecoin

Временска рамка и такси за повлекување на Dogecoin

Ако се прашувате колку брзо одзема готовината, одговорот е дека зависи. Се разбира, тоа е побрзо од стандардните банкарски методи, но само откако страницата за е-спорт ќе го одобри вашето повлекување. Веб-страницата може да потрае до 48 часа за да ги потврди вашите ингеренции.

Нема доцнење во блокчејн системот бидејќи книгата Dogecoin обработува бројни трансакции во минута. Идеално, треба да ги очекувате добивките на вашата сметка за ден или два.

Добрата вест е дека системот Dogecoin не наплаќа такси за обработка за повлекувања од е-спортски коцкање. Букмејкерот ќе наплатува само надомест за време на интер-крипто размена, што ќе биде занемарливо.

Временска рамка и такси за повлекување на Dogecoin
Добрите и лошите страни со Dogecoin

Добрите и лошите страни со Dogecoin

Огромна крипто заедница го поддржува DOGE. Можете слободно да се обложувате со паричката ако вашата земја го легализираше онлајн коцкањето. Ако обложувањето е ограничено во вашиот регион, користете VPN во Dogecoin Веб-страница за еСпорт. Прочитајте ги добрите и лошите страни на користењето на DOGE за обложување на е-спорт.

Добрите

 • Лесни, брзи и безбедни трансакции
 • Целосна анонимност
 • Нема ограничувања за рударство
 • Компатибилност со децентрализирана размена
 • Пристап до специјални крипто бонуси
 • Играчите лесно добиваат повеќе DOGE откако ќе добијат облози

Конс

Иако инвестирањето во DOGE има многу придобивки, се чини дека монетата е во неволја поради неколку негативни фактори.

 • Иако е забавно, тоа не е навистина иновативно
 • Нема капачиња за снабдување
 • Тоа е поврзано со шемите за пумпање и депонирање
Добрите и лошите страни со Dogecoin
Процес на отворање сметка на Dogecoin

Процес на отворање сметка на Dogecoin

Првиот чекор за користење на DOGE за обложување онлајн е да ги купите монетите. Криптовалутите не се фиат пари, така што нема шанси да влезете во финансиска институција и да купите некои. Процесот на стекнување Dogecoins се спроведува онлајн.

Започнете со регистрирање со сигурна платформа за размена на крипто како Binance. Почекајте вашиот профил да биде потврден преку е-пошта. Потоа, можете да ги разгледате достапните криптови на отворениот пазар и да видите дали DOGE вреди да се инвестира.

Можно е да се купи DOGE со меѓународно прифатени дебитни и кредитни картички. Алтернативно, можете да разменувате Bitcoin, Ethereum или Rippel за Dogecoin. Штом монетите ќе бидат подготвени за пренос, берзата ќе ги складира во вашиот паричник и нема да ви наплати ни пара.

Процес на отворање сметка на Dogecoin
Како да поставите дигитална Dogecoin сметка

Како да поставите дигитална Dogecoin сметка

Веројатно треба да креирате паричник со лозинка што ќе ја користите онлајн кога ја финансирате вашата сметка за обложување еСпорт. Не ви треба банкарска сметка за да го направите ова и нема старосна граница. Чекорите за отворање на дигитален паричник се следните.

 1. Најдете реномирана и потврдена размена на крипто и пријавете се
 2. Изберете соодветен паричник Dogecoin (MultiDoge/full или Dogecoin Core/light) и следете ги упатствата за отворање
 3. Преземете ја апликацијата за паричник Dogecoin на вашиот паметен телефон
 4. Отворете ја апликацијата
 5. Изберете ги криптовалутите што ќе ги користите и забележете ја адресата на депозитот
 6. Потврдете ја вашата адреса
Како да поставите дигитална Dogecoin сметка
Опции за поддршка на корисници на Dogecoin

Опции за поддршка на корисници на Dogecoin

Добавувачите на паричник Dogecoin може да се контактираат директно на нивните веб-страници преку следниве средства:

 • Разговор во живо
 • Е-пошта
 • Страница за помош/ЧПП

Деталните водичи одговараат на прашања како што се употребата на крипто, цените и наплатата на страницата за размена. Спротивно на тоа, лиценцираните Dogecoin еспортски обложувалници за да обезбедат беспрекорна услуга за клиентите. Покрај тоа, одделот за поддршка може да има телефонска линија за да се осигура дека итните работи ќе се решат што е можно поскоро.

Опции за поддршка на корисници на Dogecoin