Водичи

Индустријата за игри на еСпорт добива значителна популарност во последните две до три години. Една од главните причини за зголемената популарност е пандемијата Ковид-19 што го погоди светот. Пандемијата резултираше со откажување на бројни мејнстрим спортски настани. Следствено, еСпортовите станаа опција која се користи бидејќи настаните можеа да продолжат онлајн во тој период. Многу обложувачи исто така се префрлија на играње на еСпортови бидејќи пазарите за спортско обложување се намалија.

Многу играчи и обложувачници сè уште се релативно нови во обложувањето е-спорт. Сепак, кривата на учење може да биде малку стрмна и може да има многу високи трошоци за обложувачите. Наместо играчите да сфатат сè во движење додека нивните пари се во прашање, тие можат да користат водичи за обложување е-спорт.

Најдобри водичи за е-спорт обложувањеВидови водичиРечник за еспортски обложување
Betting Picks

Ако долго време се коцкате на е-спорт, веројатно имате идеја за тоа што е избор за обложување за е-спорт. Од друга страна, ако сте почетник обложувач на е-спорт и штотуку дознавте за терминот, веројатно имате тони прашања за тоа. Без разлика на кое ниво сте во еспортско обложување, ако сакате да дознаете повеќе за избор на еспортски обложувања, тогаш сте на вистинското место. 

Прикажи повеќе..
Crypto Betting

Веројатно сте забележале дека на интернет кружи нов збор. Зборуваме за крипто или криптовалути. Тони луѓе тврдат дека тоа е следната голема работа. Crypto ветува дека ќе го револуционизира начинот на кој размислуваме за пари или фиат валути. Поради сите придобивки што ги обезбедуваат криптовалутите во светот на финансиите, многу луѓе почнаа да ги користат за меѓусебни трансакции или размена на вредност меѓу себе. 

Прикажи повеќе..
Live Betting

Откако избувна Ковид и почнаа да се затвораат конвенционалните спортски настани, обложувачите се префрлија на обложување е-спорт во живо бидејќи само еспортските настани можеа да се одржуваат онлајн. Друга причина за популарноста на обложувањето е-спорт во живо е тоа што е супер возбудливо да се обложуваат на е-спорт натпревар во живо каде што ситуациите се менуваат за неколку секунди.

Прикажи повеќе..
Mobile Betting

Мобилниот телефон ни го промени животот на многу начини. Иако повеќето луѓе го земаат тоа здраво за готово, ние би биле строго ограничени во задачите што можеме да ги направиме ако ги изгубиме нашите мобилни телефони. Поради оваа причина, скоро секој има мобилен телефон овие денови.

Прикажи повеќе..
Арбитражно обложување

Искусните обложувачи секогаш се во потрага по техники и други начини што можат да ги користат за да ги направат обложувањата што е можно побезризични и да ги гарантираат нивните добивки. Една од овие техники е арбитражното обложување, кое станува доста популарно на сцената за обложување е-спорт. Работата на арбитражните еспортски обложувања е прилично едноставна. Сепак, малку е незгодно ефикасно да се користат арбитражни обложувања, особено ако сте почетник. 

Прикажи повеќе..
Водич за почетници

Во последниве години, популарноста на еСпортот расте со брзина досега невидена. Всушност, турнирите за еСпорт сега поволно се натпреваруваат со главните спортски настани. Дали барате да се обложувате на еСпорт? Ако одговорите потврдно, тогаш овој водич ќе ви ги обезбеди сите потребни информации за да можете да го направите вашиот прв облог на професионална Лига на легенди, StarCraft II, Dota 2 натпревар или кој било друг еСпорт настан што ви се допаѓа. 

Прикажи повеќе..
Жанрови на еспортски игри

Пред околу една деценија, никој не би замислил дека натпреварувачките спортови ќе се издигнат подалеку од традиционалните спортски настани. Со оглед на тоа што е-спортските игри ја заземаат невремето во индустријата за игри, нема сомнеж дека овие игри можат позитивно да се натпреваруваат со конвенционалните спортови. Но, што всушност е е-спорт игра? Кои жанрови за е-спорт постојат? Зошто е важно да ги знаете за обложување?

