Терминологија

January 19, 2023

Услови за еСпорт и лиго што треба да ги знаете

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Сет е застрашувачки во доцниот натпревар. Ова ниво на потенцијал за тенкови, заедно со толку висок излез на DPS, може да биде катастрофално за тимовите на кои им недостига AoE контрола на толпата. Неговиот потенцијал за носење ќе биде снежна топка ако повторно може да го украде Red Buff.

Услови за еСпорт и лиго што треба да ги знаете

Веројатно не сте разбрале ниту еден збор од таа изјава освен ако не сте страствен играч на League of Legends. Тоа е проблем, особено ако сакате да се обложувате на натпреварите на League of Legends.

Но, вие не сте загрижени; ги ставате вашите облози на Valorant, а не на League of Legends. нели? Не! Лигата на легендите има свој јазик, но не е единствениот. Секоја еСпортска франшиза, во суштина, има свој јазик што е исклучиво разбран од базата на обожаватели. Ако не сте гејмер, но мислите дека обложувањето со еСпорт изгледа возбудливо, ви претстои тешко возење.

За среќа, најчесто користените термини поврзани со обложување во е-спортот се собрани на една погодна локација: овој стручен водич. Откако ќе завршите со читање на оваа статија, нема да морате да погодувате што значат некои уникатни зборови за обложување еСпорт.

еСпортски игри и франшизи

Во првиот дел од оваа листа на термини за еСпорт, ќе ги разгледаме многуте игри кои служат како основа на индустријата за еСпорт и сцената за обложување. Мора да ги научите правилата на секоја игра и различните алтернативи за обложување поврзани со нив. Тоа е затоа што правилата на секоја игра се уникатни, а различни сајтови обезбедуваат различни опции за играње. Многу од овие игри имаат скратени наслови, така што запознавањето со овие стенографии е исто така корисно за да се одреди точно на кој играч се обложува.

CS: GO — Counter-Strike: Global Offensive

Една од најиграните игри, CS: GO, значи „Counter-Strike: Global Offensive“ Првично беше лансирана во 2012 година и е игра со шутер од прво лице со повеќе играчи, каде играчите наизменично играат како Контратерористи или Терористи низ различни мапи и средини.

CoD - Call of Duty

Call of Duty, почесто познат како CoD, е серија видеоигри со стрелање во прво лице што доживеа огромен успех ширум светот. Играчите имаат различни опции за обложување во оваа игра.

DotA 2 — Одбрана на античките 2

Defense of the Ancients 2 (DotA 2) е продолжение на познатиот оригинал. Dota 2 е онлајн борбена игра со повеќе играчи, исто како League of Legends и Heroes of the Storm.

Камен на огништето

Hearthstone нема пократок наслов и блеска поради уникатната игра што ја обезбедува. Наместо борба, играчите во Hearthstone добиваат дигитални картички и стратешки ги распоредуваат за да ги победат своите противници.

HotS — Херои на бурата

Heroes of the Storm, или HotS, е MOBA слична на League of Legends. Оваа игра, како и многу други, се игра во амбиент на арена и ги поттикнува учесниците да ја користат својата генијалност и стратегија.

LoL - Лига на легенди

LoL е кратенка за League of Legends, игра со повеќе играчи која се смета за една од најпопуларните еСпорт игри во светот. За играње се користи поставка за бојно поле.

Надгледување

Overwatch е тимски еСпорт кој се фокусира на овој тип на соработка и игра заснована на соработка, дозволувајќи им на тимовите да ги покажат своите вештини и способности додека работат заедно.

Ракетна лига

Ракетната лига е сосема поинаков жанр од игрите погоре; тоа е еден вид фудбал во кој играчите возат автомобили за да постигнат голови.

SC2 - Starcraft 2

SC2, или Starcraft 2, е друга стратешка игра тоа беше силен конкурент во еСпортот. Другите игри како Dota 2 и League of Legends неодамна ја надминаа својата слава.

Жанрови за еСпорт

Следно, ќе разговараме за вообичаените термини за еСпорт што ги опишуваат многуте жанрови на еСпорт што може да ве интересираат како вас проширете го вашето патување за обложување еСпорт прекувремено.

MMORPG – онлајн игра за играње улоги со масовно мултиплеер

Најпознатата жанровска кратенка постои. World of Warcraft го популаризираше терминот по неговото деби во 2004 година како прва игра која успешно им овозможи на играчите од целиот свет да комуницираат еден со друг во отворена онлајн средина со повеќе играчи. Како резултат на вратите што ги отвори WoW, се појави поплава од MMORPG, сите тие се обидуваат да го реплицираат успехот на водечкиот наслов на Blizzard.

