Најпопуларни Battlefield страници за обложување 2024

Овој водич за обложување за еСпортови на Battlefield ја опфаќа целата динамика во врска со обложувањето на овој блок. Дознајте за позадината на видеоиграта, различните игри во серијата, играта, местото на Battlefield во еСпорт сцената, пазарите и шансите за обложување, еСпорт турнирите на кои треба да се обложувате, најдобрите еСпорт тимови од Battlefield итн.

Според статистичките податоци, индустријата за еСпорт вреди неверојатни 1,08 милијарди американски долари во 2021 година и се очекува да достигне 1,62 милијарди американски долари до 2024 година. Конкурентноста во индустријата за еСпорт го поттикна обложувањето еСпорт, особено по пандемијата. Бидејќи повеќето настани во живо беа откажани, обложувалниците ги истражуваа еСпортовите за да им понудат на играчите нешто на кое да се обложуваат.

Најпопуларни Battlefield страници за обложување 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

За серијата Battlefield

Денес, еСпортските обложувања се меѓу најбрзо растечките пазари на сцената на онлајн коцкањето. Статистиката покажува дека во 2020 година, вкупната вредност на облозите во еСпортот била повеќе од 12,9 милијарди американски долари.

Еден од еСпортовите на кои треба да се обложувате денес е Battlefield. И покрај тоа што не е толку истакната како другите игри за еСпорт, новиот дел, Battlefield 2042, е следната голема работа. Таа има за цел да ги исправи сите недостатоци што дојдоа со неговите два претходници, Battlefield 4 и Battlefield 5.

Бојното поле е а видео-игра со пукање во прво лице (FPS) кој може да се пофали со неколку индивидуални игри и пакети за проширување. Главните игри се Battlefield 1942 (2002), Battlefield Vietnam (2004), Battlefield 2 (2005), Battlefield 2142 (2006), Battlefield 3 (2011), Battlefield 4 (2013), Battlefield 1 (2016), Battlefield V (2018 ), и најновата рата, Battlefield 2042 (2021).

Бојно поле 4

Battlefield IV е најдоминантниот дел. Тоа е единствената игра во серијата која добро ја претстави франшизата на еСпорт сцената. Приказната се одвива шест години по фиктивната војна во 2020 година. Battlefield 4 беше објавен во 2013 година и беше пофален за одличната графика, игра и мултиплеер режим.

Иако сè уште е најдобрата еСпорт игра во серијата, режимот за еден играч и грешките во режимот на повеќе играчи предизвикаа да добие малку критики.

Бојното поле V

Battlefield V беше продолжение на Battlefield 4, но за жал, тоа останува пропуст. Не успеа да ги исполни очекувањата поради маркетиншки недостатоци. Исто така, фокусот е ставен на кампања за еден играч наместо на кампањата на бој ројал која е синоним за еСпортот што го уништи потенцијалот на играта. Но, има неколку работи што им се допаѓаат на играчите за Battlefield 5.

Дојде со неколку додатоци, на пример, нови режими за повеќе играчи, вклучително и „континуиран“ режим на кампања „Firesstorm“ и „Grand Operations“. Во Battlefield V, има зајакнат реализам благодарение на моторот за игри Frostbite 3, а режимот на Battle Royale е закривен околу столбовите на уништување на франшизата, возилата и, најважно, тимската игра.

Бојното поле 2042 година

На 19 ноември 2021 година, беше објавен долгоочекуваниот Battlefield 2042. Се одликува со седум сосема нови мапи и интригантниот режим на портал. Едно нешто што ја прави оваа рата чудна е тоа што е игра само во режим на повеќе играчи што значи дека е фокусирана на еСпорт.

Иако нема рангирани или еСпорт режими при лансирањето, барем играта има алатки за креирање за да им овозможи на играчите да ги приспособат режимите на игра. Режимите за рангирање и еСпорт не се достапни во моментов за да им овозможат на играчите да ја научат динамиката на играта, кои се малку сложени. Овие функции ќе бидат додадени подоцна откако играчите ќе се запознаат со играта. Battlefield 2042 сè уште не се појави на еСпорт сцената, но кога ќе се појави ќе биде блокбастер. Поставен е во блиска иднина и содржи футуристички оружја.

Обложување на бојното поле

Иако обложувањето на Battlefield не е толку популарно како други игри за еСпорт, сигурно ќе добие влечење. За почеток, целосно е легално да се обложувате на Battlefield се додека обложувачите ја достигнале законската возраст за коцкање. Обложувањето на оваа видеоигра никако не се разликува од обложувањето на другите FPS игри, зборуваме за CS: GO, Valorant, Rainbow Six Siege и останатите.

Како да се регистрирате на сајтовите за обложување Battlefield

За да се обложуваат на Battlefield, играчите мора прво да бараат локација за обложување со Battlefield маркети. Следно, тие треба да кликнат на опцијата за пријавување и да го завршат процесот на регистрација со потврдување на нивната е-пошта. Во случај на без верификација обложувалници, инаку познати како Trustly обложувалници, тие можат да влезат во играта без мака за регистрација или верификација со само депонирање пари на обложувалницата.

Обложување на Battlefield со вистински пари

Додека некои еСпортски обложувалници нудат бесплатни пари обложување, повеќето се сајтови за обложување со вистински пари, така што играчите мора да имаат вистински пари за да влезат во акција. Предноста на сајтовите за обложување Battlefield со вистински пари е тоа што играчите добиваат вистински пари кога нивните облози ќе завршат. На обложувалниците со вистински пари, ентузијастите за обложување еСпорт може да играат користејќи валути за фиат пари или крипто, како што се биткоин и етериум.

Колку е популарно Battlefield?

Battlefield е меѓу најпопуларните наслови на EA во заедницата за онлајн игри. Сепак, на еСпорт сцената, тоа не е толку популарно. Овој сегмент ја истражува популарноста на Battlefield и причините зошто постојат тврдења дека умира.

Бојното поле во бројки

Во септември 2021 година, Gamerant објави скок на популарноста на Battlefield 5 на Steam. Видеоиграта погоди неверојатни 76.456 истовремени играчи последната недела од август 2021 година, што е рекорд на сите времиња од нејзиното објавување. Ова беше доста добра вест за развивачите на играта бидејќи популарноста на играта се намали порано.

Од 1 септември, BF беше на 9-то место на листата на врвни истовремени играчи, седејќи под оние како Rocket League, Dead By Daylight и Rainbow Six Siege. И покрај главните недостатоци на играта, Battlefield 5 сè уште е популарна игра.

Steam Charts, исто така, објави дека во мај 2021 година, играта достигна врв со 3.408 истовремени играчи. Популарноста на играта дополнително се зголеми во јуни, при што бројот на максимум достигна 11.714, додека во септември, бројот на врвни играчи се искачи на 12.284.

За жал, за Battlefield 2042 работите не се толку розови. Иако е најновата рата, нема многу возбуда за eSports околу играта. Иако EA и DICE инсистираат на тоа дека играта оди многу подобро од тоа како Battlefield 5 се претстави во истата точка, има уште многу терен за покривање. Можеби играта ќе почне да се развива откако ќе се додадат режимите за еСпорт што недостасуваат, а тимовите ќе почнат да создаваат списоци за Battlefield 2042.

Зошто е популарно Battlefield?

Сè што е кажано и направено, серијата Battlefield останува еден од најпопуларните AAA FPS наслови. Постојат неколку причини кои објаснуваат зошто.

Заедница за игри на бојното поле

Прво, играта е тука долго време и може да се пофали со широка заедница на социјалните платформи како што е Reddit. Првата игра, Battlefield 1942, беше објавена во 2002 година и оттогаш е ажурирана со повозбудливи, нови игри.

Што повеќе? Имаше огромни дополнувања на секој наслов и тони содржини за преземање (DLC). Издавачите на играта, исто така, сакаа да ги поправат грешките и грешките секогаш кога ќе бидат забележани.

Свежи приказни, заплети и воени епохи

Друга причина за популарноста на Battlefield е динамиката. За разлика од повеќето FPS игри кои се занимаваат со речиси слични приказни и поставки, серијата Battlefield е разновидна.

На пример, најновиот дел, Battlefield 2042, е поставен во блиска иднина и има три начини на игра. Од друга страна, Battlefield V е сместен во Втората светска војна, следејќи ги чекорите на Battlefield 1, кој е сместен во ерата на Првата светска војна. Значи, серијата Battlefield има сè, без разлика дали играчите сакаат да влезат на бојното поле со старо оружје од ерата на светската војна или футуристички оружја и артилерија.

Може да се игра онлајн (бесплатно)

Бесплатно играње преку Интернет (со Xbox Game Pass или Battlefield Online) е исто така причина за скокот на популарноста на Battlefield. Тоа го објаснува неодамнешниот пораст на бројот на играчи на истовремените играчи на Battlefield 5. Покрај тоа, големите намалени цени на играта, исто така, ја поттикнаа нејзината популарност.

Одлична механика на игра

Реализмот во механиката на игра на Battlefield е исто така причина зошто љубителите на FPS игрите го сакаат Battlefield. Најновите изданија се потпираат на моторот за игри Frostbite 3. Се одликува со деструктивна средина, селективно давање приоритет на звукот, осветлување во реално време, гледање на долги растојанија и графика со висока резолуција.

Се намалува популарноста на бојното поле

Како што споменавме порано, Battlefield исто така има фер дел од мразители. Популарноста на играта во одреден момент се намали поради неколку причини, како што е дискутирано подолу.

Во случајот на Battlefield V, фокусот на кампањата за еден играч наместо на режимот Battle Royale е причината зошто популарноста на играта се намалува. Тоа е, исто така, главната причина поради која играта не успеа во еСпорт сцената.

Друга причина за падот на BF, особено последното издание, Battlefield 2042, е недостатокот на критични конкурентни карактеристики кои допрва треба да бидат објавени. И покрај тоа што постои функција за креирање сопствени режими, Battlefield 2042 не е рангиран и нема режим на еСпорт, па затоа не привлече многу играчи.

Најдобрите еСпортски обложувалници на Battlefield

Со зголемената побарувачка за пазарите за обложување еСпорт, стотици еСпортски обложувалници никнале. Па, ова е толку добра работа за играчите, но тогаш, може да биде тешко да се најдат најдобрите сајтови за приклучување. За оние кои не се сигурни која е најдобрата локација за обложување Battlefield, подолу се неколку важни аспекти што треба да се земат предвид.

Кредибилитет

Првото нешто што играчите треба да направат е да се приклучат на страница за обложување која е лиценцирана од која било од познатите регулаторни органи за коцкање. На таквите страници, играчите можат да бидат сигурни дека нивните пари се во сигурни раце и случаите на местење натпревари не се загрижени.

Пазари и шанси

Следно, тие треба да се погрижат страницата да има различни пазари за обложување на Battlefield и многу настани на Battlefield за обложување. Поважно, шансите треба да бидат високи.

Опции за банкарство

Друго клучно внимание при изборот на најдобрата локација за обложување на Battlefield е Опции за плаќање преку еСпорт. Апликацијата за обложување еСпорт за приклучување треба да нуди флексибилни, брзи и сигурни банкарски опции. Сите популарни начини на плаќање преку Интернет треба да бидат поддржани. Методите за депозит за еСпорт и повлекувањата исто така треба да бидат брзи.

Бонуси за еспортски обложување

За оние кои сакаат да го зголемат својот фонд, промоции како и бонуси без депозит и бонусите за депозит исто така се бројат. Некои од најдобрите обложувалници каде што може да се најдат бонуси вклучуваат BetWay, 22Bet, Bet365 и Betsson.

Турнири и натпревари за еСпорт на бојното поле

Бојното поле не е толку активно како другите FPS игри на еСпорт сцената. Нема редовни турнири и натпревари како во Valorant, Counter-Strike: Global Offensive, Tom Clancy's Rainbow Six Siege и Call of Duty. Ова е затоа што најновите рати не беа главно фокусирани на еСпорт. Сепак, претходните изданија на игрите FPS беа активни во минатото и привлекоа неколку врвни турнири и натпревари.

Дали има првенство на Battlefield?

Светскиот куп е крем де ла крем во еСпортот. Овој турнир оди под различни имиња во зависност од еСпортот. За жал за Battlefield, не постои Светско првенство или голем турнир бидејќи видео играта не е толку популарна во индустријата за еСпорт. Но, штом најновиот дел, BF2042, ќе добие на сила, сигурно ќе има врвен турнир за крунисување на најдобриот тим што ќе учествува.

Иако во моментот нема врвни турнири, неколку минати турнири навистина ќе бидат оживеани во блиска иднина штом Battlefield ќе ја добие својата основа во eSports. Подолу се дадени некои од големите турнири во Battlefield кои би можеле да бидат во најава.

Собрание зима

Поддржан од Организирање на собранието Ој, Assembly Winter е фински настан за еСпорт кој е активен од 90-тите. Во 2007 година, на пример, турнирот привлече неколку натпревари на Battlefield 2142 каде што беше доделена вкупна парична награда од 13.644,88 долари. За жал, немаше настани на Battlefield наредени на турнирот во Собранието зима 2021 година, но Battlefield сигурно ќе се појави штом најновиот дел ќе го стартува режимот за еСпорт и тимовите ќе почнат да ги градат своите списоци за BF.

ESL Еден

Електронска спортска лига 1, исто така познат како ESL One, е уште еден турнир во Battlefield кој се обиде да го подигне Battlefield на еСпорт сцената пред неколку години. Турнирот привлече неколку врвни тимови во финалето на сезоната Зима 2015 година домаќин во Келн, Германија.

Осум екипи поделени во две групи се бореа за слава. По ужасните битки, Epsilon eSports е тој што го освои лавовскиот дел од наградниот фонд од 35.000 евра откако го надмина INTZ e-Sports. Штом Battlefield 2042 ќе ги актуелизира своите режими за еСпорт, ESL One дефинитивно ќе го има на своите турнири и натпревари.

ESB лига

Иако не ги привлекува огромните наградни фондови што ги гледаме во другите натпреварувања, Лигата на ESB направи малку правда во Battlefield V и покрај недостатоците на видео играта. Имаше неколку турнири организирани од ESB, на кои се наоѓаат некои од најконкурентните тимови со списокот на Battlefield 5. Кога Battlefield 2042 ќе добие неактивни еСпортови, ова е еден од турнирите што ќе се вратат.

Покана во Цирих

Цирих Invitational е уште еден турнир што го стави Battlefield на мапата за еСпорт. ESB е домаќин на турнирот заедно со GameTurnier, eStudios и, g4g.ch. Во сезоната 2019/2020 година, настанот привлече четири тима од Battlefield 1 во двојна елиминација, 5v5 Domination натпревар, само за покана Battlefield 1 LAN настан на PS4.

Наградниот фонд не беше толку голем, но барем, навивачите на Battlefield имаа шанса да бидат сведоци на играта на натпреварувачка сцена. Ако Battlefield 2042 ги материјализира режимите на еСпорт, овој турнир најверојатно повторно ќе се оживее.

Горенаведените се некои од турнирите и натпреварите во Battlefield. За жал, нема толку многу натпревари на кои треба да се обложувате во моментот кога играта пропадна на еСпорт сцената.

Но, со оглед на тоа што DICE со нетрпение очекува да го постави Battlefield 2042 за еСпортови, со откривање на рангираните и еСпорт режими кои допрва треба да бидат објавени, компанијата најверојатно ќе биде партнер со организаторите на турнирите за еСпорт за да биде домаќин на неколку настани за еСпорт, веројатно, Светско првенство во Battlefield.

Најдобрите еСпорт тимови на Battlefield

Сега кога Battlefield не е популарен на еСпорт сцената, ги нема толку многу професионални тимови за еСпорт. Во еСпортот, тимовите имаат тенденција да создаваат списоци на популарните еСпортови кои привлекуваат големи наградни фондови, на пример, DOTA 2, CS: GO, FIFA и Valorant.

Но, сега кога Battlefield е подготвен за враќање на еСпортовите, тимовите кои доминираа во минатото сигурно ќе се вратат.

Некои од тимовите што треба да се очекуваат вклучуваат;

ПЕНТА Спорт

Основана во 2013 година, PENTA Sports е германски еСпорт тим кој остави белег на натпреварувачката сцена на Battlefield. Учествуваше во сезоната ESL One Battlefield 4 Зима 2015 година. Тимот се снајде добро, но за жал, заврши на третото место. Можеби, ако Battlefield 2042 ги објави своите режими за еСпорт, тимот ќе создаде список и ќе се врати на активно натпреварување. Во 2021 година, тимот беше активен на сцената CS: GO.

Epsilon eSports

Друг врвен тим што треба да се појави во Battlefield eSports е Epsilon eSports, организација за еСпорт основана во 2008 година. Тимот победи во сезоната ESL One Battlefield 4 зима 2015 година, победувајќи го INTZ e-Sports. Во моментов, Epsilon eSports има списоци во Call of Duty, Counter-Strike: Global Offensive, FIFA, Gears of War и H1Z1. Со оглед на претходните подвизи на тимот во Battlefield 4, менаџментот може да размисли за создавање список на BF2042.

Горенаведените се некои од популарните еСпорт тимови на Battlefield. Веројатно, штом Battlefield 2042 ќе дебитира во eSports откако ќе биде активен режимот eSports, другите еСпорт тимови кои се занимаваат со FPS игри, на пример, Astralis, Entropiq, Extra Salt, Team Vitality и Movistar Riders, ќе создадат списоци на Battlefield.

Обложување на бојното поле Добрите и лошите страни

Исто како и двете страни на истата монета, обложувањето на Battlefield има предности, но и недостатоци.

Добрите

  • Достапност на Battlefield на обложувалници – Денес, многу страници за обложување еСпорт имаат пазари за обложување еСпорт. Играчите нема да мора да се пробиваат низ многу страници за обложување за да најдат обложувалници со пазарите за обложување Battlefield.
  • Освојте вистински пари – Втората предност на обложувањето на бојното поле е тоа што играчите имаат шанса да победат. Но, за евиденција, играчите можат да добијат вистински пари само ако играат на обложувалници Battlefield со вистински пари.
  • Доходовни бонуси и промоции– Сега, кога има силна конкуренција меѓу еСпортските обложувалници, има многу фантастични бонуси за обложување на Battlefield и за новите и за постоечките играчи.

Конс

  • Недостаток на податоци – За разлика од редовното спортско обложување, еСпортовите, вклучувајќи го и Battlefield, немаат никакви необработени податоци на кои обложувачите можат да се засноваат за да поставуваат облози.
  • Ризик од зависност – Исто како што играњето Battlefield може да предизвика зависност, обложувањето на играта исто така носи ризик од зависност, а со тоа и проблем со коцкање.

Објаснети шансите за обложување на бојното поле

Пред да влезат во акција, играчите треба да ги разберат шансите за обложување на Battlefield. За почеток, коефициентот за обложување е претставување на настан што се случил или не. Правилото на палецот е секогаш, колку се поголеми шансите, толку се помали шансите за победа и обратно.

Формати на коефициенти за обложување на бојното поле

Постојат три стандардни формати на коефициенти за обложување. Некои обложувалници поддржуваат само еден формат на коефициенти, додека други ги поддржуваат сите три формати.

  • Британски коефициенти: Исто така познат како фракционо или ОК коефициенти, овие шанси се претставени во дропки, на пример, 5/2. Бројот лево е износот што играчите го добиваат за обложување на она што е десно, плус нивниот првичен влог.
  • Американски шанси: Овие коефициенти се претставени со симбол плус или минус. Првиот означува аутсајдер, додека вториот е за фаворитите. Американските коефициенти со знакот плус го покажуваат профитот на играчите за секои обложени 100 долари, додека знакот минус ја означува сумата што играчот мора да ја обложи за да оствари 100 долари како профит.
  • Европски коефициенти: Познати и како децимални коефициенти, овие коефициенти се претставени во децимали. За да се знае износот што треба да се добие, играчите треба да го помножат својот влог до децималните коефициенти.

Совети за обложување

Како традиционалното спортско обложување, Battlefield Обложувањето за еСпорт бара одредени стратегии да ги зголеми шансите на играчите за победа. Овој сегмент споделува неколку совети за обложување на Battlefield.

Првото нешто е да се запознаете со правилата и прописите за играње на Battlefield. Многу обложувачи почнуваат да се обложуваат слепо без да ја разберат динамиката на играта. Имајте разбирање за тоа како се игра играта, и што е најважно, пазарите за обложување и коефициентите. Без да ја научат динамиката на играта, играчите ризикуваат да се обложуваат на крајно невозможни исходи.

Следната работа е да се разбере сцената за еСпортови на Battlefield. Обложувачите треба да бидат свесни за врвните натпреварувања и фаворитите за секој натпревар или турнир. Проверете ја неодамнешната форма на тимовите кои се борат со неа и секогаш верувајте во шансите. Запомнете, колку се поголеми шансите, толку се помали шансите тој облог да се оствари. Во истиот принцип, колку е помал коефициентот, толку се поголеми шансите за победа.

Последно, следете што велат експертите. Во еСпорт обложување на Battlefield, некои експерти внимателно ја следат играта и ги предвидуваат победниците. Иако предвидувањата за обложување на Battlefield не се загарантирани да се реализираат, тие имаат прилично висока точност.

Иако играта не е толку популарна на сцената за еСпорт и обложување, новата рата ќе ги промени работите на подобро. Очекувајте да почне да удира на земја откако ќе бидат пуштени долгоочекуваните функции, рангираните и еСпортските режими.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Џанг Веи, попознат во Еспорт арената како „DragonMaster“, издлаби ниша како лидер на мислата на раскрсницата на онлајн казината и Esports. Со непогрешлив инстинкт за трендови, во комбинација со прецизно внимание на деталите, тој е и стратег и визионер во областа.

Send email
More posts by Zhang Wei