Прикажи повеќе..
Како да се обложите

Во овој водич за обложување еСпорт, дознајте сè за обложување на електронски спортови. Исто така, останете во тек за да дознаете кои се најдобрите жанрови на видео игри и наслови на видео игри за обложување, како и совети за обложување за еСпорт. Нема сомнение дека индустријата за еСпорт е сведок на експоненцијален раст. Со доаѓањето на пандемијата, еСпортското обложување процвета, а денес тоа е најбрзо растечката форма на обложување. Според извештајот за 2019 година на претприемачот на коцкарската индустрија со седиште во Лас Вегас, Крис Гроув, вкупните пари на еСпортовите обложувани околу главните титули на еСпорт до 2020 година изнесуваат околу 12,9 милијарди долари на глобално ниво, додека бројот на обложувачи на еСпорт на глобално ниво беше приближно 6,5 милиони. Доаѓањето на пандемијата, а со тоа и прекинот на натпреварите во живо, сигурно ги експлодираше бројките.

Прикажи повеќе..

Најди ги најдобрите сајтови

Најдобри водичи за е-спорт обложување

Најдобри водичи за е-спорт обложување

Исто така, достапни се водичи за обложување за искусни или искусни обложувачи кои сакаат да ги подобрат своите стратегии. Водичите се достапни за скоро сите е-спортови кои се нудат на сајтовите за коцкање.

Нешто што треба да се забележи е дека не сите водичи за обложување е-спорт се ефективни за секого. Некои дури може да имаат погрешни информации. Затоа е од суштинско значење играчите да ги набавуваат своите водичи само од реномирани извори. Играчите исто така треба да бидат селективни за тоа кој водич да го следат.

Истражувањето е корисно при изборот на најдобрите водичи за е-спорт. Различни настани за е-спорт обично нудат различни облози на иста игра или турнир. Одлучувањето за вистинскиот може да биде малку збунувачки, особено за почетниците. Некои обложувачи можеби дури и не се свесни за некои видови облози погодни за нивните стратегии за обложување. Добрата истражувачка работа може да му помогне на играчот да избере облози кои најверојатно ќе имаат позитивен исход.

Спортските водичи исто така можат да им помогнат на обложувачите да направат подобри предвидувања. Тоа е затоа што им овозможува на обложувачите да знаат повеќе за тимови или играчи. Тоа ја вклучува нивната историја на перформанси и моменталната форма. Таквите информации можат да помогнат да се подобрат одлуките за обложување.

Читањето низ водичите е важен дел од напорите за длабинска анализа на секој играч. Спортските водичи за обложување не само што обезбедуваат општи информации туку и им помагаат на обложувачите да создадат ефективни стратегии за обложување. Знаејќи повеќе за е-спорт тимовите или играчите и нивните перформанси го олеснуваат формулирањето на нови стратегии, особено како и кога да се обложуваат.

Причини да користите водич при обложување на е-спорт

Обложувањето на еСпорт може да биде доста предизвикувачко, а камоли да се знаат вистинските облози што треба да се стават. Водичите се особено корисни за почетниците кои немаат јасна идеја како да се обложуваат на е-спорт.

Друга главна причина е да заштедите време. Користењето на водич за обложување може да го минимизира времето кое играчите треба да го поминат во истражување. Тие треба само да го следат она што е во водичот. Сепак, тие треба да се погрижат да користат сигурни водичи за обложување од сигурни извори.

Водичите за е-спортско обложување исто така можат да помогнат, исто така, можат да бидат корисни за поединци кои не знаат ништо за е-спорт или обложување воопшто. Со други зборови, водичите за обложување е-спорт може да помогнат да се покрие недостатокот на знаење.