RPG - игра со улоги

Направете личност што можете да ја контролирате и гледајте како добива статистика, способности и искуство. И Second Life и World of Warcraft ги поттикнуваат играчите да влезат во чевлите на друг лик, без разлика дали тој лик е човек или некој друг бизарен вид.

TBS – Стратегија базирана на пресврт

Повеќето TBS имаат структура која се расплетува во различни фази или вртења. Имате еден круг да го спроведете вашиот план во акција и уште еден да ја оцените неговата ефикасност. Или, во игрите Играч наспроти играч (PvP), можете да го планирате вашето движење додека другиот играч гледа. Најпознатата игра што се игра на TBS е шахот.

RTS – Стратегија во реално време

Замислете фудбалски натпревар. Играчите мора да донесат одлуки во дел од секундата за нивните следни потези. Прилагодете се. Нема време за длабоко размислување. Механиката на стратешките игри во реално време (RTS) е дизајнирана да ги предизвикува играчите имитирајќи стресни ситуации.

Игри како Starcraft и Age of Empires се совршени примери.

FPS – Стрелци во прво лице

Стрела од прво лице (FPS) е вид на видео игра со стрелач во која играчот го доживува дејството од гледна точка на главниот лик додека има директна контрола над главниот лик во тродимензионална средина и користи различно огнено оружје и друго оружје. Напредните 3D и псевдо-3D визуелни слики го истуркаа хардверскиот дизајн од дебито на жанрот, а играњето со повеќе играчи одигра клучна улога.

TPS – Стрелци од трето лице

Во снимањето од трето лице, камерата останува над и го следи главниот лик. Сериите Metal Gear Solid, Tomb Rider и Resident Evil се најдобри примери.

MOBA – Мултиплеер онлајн битка арена

Мултиплеер онлајн борбени арени (MOBA) се игри со стратегија (RTS) во реално време во кои еден играч ја презема командата со еден лик на една од двете спротивставени страни. Целта е да се избрише конкуренцијата. Во други моменти, ќе треба да исполните мисија додека ја спречувате спротивната страна да успее.

TCG – Игра со тргување со карти / CCG – Колекционерски игри со карти

Првата од овие игри базирани на карти, Magic: The Gathering, создаде просперитетна индустрија. Во игрите со карти, „картичките“ ги прикажуваат хероите и негативците, чудовиштата и способностите со кои играчите се борат. Иако играчите не можеа да ги допрат нивните колекции, моделот беше преведен во дигиталната област и стана успешен жанр. Милиони гејмери во наслови како Magic: The Gathering Online и HearthStone се вклучени во секојдневната трговија со картички. 

Основни услови за еСпорт во играта

Следниот дел од оваа листа на термини за еСпорт ќе ги разгледа најосновните термини за еСпорт што се користат во играта. Овие услови ќе ви бидат корисни кога правите реквизити или фјучерси, особено кога обложувате во живо на еСпортови. Ќе ги поделиме според најпопуларниот еСпорт жанр со кој ќе се сретнете.

МОБА еСпортови

FPS еСпортови

Други основни услови за еСпорт

Завршни зборови

Нашиот список со термини за еСпорт завршува со оние последни неколку термини за е-спортски јазици. Сепак, ова е делумен речник на зборови за еСпорт. Многу специјализирани термини за еСпорт сè уште постојат, а овој јазик за еСпорт континуирано се развива со текот на времето.

Да потсетиме, разбирањето на секој од вообичаените термини за еСпорт прикажани погоре може да одлучи за исходот од вашите облози за еСпорт. Можете подобро да го сфатите материјалот што го истражувате пред да ставате облози ако имате подлабоко разбирање за него.

Ова важи насекаде во конкурентните видео игри, но особено е релевантно за игрите со повеќе играчи на онлајн битката арена (MOBA), што може да биде доста предизвик за новодојденците. Не само за играње, туку и за следење и обложување. Ако сè уште имате проблеми и сакате зголемете ги шансите за добивка на облози, вратете се на списокот со термини за еСпорт и почнете да се запознавате со нив.

Конечно, ви благодариме што одвоивте време да го прочитате ова и ви посакуваме најдобар успех во вашите напори за обложување еСпорт.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести