Обложувалниците за е-спорт прифаќаат American Express

American Express (Amex) е меѓу првите 5 најприфатени картички ширум светот. Онлајн трговците кои прифаќаат MasterCard и Visa веројатно земаат American Express. Овој начин на плаќање е распространет во туристичките дестинации. Додека главните банкарски картички се специјализирани за кредитни понуди, American Express нуди дополнителни услуги како патнички чекови и осигурување.

Следствено, таа доби наклоност меѓу хобистите, вклучително и коцкарите. Многу платформи за обложување за е-спорт ги искористија партнерствата со Amex за да им служат на обложувачите кои ја имаат оваа картичка. Трендот му овозможи на American Express да влезе во листата на најпреферирани трансакции за обложување на е-спорт.

Обложувалниците за е-спорт прифаќаат American Express
За American Express

За American Express

AmEx е основана на 18 март 1850 година во Њујорк. Компанијата е специјализирана за плаќање со картички и услуги за патување. Во 1958 година, тие ја воведоа првата картичка American Express, и оттогаш тие ги иновираат своите понуди. Тие обезбедуваат припејд картички, картички за подарок, кредитни картички, деловни кредитни картички, корпоративни програми, сертификати за депозит (ЦД) и штедни сметки.

Дали е популарен American Express?

Првично, American Express работеше со американски онлајн трговци, но денес нивните услуги се достапни во повеќе од 160 држави и територии ширум светот. Од 2020 година, компанијата забележала околу 10,6 милиони трговци само во САД. American Express нуди Платинум картичка и други најдобри понуди, како што се услугите на консиерж. Компанијата издава и картички за непатување по ниски годишни трошоци. Поголемиот дел од Amex картичките доаѓаат со профитабилни награди по удар.

Со репутација на извонредност, Amex е многу препорачлив за е-спорт коцкање. Трансакциите се заштитени со напредна безбедност на картичката како што е идентификациониот број на картичката (CID). Секоја страница за е-спорт на American Express со гордост го прикажува логото на AmEx во делот за каса.

Друг начин да се знае дали ова метод за плаќање е прифатено е да се потпрете на стручни предлози објавени на оваа страница. Amex картичките заработуваат дополнителни поени за нивната употребливост на мобилни телефони. Апликацијата ги фаворизира обложувачите кои претпочитаат обложување преку нивните паметни телефони.

За American Express
Користење на American Express во онлајн обложувалниците

Користење на American Express во онлајн обложувалниците

Банката American Express е строго банка која може да се користи само преку Интернет и дозволува поврзување на Amex картичките со штедната сметка. Сопствениците на картички можат да се поврзат и со други надворешни банкарски сметки. Но, поврзаните сметки мора да бидат лични и активни, да го носат истото име на картичката Amex.

Кога се поврзувате со надворешна банкарска сметка, клиентот ќе треба да го достави својот број на сметка и број на рутирање. Коцкарите уживаат повисоки трансакциски лимити кога ги финансираат своите облози со Amex, овозможувајќи им пристап до ВИП понудите што платформите за еСпорт редовно ги објавуваат.

Користење на American Express во онлајн обложувалниците
Како да направите депозит со American Express

Како да направите депозит со American Express

Неверојатните брзини на пресврт и леснотијата на обработка одат рака под рака со депозитите на American Express кои се одвиваат на следниов начин.

 1. Регистрирајте се на една од најдобрите обложувалници American Express
 2. Одете во банкарската област/плаќањата/благајната
 3. Побарајте го логото Amex меѓу дадените опции за плаќање и кликнете на него
 4. За прв пат депозит, страницата ќе го побара бројот на картичката Amex
 5. Изберете ја земјата (од каде што работи страницата за обложување)
 6. Внесете го износот на готовина што треба да се стави како депозит
 7. Следете ги предупредувањата за OTP и двофакторна потврда
 8. Кликнете на испраќање и парите се префрлаат веднаш

Пред да го извршите трансферот, од клучно значење е да го проверите лимитот за депозит на букмејкерот бидејќи тој варира од локација до локација. Amex наплатува помеѓу 2,5% - 3,5% од износот на депозитот. Врвните обложувалници на American Express не наплаќаат такси за депозити бидејќи трансакциите се основни за растот на нивните сајтови.

Многупати, еСпорт операторот е тој што плаќа за трансферот. Често, обложувалниците нудат специјални бонуси за користење на American Express. Ова може да се случи ако платформата плаќа пониски надоместоци за поддршка на овој начин на плаќање.

Како да направите депозит со American Express
Како да направите повлекување со American Express

Како да направите повлекување со American Express

Американ Експрес повлекувања на онлајн обложувалници се доста ретки. Сосема е во ред да се повлечат добивките преку мобилен телефон. Еве што е потребно за заработка.