Најдобри водичи за е-спорт обложување
Видови водичи

Видови водичи

Постојат четири главни типови водичи за обложување е-спорт, од кои секоја нуди различни придобивки. Подолу е краток опис на секоја од нив.

 • Насоки како да се: Водичите како да се генерално се дизајнирани да им помогнат на подобрите низ општиот процес на наоѓање и ставање облог. Тие обично се во формат чекор-по-чекор. На пример, обложувач кој не знае како да пристапи до делот за е-спорт на место за обложување или да става облози на е-спорт игра, може да се повика на водичи како да се направи.
 • Стратешки водичи: Како што сугерира името, стратегиските водичи се дизајнирани да им помогнат на обложувачите да изберат ефективни стратегии за е-спорт обложување. Многу различни стратегии за обложување за е-спортови го прават предизвик да се изберат вистинските, што ги прави упатствата за стратегии од суштинско значење.
 • Објаснувања: Објаснувањата се водичи дизајнирани да даваат информации. Тие се наменети да им помогнат на обложувачите подобро да разберат сè што има во врска со обложувањето е-спорт. Обложувачите потоа можат да го искористат знаењето за да донесат подобро информирани одлуки за обложување.
 • Водичи за шансите: Водичите за шансите за еспорт се дизајнирани да им помогнат на обложувачите да ги разберат шансите понудени за еспортските игри. Водичите исто така може да им помогнат да разберат како можат да ги комбинираат шансите и придобивките и ризиците од комбинирањето на шансите. Водичите за коефициенти исто така може да им помогнат на играчите да ги изберат вистинските коефициенти.
Видови водичи
Речник за еспортски обложување

Речник за еспортски обложување

 • Облог од 3: Ова е популарен формат во е-спортот во кој победничкиот облог се решава во три рунди или мапи. Играчот или тимот што победи во две рунди или мапи станува победник.
 • Книгатор: Bookie е неформален термин за букмејкер. Може да се користи и Sportsbook, или оператор за спортско обложување.
 • Ексклузивен букмејкер за е-спорт: Тоа се однесува на обложувачница која нуди само е-спорт обложување. Обложувалницата не нуди облози на ниту еден конвенционален спорт.
 • Банкарирање: Банкролот се однесува на парите на играчите во нивните сметки за обложување, кои тие можат да ги користат за обложување по нивна дискреција.
 • Обичен обложувач: Случаен обложувач е играч кој се обложува главно за забавни цели и не користи никакви стратегии при обложување.
 • Прв крвен облог: Вид на облог уникатен за онлајн обложување е-спорт во кои обложувачите можат да се обложуваат на тоа кој тим или играч ќе го постигне првото убиство во игра со стрелање или битка.
 • Ако се облози: Тоа се посебни типови на облози кои стојат само кога се исполнети различни однапред одредени услови.
 • Обложување во игра: Тоа е кога играчот се обложува на натпревар откако тој веќе започнал. Достапноста на таквите облози обично често се менува во текот на играта, а исто така се менуваат и шансите.
 • Облог за победник на картата: Тоа е облог кој се става на тим кој ќе освои индивидуална карта во релевантен еспорт натпревар.
 • Следен облог за убиство: Облог за е-спорт поставен на тим за да го постигне „следното убиство“ во соодветната еспорт игра.
 • Нема дејства: Пазарот или изборот е поништен, што резултира со тоа што на сите обложувачи им се враќаат платите.
 • Директен облог: Тоа е облог за исходот на а натпревар или турнир како целина.
 • Обложување со кожа: Невообичаен тип на е-спортски обложувања во кои обложувачите ги обложуваат своите ставки за е-спорт во играта.
 • Облог со вредност: Тоа е облог со поверојатен исход отколку што сугерираат неговите шанси, обично според разбирањето на обложувачот.
 • Формат на коефициенти: Така се претставени шансите, како на пример во децимална, дропка или формати на парична линија.
Речник за еспортски обложување