 1. Кликнете на копчето за повлекување во делот за каса
 2. Изберете American Express за исплата
 3. Внесете колку да повлечете
 4. Завршете ја верификацијата
 5. Кликнете на копчето за поднесување

Повлекувањата не се веднаш, но се релативно побрзи од повеќето кредитни картички. Времето на повлекување се разликува од една до друга спортска книшка. Но, парите треба да му бидат достапни на играчот во рок од 24 часа по одобрувањето од обложувалницата. Надоместоците за повлекување се одредуваат од обложувалницата за еСпорт и точниот тип на картичката Amex што се користи.

Ако обложувалницата за еСпорт на American Express не поддржува директно повлекување на картичките на Амекс, ќе има различни методи за избор. Без разлика дали станува збор за кредитна картичка, е-паричник, е-проверка или директен банкарски трансфер, секогаш постои погодно решение. Клиентите треба да отворат сметка кај овие провајдери и да ги префрлат добивките од обложувалницата.

Како да направите повлекување со American Express
Добрите и лошите страни на American Express

Добрите и лошите страни на American Express

Од врвна онлајн заштита до патничко осигурување, Amex картичките се познати по големите придобивки. Тие нудат бонус поени кои можат да се откупат за готовина при купување кај одредени трговци на мало.

Кредитната картичка Amex користи технологија за чипови која редовно се ажурира. Ова е побезбедна опција од типичната магнетна лента вградена на задната страна на повеќето картички. Од друга страна, American Express не нуди комплетни банкарски услуги, а клиентите не можат да отворат тековна сметка.

Добрите

 • Конкурентна камата на штедната сметка
 • Без месечни надоместоци
 • Нема барања за рамнотежа
 • Бонус поени и враќање на готовина за купување
 • Највисоки безбедносни протоколи

Конс

 • Недостаток на опција за проверка на сметката
Добрите и лошите страни на American Express
Процес на отворање сметка на American Express

Процес на отворање сметка на American Express

Оние кои сакаат да користат American Express за обложување на еСпорт треба да отворат штедна сметка и да ја финансираат. Бидејќи American Express се придржува кон спречување на перење пари, компанијата бара детални информации од луѓето кои сакаат да отворат сметка.

Според федералниот закон, Amex мора да добие и да ги автентицира личните податоци што ги доставува секој корисник. Сите апликанти мора да имаат најмалку 18 години. Следниве информации се потребни за да се отвори сметка со American Express.

 • Даночен идентификациски број - TIN, SSN или ITIN
 • Физичка адреса
 • Дата на раѓање
 • Информации за вработување
 • И-мејл адреса
 • Телефонски број
Процес на отворање сметка на American Express
Како да поставите сметка

Како да поставите сметка

Онлајн сметката е корисна за онлајн трансакции, како што е еСпортското обложување. Секој со картичка Amex или штедна сметка може да отвори онлајн сметка во овие едноставни чекори:

 1. Посетете ја официјалната страница на American Express
 2. Кликнете на „Креирај онлајн сметка“
 3. Обезбедете лични информации
 4. Внесете го 15-цифрениот број прикажан на предната страна на картичката
 5. Внесете го 4-цифрениот ID на картичката

Постојат различни сметки што клиентите можат да ги отворат со American Express: Штедна сметка со висок принос, сметка за уверение за депозит и индивидуални сметки за пензионирање. Овие сметки мора да се финансираат во рок од 60 дена и 30 дена, соодветно, по одобрувањето. Ако не се финансираат, ќе се затворат.

Како да поставите сметка
Опции за поддршка на клиентите на American Express

Опции за поддршка на клиентите на American Express

American Express ги става своите клиенти на прво место, и како такви, тие имаат различни канали за комуникација:

 • Разговор во живо
 • Центар за помош
 • Пребарувач
 • Телефонски повик
 • Пошта

Центарот за помош е главниот центар на информации за Amex, каде што клиентите наоѓаат одговори на повеќето најчесто поставувани прашања. Обемниот дел дава упатства за отворање сметка, започнување спор, замена на картичка и барање за кредитен резултат.

Може да се разговара и со онлајн агент преку функцијата за разговор во живо, но тој треба да се најави со својот кориснички ID и лозинка. На дното на страницата Контакт со нас е листа на телефонски броеви за распрашување за различни услуги.

Повеќето од нив работат 24/7, додека неколку се достапни во одредено време од денот. Покрај тоа, секоја Amex картичка има телефонски број на задната страна и корисникот може да го бира во секое време за помош.

Опции за поддршка на клиентите на American Express